Ztracená brána (2012) (seriál)

Strach umí, to my víme. Mě to bavilo hlavně jako kriminálka, ten nádech něčeho navíc, něčeho vyššího tomu jen tak dodává. Vtipný a narážkový dialogy, spousta výborných herců - Dvořáka nepovažuju za extra herce, ale nějak mě ty jeho držky bavěj - příběh dobře vymyšlenej a pointa mě taky nezklamala, i když jsem si řikal s blížícím se koncem, že už na ní nějak moc času nemaj. A teď co mně vadilo: naprosto trapný vraždy Halusky a Rohana, pod vlivem řídící policajti, kloudně nevysvětlená epizoda Geislerový a Preisse v kanále.

Všichni dobří rodáci (1968)

Tohle je síla. Třeba trochu rozvláčný, ale z toho podobenství, kde kronika téhle obce budiž kronikou národa, mrazí. Vždyť scénář psal Vojtěch Jasný podle skutečných osudů a když jsem slyšel Brzobohatého vyprávět o člověku, kterého hrál, dodalo to filmu ještě něco navíc.

Vyměřený čas (2011)

Na můj vkus zbytečně moc klišé a běhání v podpatkách o život, což je škoda, protože nápad je to hodně zajmavej a dalo by se z něj vytřískat lepší film.

Neúplatní (1987)

Kam se hrabe příliš dlouhej Kmotr, tohle má aspoň spád, je to částečně inspirovaný skutečností a to je mi milejší než obsáhlý detaily. Morriconeho hudba zas dělá půl filmu, Costner sekunduje Connerymu víc než zdatně a závěr scény na schodech, jinak trochu přitažený za vlasy, je jak má bejt. V 99% filmů se hrdina vzdá, než aby trefil hajzla, kterej před sebou drží rukojmí, ale Garcia řekne "mám ho" a situace je vyřešená.

Jako malé děti (2006)

Americké předměstí zachycené od chvíle, kdy se začne dít něco nového, v tomhle případě návrat úchyla, vybavím si Americkou krásu, která začínala příjezdem nových sousedů. Bylo by to možná podobně luxusní drama, ale Wilson na Winslet absolutně nestačil, nemoh jsem mu přijít na jméno celej film, a Connelly nedostala moc prostoru. Ale hlavně to vyprávění považuju za scénáristickou vychytávku jak si ušetřit práci, zápornym vrcholem celýho filmu je vítěznej zápas noční ligy, to je jak dělaný z nějaký sportovní parodie. Tři* jsou až dost.

Rebelové (2001)

Písničky dobře sedí do příběhu, jsou udělaný dost teatrálně, ale z dobovýho a žánrovýho hlediska mi to v tom filmu vůbec nevadí, to je spíš škoda, že hlavní roli nemá herec, kterej by si to sám odzpíval. Příběh jednoduchej, ale dokáže chytnout a Zuzka nikdy nebude extra herečka, ale dívá se na ni pěkně.

Sherlock Holmes (2009)

Paráda. Sherlock nemá jen mozek, ale i patřičnou bojovou výbavu a Watson není jen trouba na připálení dýmky. Zamotanej, ale smysl dávající zločin, jeho bravurní vyřešení jako v Poirotoj a k tomu vtipný dialogy a dobrý řežby.

Čertův švagr (1984) (TV film)

Nejlepší česká studiová pohádka. Moc je nevyhledávám, poslední dobou mě spíš odpuzujou, ale Havelka je stejně správnej Petr jako Vladimír Dlouhý.

Tři mušketýři: Královniny přívěsky (1961)

Asi už jsem moc z jiný doby, takže tyhle filmy a jemu podobné na mě působěj moc komediantsky, všichni pořád vytlemený od ucha k uchu, d´Artagnan musí i při chůzi skočit na všechno okolo a každá "bitka" doprovázená třesky plesky zvukama, to nemůže bejt myšlený úplně vážně.

Nepřítel před branami (2001)

Výjimečně zachycená bitva sniperů v troskách hlavního města druhé fáze druhé světové války, stejně tak je krásně vidět role propagandy dvou proti sobě válčících totalitních režimů. A neviděl jsem moc fimů, kde by byla tak jasně demonstrovaná dvojakost ruského odhodlání bojovat do posledního muže. Místama se to ale moc vleče, zápletka s Weisz, stejně jako Weisz sama, je trochu zbytečná, naopak Harris na plátně a Horner v pozadí, to je jistota.