Rudá planeta (2000)

Mars odjakživa poutal lidstvo svou blízkostí a načervenalou – krvavou – barvou, podle které mu bylo přisouzeno jméno římského boha války. Začátkem století se objevily hypotézy o marsovských kanálech a posléze o osídlení Marsu inteligentními bytostmi. Později kosmické sondy zjistily, že život na Marsu s vysokou pravděpodobností není, ale stále čtvrtá planeta zůstala nejvhodnější k možnému terraformingu a osídlení lidstvem. V poslední době je snímek Rudá planeta už druhým filmem na téma Mars a nabízí se možnost srovnání s jeho předchůdcem – Misí na Mars. V prvé řadě je vyváženější – žádný nablblý začátek, slibný střed a šílený konec, v jeho ději se dobře střídají rychlé akční scény s dialogy. Samozřejmě je to typický Hollywood, takže největší hvězdy přežijí, ale v sérii smrtí se přece jen našla jedna zábavná – Benjamin Bratt, slizký přítel Julie Roberts, známý jako policista-zelenáč v Demolition Man, se chová jako hajzlík a umře tak, jak si zaslouží. /--------/ Zápletka Rudé planety je nepoměrně věrohodnější než u Mise. Globální ekologická katastrofa nutí lidstvo hledat náhradní planetu – začátek této pohromy můžeme pozorovat už dnes a její vývoj byl některými prognózami doveden i do důsledků, zmíněných ve filmu. Co je ovšem nepovedené, je vyústění děje, kdy vražedný marsovský život má pomoci Zemi zachránit. Mnohem lepší by bylo, kdyby to sežralo zbytek posádky, přistálo na Zemi a zdevastovalo všechny a všechno. Ale to už by byl horor a uvedli by ho jen na videokazetách. /---------/ Herecké obsazení je dobré – Carrie Ann-Moss (Matrix) jako velitel a pilot, Val Kilmer (Batman navždy) coby kosmický údržbář, Tom Sizemore (můj oblíbenec) jako sebevědomý ateista a genetik a již zmíněný Benjamin Bratt jako druhý pilot. Pak ještě náhradník, kterého neznám a starý vědec, známý coby kryptonský generál ze Supermana. A samozřejmě AMEE, průzkumný robot námořnictva, obdařený nebezpečným bojovým módem. Stačí scéna s červeným fixem, abyste pochopili, že s AMEE budou potíže, ale zároveň tatáž scéna naznačí, že naprogramování není dokonalé – když budu chtít zabít chlapa fixem, udělám to jinak. /-------/ Tenhle film se dá jednou vidět – až na pár směšných scén a idylický závěr. Na realitu děje pohlížejte shovívavě a bavte se, pokud můžete.

6. den (2000)

Adam Gibson (Arnold Schwarzenegger) je profesionální pilot a vlastní se svým přítelem Hankem (Michael Rapaport – Útok z hlubin) společnost Xtreme pro provozování letecké dopravy a dva hybridy vrtulníku a stíhačky. Jednoho dne má Adam letět s významným a bohatým panem Druckerem (Tony Goldwyn – záporák z Ducha), majitelem společností pro klonování domácích mazlíčků a lidských orgánů. Pod Adamovým jménem však letí Hank, protože Adam bude mít večer oslavu narozenin a musí zařídit spoustu věcí. Jaké je však jeho překvapení, když přes okno vidí, jak do jeho svíček na dortu fouká jeho dvojník. Byly porušeny zákony 6. dne – zákaz klonování lidí. Adam Gibson je ovšem jen jeden z mnoha. Vlastně teď už jsou dva Adamové – a to znamená potíže pro všechny zlobivý kluky a holky. /-----------/ 6. den režíroval Roger Spottiswoode, jehož předchozí film byla bondovka Zítřek nikdy neumírá. Podle toho vypadá i tento film – akční podívaná plná honiček, létání, střílení a výbuchů. Technika tvorby klonu je ovšem hodně nesmyslná; biologicky je to nemožné, ale pro účely filmu tento rychlý způsob vytváří komické morbidní momenty. Arnold je tentokrát oběť, ale svůj krk neprodá lacino a zabijákům dá dost zabrat – často umírají a někteří víckrát. Vedoucího Druckerovy laboratoře na výrobu klonů doktora Weira hraje známý Robert Duvall – aspoň jeden opravdový herec by ve filmu hrát měl. Ale jinak je to dost průměrná podívaná a kdo nemá Arnolda příliš v lásce, dívat by se neměl – z plátna nesleze a to dvojnásob. /---------/ Snímek má tři producenty, jedním z nich je Schwarzenegger. Arnold v současnosti prý zvažuje kandidaturu na guvernéra státu za republikány a v tomto filmu můžeme sledovat jeho přístup k citlivému tématu klonování. Originál celou dobu vystupuje jako odpůrce klonů, ale jeho vlastní klon tak činit nemůže, takže na konci filmu změní originál svůj názor – ale pouze jedná-li se o něj samotného a jiné hodné chlapce. Jako guvernér by mohl podobné problémy řešit doopravdy, dnešní fikce se může stát zítřejší realitou. Další z producentů, Jon Davison, říká: „Je to příběh, který nevaruje před zlou vědou, ale před zlým použitím vědy.“ Je to shodné s Arnoldovým přístupem a vzbuzuje to obavy, že film je pouhou propagandou klonování. Znáte přísloví, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly?

