Dneska už nesmrtelná klasika, ve které tradičně výborný Ford jako Richard Kimble musí dokázat nevinu v krajně nepřátelském prostředí, ve kterému mu jde po krku Big Dog Tommy Lee Jones. Uprchlík je inteligentní snímek, který nejen že nestárne, ale navíc spolehlivě baví i po tolika letech. Dodnes si pamatuju skákací scénu. Škoda že srážku s vlakem neskutečně zparodoval Leslie Nilsen :) 100%(12.10.2015)

Špičková ukázka akčního thrilleru. Perfektní dvojice Harrison Ford a Tommy Lee Jones, výborně vystavěný scénář a zručná režie. Třeba nad scénou nárazu vlaku do autobusu a následném vykolejení soupravy se v době vzniku tajil dech. Dnes už jsme zvyklí, že trikaři stvoří v počítačích prakticky cokoli, ale tohle funguje stále stejně výborně.(27.3.2010)

Inteligentní, napínavý thriller se skvělým, charismatickým duem hlavních hrdinů: Harrisonem Fordem a Tommy Lee Jonesem. V průběhu 15 let jsem film viděla třikrát a jakkoliv opakovaným sledováním ztrácí na překvapivosti, kvalita zůstává (s výjimkou té verze TV NOVA, kdy T.L. Jonese nadaboval M. Pavlata - na to se fakt nedalo dívat, leda bych vypnula zvuk). Co se budu zbytečně rozepisovat: tohle je zkrátka jeden z mých nejoblíbenějších filmů. 100%(4.11.2008)

Film hodný vlastních stylistických a systémových analýz jako žádný jiný z devadesátých let. Definice dokonalosti oblíbeného konceptu honu na člověka, která je unikátní jednak svým chirurgicky přesně gradovaným syžetem, v němž je rytmus střídání scén s uprchlíkem, s lovcem a s klíčovými flashbacky snad stejně melodický a vyvážený jako Mozartova libovolná symfonie, a jednak samotným vývojem souboje tří stran (falešně obviněný, pronásledovatel a skutečný viník), kteří se strategicky pronásledují navzájem a na zmíněnou gradaci mají bezprecedentní dopad (nejprve jde pronásledovatel po obviněném, poté začíná obviněný pátrat na vlastní pěst po skutečném viníkovi, na něhož tím strhává i část pozornosti pronásledovatele, a v závěru už i viník nahání obviněného, aby předešel úplnému odhalení). Herecké výkony Forda i Jonese jsou samozřejmě vynikající a hudba funguje na jedničku, ale Uprchlík je především naprosto úžasně vystavěným vyprávěním, které nenechá vydechnout a hraje si s diváckým očekáváním bravurně jak na úrovni celého příběhu, tak i jednotlivých scén (zamlčení zásadních informací, aby dočasně svedl diváka k mylnému přesvědčení o hrozbě pro hrdinu alá Mlčení jehňátek). Skutečný filmový klenot.(24.10.2017)

Dost slušný Thriller, který má výborný příběh a skvělého hlavního hrdinu Harrisona Forda, který opět exceloval a roli si užil. Akce je tu taky celkem dostatek. Spíš mě bavila atmosféra, napínavost, nápady, nepředvídatelnost a hudba. Režisér Andrew Davis opět dokázal natočit skvělý film, skvělý thriller. Něco málo mi ve filmu chybělo, možná délka byla delší, mohlo býz víc akce, ale to nevadí. Film hodnotím celkově na zasloužených 86% = ****(11.11.2012)

• - V scéne, keď v kanáli Richard Kimble (Harrison Ford) mieri zbraňou na maršala Samuela Gerarda (Tommy Lee Jones), Kimble hovorí „Ja som svoju ženu nezavraždil," načo Gerard odpovedá „Mne je to jedno." Táto veta v skutočnosti nebola v scenári. Tommy Lee Jones však chcel do svojej postavy vniesť charakter nekompromisného policajta. (marciano)

• - Příběh je mimo jiné inspirován slavným románem Victora Huga "Bídníci". Přímým odkazem na něj je scéna, ve které Samuel Gerard (Tommy Lee Jones) pronásleduje doktora Kimbla (Harrison Ford) odpadní rourou k vodopádu. (Shaqualyck)

• - Scénu s havárií vlaku snímalo z různých úhlů celkem 13 kamer. (Shaqualyck)