• WANDRWALL

O uprchlících se v historii kinematografie točí filmy stále. Prchají, protože se jim nechce za mříže, prchají, protože se jim nelíbí v nápravném zařízení, prchají, protože sedí v base neoprávněně, prchají, protože mají veku ženu a dítě a chtějí jim pomoci, prchazí aby někomu pomohli kdo to potřebuje, či prchají jn aby prchali a něco se v jejich životě zajímavého dělo. Harrison Ford se rovněž připojuje k uprchlíkům a prchá, aby získal svůj útěk a dobrodružství třeba i dalšího Oskara, což se může i nemusí podařit. Za vydělané peníze si Harrison Ford rád zvelebuje svůj ranč, kde se věnuje farmářské práci, a čeká na další pěknou filmovou roli.(29.9.2010)

Dneska už nesmrtelná klasika, ve které tradičně výborný Ford jako Richard Kimble musí dokázat nevinu v krajně nepřátelském prostředí, ve kterému mu jde po krku Big Dog Tommy Lee Jones. Uprchlík je inteligentní snímek, který nejen že nestárne, ale navíc spolehlivě baví i po tolika letech. Dodnes si pamatuju skákací scénu. Škoda že srážku s vlakem neskutečně zparodoval Leslie Nilsen :) 100%(12.10.2015)

Proč je Uprchlík tak dobrý jako je? Děj není nijak složitý, žádné zásadní dějové zvraty se (skoro;)) nekonají, tak proč? Protože Harrison Ford a Tommy Lee Jones. Jejich role jsou skvěle ztvárněné, psychologie postav je přirozená a vypadá velice reálně, takže se do filmu můžete díky jeho přesvědčivosti ponořit jako do málokterého dalšího - i šílené scény typu skok z přehrady zvládne vykompenzovat poctivé pátrání hlavního hrdiny po "tom jednorukém". Ačkoliv mám o něco radši U.S. Marshalls, protože tam dostal Sam Gerard prostor, jaký si zaslouží, zůstává Uprchlík i po letech kvalitním dobrodružným/detektivním filmem. 80%(14.2.2003)

Když jsem ten film viděl jako jedenáctiletý kluk poprvé, kladl jsem si palčivou otázku, jak je vůbec možné natočit něco tak geniálního. Možná i proto jsem to v té době viděl snad padesátkrát a pořád dokola, abych našel odpověď. Precizně gradované (všimněte si té železné pravidelnosti organizace syžetu do dvacetiminutových celků) vyprávění s brilantním rytmem (střídání pomalejšího a rychlejšího tempa, opakovaně se navracející retrospektivy do klíčové noci, které pokaždé odhalí o něco víc detailů) a volbou stylistických prostředků (vše je nejdřív exponováno předem, než je to použito - nehledě na brilantní honičku ve vězeňské budově a na náměstí). Pro mě bez debat jeden z nejúchvatnějších filmů devadesátých let. / DOPLNĚNÍ PDZ (27. 8. 2015): 3,9 sek.(15.7.2002)

Naprosto geniální role H. Forda a T.L. Jonese! Schválně, přiznejte se, kdo z vás kolikrát sledoval útěk Dr. Kimbela?! A stále dokola a dokola. Perfektní hudba, napětí a nezapomenutelné hlášky detektiva Biggse a mnoho, mnoho dalších jedinečností zdobí tento maisterstick. Moje babička tento film miluje a já se k ní musím přidat! A ikdyž nám Fordík šediví, Uprchlík zůstane nestárnoucí klasikou ještě pro mnoho generací. 82%(18.12.2010)

• - Aby se vyhnul vymýšlení převleku pro postavu Kimbla, přišel režisér Davis s nápadem, aby si Harrison Ford oholil vousy, které v úvodu měl. (don corleone)

• - Harrison Ford údajně neviděl do dob, než dostal roli ani jeden díl seriálu Uprchlík podle kterého je film natočen. (don corleone)

• - V závěrečném souboji doktorů, odhodí Kimbla (Harrison Ford) a ten dopadne na záda. Ihned v dalším střihu však padá na břicho. (johnnymay)