Cela (2000)

Nádherné scenérie a šílené prostředí lidských představivostí, průměrná Jennifer Lopez a skvělý Vincent D´Onofrio. Jednou na shlédnutí, podruhé se k tomu už nevrátíte.

Kytice (2000)

Kytice – zprávy z černé kroniky **************** Neopatrná žena vyšla za letní bouřky na vyvýšené místo, kde pravděpodobně po úderu blesku nastala zástava srdce. Po nešťastné ženě zůstali tři sirotci. /--------/ Mladá vdaná žena šla navštívit svou matku, která však nepřála svému zeti. Tak dlouho zabraňovala své dceři v plnění manželských i mateřských povinností, že se její manžel rozčílil a v afektu zabil jejich malého syna. /---------/ Při domácích pracích zlobil svou matku její nezdárný malý synek, až se tato rozzlobila a pohrozila mu strašidlem. Sama pověrčivá pak při setkání s žebrající stařenou, maje ji za přivolané strašidlo, v hrůze udusila vlastní dítě. /---------/ Mladý milionář potkal chudou, ale krásnou dívku. Požádal ji o ruku, ale její macecha a nevlastní sestra vycítily šanci ke snadnému zbohatnutí, dívku v lese přepadly, způsobily ji četná bodná a sečná zranění a její sestra se za ni vydávala. Mladý milionář, zřejmě závislý na alkoholu, záměnu rozpoznal až poté, co mu anonymní přítel doručil hlasovou zprávu o zločinu a také mu sdělil, že jeho dívka následkům těžkých zranění nepodlehla. /---------/ Mladá žena toužebně očekávala svého partnera, který dlel již delší dobu v zahraničí a nepodával o sobě zprávy. Dostavil se náhle uprostřed noci a pod záminkou sňatku ji vylákal na temný rituál, kde se měla nešťastná žena stát hlavním chodem kanibalských choutek svého milence a jeho kumpánů. Naštěstí však promeškali vhodný okamžik a bojíce se prozrazení nadcházejícím svítáním uprchli ze hřbitova a ženu ušetřili. /---------/ Mladá dívka měla nechráněný sex s nezodpovědným partnerem, následkem čehož otěhotněla. Své nechtěné dítě zabila a dopustila se urážky na cti na své matce a svém bývalém partnerovi, pročež byla odsouzena k smrti. /---------/ V předvečer vánočních svátků se dvě pubescentní dívky za pomoci pohanských rituálů pokusily předpovědět svou budoucnost. Svému počínání se věnovaly na zamrzlém jezeře, kde se jedna z nich zřejmě natolik nachladila při sekání otvoru v ledu, že onemocněla a za rok vleklé choroby zemřela (aspoň tak to mělo být).

Vyvolený (2000)

Civilní komiks - superhrdina, který se brání přijmout svůj úděl. Pomalu gradující, ovšem s výbornou pointou, která osvětlí celý film, jak už to má Shyamalan zvykem.

