Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Jedna miestnosť, 12 mužov. Má padnúť rozhodnutie o vinne či nevine 18 ročného chlapca, ktorý údajne zavraždil svojho otca a hrozil mu trest smrti. 11 mužov malo zato, že je vinný a jeden si nebol istý. A tu začína skvelá dráma bez nejakých vizuálnych efektov, miliónových rozpočtov, výprav či kaskadérov. Ide o čisto filozoficko-psychologickú analýzu trestného činu a pátranie po pravde. Skvelý scenár vás zamestnáva počas celého filmu, ktorý vám utečie ako voda a herecké výkony na čele s Henrym Fondom sú brilantné a osobité. Aj by sa niečo našlo čo by som vytkol ale načo? Nič to totiž nezmení na tom, že sa jedná o kultový a klasický film pre filmových fainšmekrov. 90%

25. hodina (2002)

Zaujímavá dráma plná plnohodnotných dialógov a ešte lepších monológov Edwarda Nortona a Briana Coxa. Príbeh sa odvýja plynulo, človek si uvedomuje čo je ozaj dôležité a ktorý ľudia zato ozaj stoja a to myslím bola symbolika tohto filmu. Dobre sa nato pozeralo, herci boli na jednotku, neviem čo viac dodať. 80%

Zuřící býk (1980)

Ani neviem ako začať. Už prvá scéna ma dostala. Dovolím si tvrdiť, že ide o herecký koncert Roberta De Nira, ktorý počas filmu prejde dosť veľkými fyzickými zmenami a tesne za ním mu sekunduje taktiež vynikajúcim výkonom Joe Pesci. Film má skvelú atmosféru a De Nirovy som uveril každý podhlad. LaMotta bol proste chorobný žiarlivec a horká hlava, ktorá nemohla dopadnúť inak. Jeden z najlepších Scorseseho filmov, škoda len toho uťahaného konca. 85%

Výměna (2008)

Za rok 2008 sa Clintovy Eastwoodovi podarili dva vynikajúce snímky. Prvý Gran Torino bol síce lepší ale aj Výmena sa ukázala v skvelom svetle a vykľula sa z nej veľmi emocionálna dráma, ktorá má strašne rozmanitú a pestrú základňu možnosti ako v jednom filme prestriedať rôzne žánre filmu. Angelina Jolie zahral kupodivu skvele a myslím, že toto bola jej životná rola. Taktiež John Malkovich ako reverend a bojovník za ľudské práva bol štandartne výborný, len škoda, že nedostal viacej priestoru.A celkovo herecké výkony boli na vysokej úrovni. Eastwood sa zaradil medzi mojich najobľúbenejších režisérov čo týmto snímkom len potvrdil. K tomu všetkému tam zložil nádhernú hudbu. Výmena nie je dokonalý snímok, no patrí k tomu najlepšiemu za posledných pár rokov. 86%

Thor (2011)

Mňa osobne Thor nejak nenadchol. Prišla mi to ako blbosť zabalená v peknom šate, ktorá ma vôbec nepresvedčila. Pôsobilo to na mňa strašne nesmpaticky a umelo, hlavne to prečačkané kráľovstvo. Pár scén tam síce bolo dobrých ako napríklad keď prišli Thor s doktorom opitý z baru alebo keď tajní agent zo strechy podával hlásenie, taktiež Natalie Portman a Stellan Skarsgard ako obvykle potešili, ale ľudia úprimne, nechápem ako si toto môžte pridať do top 10, ale koľko ľudí toľko chutí. 60%

Pýcha a předsudek (2005)

Dobová atmosféra aj výprava sú očarujúce a pohltia vás. To čo mňa však nepohltilo bol dej samotný. Bohužial, lebo som sa na tento film tešil a nezachránila ho ani Keira Knightley, ktorá bola úžasná a ani malebné Anglicko 18.storočia na ktoré sa výborne pozeralo. Proste som sa nevedel naladiť na vlnu príbehu a moja pozornosť často zlyhávala. 67%

Legenda o sovích strážcích (2010)

Vizuálne bombastické, po ostatných stránkach slabé. Dej preskakuje z jedného žánru do druhého, čo by mi až tak nevadilo ale ten scenár nebol práve z tých najlepších a humorne scénky tiež nevynikali práve originalitou. Tiež mi vadilo, že všetky tieto sovy si boli strašne podobné a niekedy som mal problém ich od seba rozoznať. Škoda no, hovorilo sa o tom ako o animáku na oscara. Bolo to síce vizuálne fantastické, krésne sa nato pozeralo a hudba bola úžasná ale to je tak všetko. 60%

Krvavý diamant (2006)

Veľmi kvalitný akčný film s výbornými dialógmi. Tak by som asi nazval Krvavý diamant. Nepamätám si rolu, kde by DiCaprio hral zle. A ešte sa k tomu pridala fantastická Connelly a presvedčivý Hounsou s kvalitnou réžiu Zwicka a hudbou Newtona Howarda a ďalší diamantový film je na svete. 83%

Nouzový východ (2008)

Pomalá Mendesová dráma tak podobná Americkej kráse, akurát, že sa odohráva v inom časovom období. Film stojí na parádnych hereckých výkonoch Lea DiCapria a Kate Winslet, ktorý si pripomenuli svoj Titanic, akurát zažívali úplne opačné city. Film má niekoľko výborných scén, pri ktorých mi tuhla krv žilách, ale taktiež má aj dosť nudných častí. Všetko to dotvárala vynikajúca hudba Thomasa Newmana, ktorá mi tiež trocha pripomínala Americku krásu.A ešte musím spomenúť skvelú rolu, ktorú zahral Michael Shannon. Nouzový východ je solídna dráma s výbornymi hercami, ktorá mohla siahať aj vyššie. 72%

Maverick (1994)

Zábavný western vďaka ktorému som sa rozhodol naučiť hrať poker. Mel Gibson hrá vynikajúco a film plný hazardu, zrady, lásky a peňazí Vás jednoducho dostane. Ako dieťa som ho vždy rád pozerával. 80%