• Krátkometrážní

Pan Nikdo (2009)

Butterfly effect + Eternal Sunshine of Spotless Mind + The Fountain = Mr. Nobody.

Camille (2008)

Je to rýže.

Martin Scorsese v roli průvodce americkým filmem (1995) (TV film)

Martin Scorsese v roli průvodce americkým filmem provádí diváky zejména těmi filmovými výtvory, které nějak poznamenaly jeho samotného. Na poli čtyř hodin ukazuje svou vášeň pro film (první knihou, která ho jako malého ucvhátila, byla Obrazová historie filmu, Deems Taylor) a díla, která ovlivnila nejen jeho tvorbu, ale světovou kinematografii celkově.

Černý Petr (1963)

Prostě eden z nejepších českých filmů všech dob.

Letec (2004)

Herecký koncert Leonarda DiCapria. Nic víc jsem tam nenašla.

Dobrý Will Hunting (1997)

Dobrý Will Hunting je zkrátka a dobře dobrý film. Pro Guse docela netypický, z pera Afflecka a Damona snad i překvapivý počin.

Podfu(c)k (2000)

Jednoznačně nejlepší výplod Guye Ritchieho. Parádní stylová akční podívaná s velkou dávkou černého humoru odehrávající se ve svižném tempu a za skvělé hudby, a s výborným obsazením (Brad Pitt exceluje). Samá superlativa, takže je to jasný plný počet. Snatch mě svými gagy, bizarními situacemi a vybroušeným scénářem oslovil víc než přirovnávaný Pulp fiction Quentina Tarantina, i když podobnost je zřejmá.

Počátek (2010)

"V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda-li jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, který sní, že je člověkem." (Čuang-C' ). // Komerční podívaná pro náročného diváka (i když je to spíš jen hra, protože orientace je jednoduchá) vystavěná na zdánlivě komplikované naratologii příběhu, která ve vypočítavém závěru nechá diváka tápat i po odchodu z kina. Tak trochu laciné schéma, které zaujme zejména efekty a hereckým obsazením -- Joseph Gordon-Levitt jak ho neznám (milé překvapení), Leonardo DiCaprio podobně jako v Prokletém ostrově (což není výtka) a Marion Cotillard s matoucím úsměvem -- má ale i myšlenku. Jen škoda, že se Christopher Nolan zřejmě tak bál, aby Inception byl čitelným, že se vehementně snažil zodpovědět na každou možnou otázku (vyjma té poslední, z níž se stala poněkud očekávaná třešnička na dortu), až se z diváka stal skutečně "jen" pozorovatel spletité směsi snů v realitě, mimo realitu, snů ve snu atd. Každopádně tak či tak je Počátek chytlavou a namakanou podívanou, která vydělá spoustu peněz a svou vrstevnatostí příběhu obohatí světovou kinematografii. // Ve zkratce: lineární pojetí času dostalo přes držku.