Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden z nejlepších thrillerů vůbec a skvělá role pro Harrisona Forda. Trailer: http://www.csfd.cz/film/2302-uprchlik/videa/(26.11.2010)

Za mlada jsem viděl úvod, líbilo se mi to, tak jsem se na kompletní zhlédnutí hodně těšil, ale bohužel mě to příliš nezaujalo. Začátek je opravdu skvělý, ale postupně se to na můj vkus až moc zamotává, děj ztrácí náboj a hlavně mně osud hlavní postavy byl ke konci tak nějak šumák. Ve druhé půlce jsem se začal ztrácet v postavách a v tom, kdo je vlastně hodný a kdo ne. Hrozný dabing T. L. Jonese mi to taky částečně pokazil. Představoval jsem si to údernější, méně zamotané a celkově silněji zpracované, ale i přes tyto výtky uznávám, že to je solidní krimi thriller se skvělým Harrisonem. 65%(26.6.2012)

Tak tomu se říká dobře a řemeslně odvedená práce. Tomuto filmu nelze doopravdy skoro nic vytknout. Po všech stránkách se jedná skutečně o strhující, působivý a velmi řemeslně-dokonale, natočený nelítostný akční thriller, mistrovsky převedený na filmové plátno, film který od začátku až do svého úplného konce nenechá člověka téměř vydechnout a rozhodně vás nenudí a snad ani nikdy neomrzí. Film nebyl jen Harrison Ford jako chirurg Kimbley-štvanec na útěku a Tommy Lee Jones jako agent FBI, ve fascinujícím souboji, jistě tu zazářili, šlo o jedny z nejlepších jejich rolí ale tím jim nechci rozhodně nadržovat a na druhou kolej odsouvat všechny ty ostatní herecké výkony, které byli rovněž, řekl bych velice dobré a pro podstatu filmu velice hodnotné. Prostě všechno tu od začátku až do konce fungovalo jak by asi mělo u dobrého a správného akčního thrilleru být. Spokojenost tedy nadmíru a zároveň jeden z kategorie tzv. nezapomenutelných snímků který se vám navždy a pořádně vryjí do vaší paměti. Takže já už nemám v tuto chvíli co říct, vše podstatné už tu bylo řečeno takže dávám, abych to nějak uzavřel jednoznačně plný počet hvězdiček.(3.2.2007)

Film hodný vlastních stylistických a systémových analýz jako žádný jiný z devadesátých let. Definice dokonalosti oblíbeného konceptu honu na člověka, která je unikátní jednak svým chirurgicky přesně gradovaným syžetem, v němž je rytmus střídání scén s uprchlíkem, s lovcem a s klíčovými flashbacky snad stejně melodický a vyvážený jako Mozartova libovolná symfonie, a jednak samotným vývojem souboje tří stran (falešně obviněný, pronásledovatel a skutečný viník), kteří se strategicky pronásledují navzájem a na zmíněnou gradaci mají bezprecedentní dopad (nejprve jde pronásledovatel po obviněném, poté začíná obviněný pátrat na vlastní pěst po skutečném viníkovi, na něhož tím strhává i část pozornosti pronásledovatele, a v závěru už i viník nahání obviněného, aby předešel úplnému odhalení). Herecké výkony Forda i Jonese jsou samozřejmě vynikající a hudba funguje na jedničku, ale Uprchlík je především naprosto úžasně vystavěným vyprávěním, které nenechá vydechnout a hraje si s diváckým očekáváním bravurně jak na úrovni celého příběhu, tak i jednotlivých scén (zamlčení zásadních informací, aby dočasně svedl diváka k mylnému přesvědčení o hrozbě pro hrdinu alá Mlčení jehňátek). Skutečný filmový klenot.(24.10.2017)

Harrison Ford uteká pred nespravodlivým obvineným a nekompromisný, vytrvalý Tommy Lee Jones je mu v pätách. Tak by som v stručnosti naznačil dej amerického, akčného thrilleru „Utečenec“, ktorý v roku 1993 natočil Andrew Davis. Tento snímok, s pomerne jednoduchým námetom, sa stal vďaka profesionálnej réžii, štedrému rozpoču, výbornej hudbe Jamesa Newtona Howarda a kvalitným hereckým výkonom klasikou v oblasti akčnej drámy. Známy chirurg, Dr. Richard Kimble vs. skúsený agent FBI Sam Gerhard. ****(14.7.2012)

• - Do role Samuela Gerarda (Tommy Lee Jones) byli navrhováni Gene Hackman nebo Jon Voight. (Varan)

• - Film byl nominován na cenu BAFTA, v kategorii: Nejlepší herec ve vedlejší roli, Nejlepší střih, Nejlepší speciální efekty. Film získal cenu Bafta za Nejlepší zvuk. (Čiban)

• - Scéna srážky vlaku s vězeňským autobusem se natáčela v Dillsboro ve státě Severní Karolína. Vraky vlaku a autobusu byly zanechány na místě natáčení a staly se oblíbenou turistickou atrakcí. (Saur.us)