2001: Vesmírná prda (2000) odpad!

Jsou jen dvě věci, které musím filmu připočíst k dobru. První je práce amerických plastických chirurgů na ňadrech hlavní hrdinky - sláva Všemocnému Silikonu! A druhá je, že po skončení filmu jsem se docela těšil na pracovní neděli.

Kostka (1997)

Velmi sugestivní atmosféra, vykouzlená jednoduše klaustrofobními pocity v uzavřené krychli a různobarevnými stěnami, zajímavá a celkem obtížná matematika hledání bezpečných místností, detailní záběry na zoufalé obličeje a likvidační nástroje pastí, to vše pouze tvoří kulisu k hlavní myšlence filmu – odhalit životní postoje a názory jednotlivých účastníků, vytáhnout jejich různě pokřivené duše na světlo a nechat je projít peklem rozhodování o životě a smrti vlastní i cizí. Šestice lidí je zdánlivě sestavena takto kvůli různým schopnostem, které vylepšují vyhlídky na přežití skupiny, doopravdy však ukazuje různorodost společnosti, tvořenou právě takovými jedinci. Film boří určitá klišé, vlastní americkému filmu – asi proto, že je kanadský – navenek kladní hrdinové v sobě skrývají temné myšlenky a očividní zbabělci ve vypjatých okamžicích dokážou zariskovat vlastní život. Každý z nás si může vybrat nějakou postavu, které se podobá, s někým může sympatizovat, a další děj mu ukáže, jak by se v takovém stresu mohl zachovat on sám. Vlezte do bludiště a ukažte, co ve vás opravdu je.

Není král jako král (2000)

Film si dělá na hodně místech srandu sám ze sebe a z různých nelogických zkratek, typických pro akční filmy, kterých si v záplavě děje kolikrát ani nevšimneme. Postavičky jsou vykreslené svižně a jednoduše, mají skvělou mimiku – obzvlášť pohledy Kuzca v lamí podobě nebo Yzmy v lidské. Český dabing je na vysoké úrovni, kromě titulní role Kuzca bych rád vyzdvihl Evu Holubovou v roli Yzmy – skuhrala a ječela celou dobu tak dokonale, že jsem ji poznal až po přečtení závěrečných titulků. Příběh je zabydlený spoustou roztomilých zvířátek od titulní lamy přes smečku jaguárů, krokodýly, velrybu až po geniální veverku, nabízející oříšek – ta jakoby vypadla ze Stopařova průvodce – posledního dílu Převážně neškodná. Je to film opravdu pro celou rodinu – děti objeví základní příběh a dospělí se budou pochechtávat spoustě vtípků, většinou dvojsmyslných, střídaných ve zběsilém tempu s gagy ve stylu němých grotesek. Máte se na co těšit.

Smlouva s ďáblem (2000)

Harold Ramis (Krotitelé duchů) a jeho štáb měli šťastnou ruku při obsazování dvou hlavních postav. Liz Hurley už léta provokuje show-business svou skoronahotou a je jedna z mála hvězd, které ke svému sexappealu mohou přidat i obchodní mozek. Jako producentka musí být Liz chladná a vypočítavá, jinak by neuspěla. Prostě je pro roli Ďáblice jako stvořená. Brendan Fraser (Král džungle, Mumie) má obstojnou figuru a komický obličej – svými grimasami se může rovnat snad i nepřekonatelnému Jimovi. Jenže Carrey nemá ten pel nevinnosti, který z Brendana Frasera čpí jak tchoří výměšky. Eskapády zapeklitě splněných přání bohužel musí jednou skončit a závěr se jako obvykle nepovedl – je to typický slaďák. Škoda. Stačila by pointa v duchu prvních šesti přání a z průměru by byl ďábelský film. Ale i tak to celkem ušlo.

Hannibal (2001)

Ve filmu výborně pracuje kamera a střih - některé scény v temnotě, italské exteriéry, zrychlení nebo zpomalení drastických scén; klasická i filmová hudba, to všechno dotvářelo děsivé, nejednoznačné vyznění filmu – mám fandit kanibalovi?