Hot Summer Week (1972)

Slabší ženské grindhouse drive-in road-movie které přišlo mnoho let před patrně nejlepším filmem v tomtéž žánru "Thelma a Louise", bohužel "Girls on the Road" téměř ničím neosloví a nezaujme. Příběh je nesoudržný, je tu plno bizarních flashbacků (jde většinou o traumatické vzpomínky na válku, kterými trpí bývalý válečný veterán z Vietnamu - Michael Ontkean), k vidění je tu nějaká podivná hippie komuna kterou vedl značně zmatený-drogově závislý člověk který si říkal Stvořitel, existence této skupiny byla sama o sobě dost pofidérní. Hudba docela divná a tedy také nic moc. Ocenit ale musím pěkný střih, kameru a zvuk a druhou hvězdu přikládám za dvě hezké - atraktivní mladé dívky, které vypadali tak nevinně:-) "Girls on the Road" doporučuji jen milovníkům špatných filmů, film nemá prakticky žádnou hodnotu, ale zábavné to čas od času, místa od místa je:-)

House of Cards (1968)

Jeden z dalších málo známých a zapomenutých 60's filmů od Universalu. Ze začátku to vypadalo docela nadějně pak se to proměnilo v něco jako špionážní thriller a lá James Bond, na tom by nebylo ještě nic divného a špatného, jenomže to by to nesmělo být tak spletité, zmatené, unylé a bez jiskry. Co do spiknutí (děje), příběh pojednává o skupině fanatických (fašounů), kteří se snaží za pomoci intrik ovládnout starý kontinent, zabránit jim v tom má americký spisovatel, který se ještě nedávno živil boxem, ted je zaměstnaný u bohaté vdovy jako vychovatel jejího syna. Film byl prý inspirován událostmi spojenými s válkou v Alžíru. Nádherná titulní píseň zpívaná ve francouzštině, skvělé herecké obsazení (Peppard, Stevens a Welles v roli šlechtice-darebáka), vynikající kamera a krásné umístění - pěkné pohledy na Paříž a Řím, tady tohle všechno v pořádku. Nicméně film jak už jsem naznačil, postrádal jiskru a napětí (především v akčních sekvencích), neměl až takový spád / tempo jaký by měl film podobného druhu asi mít, celé to na mně působilo spíše staromódním dojmem. Gerge a Inger mi k sobě moc nepasovali, tam mezi nimi není mnoho tzv jiskření, i když se snažili jak mohli:-) Navíc ve filmu je i dost vyloženě hloupých a zbytečných pasáží. Vystřízlivění přišlo až těsně před koncem, kde se našlo pár dobrých akčních sekvencí (honičky, pronásledování) spolu s opravdu nádherným zvratem ve finále, které se odehrávalo v římském Koloseu, úžasná to návštěva do útrob této starověké památky, nikde jinde jsem této nechvalně proslulý amfiteátr, neviděl tak podrobně jako tady. Nejlepší jednotlivé pasáže a scény; malý dům u řeky v Itálii (tady se v menší roli objeví i Rosemary Dexter, odhalená, ale vidět nic není!), vlakové kupé od kterého jsem čekal více, a Fontána di Trevi ta byla skutečně vtipná. Nicméně i přes pár kladů, jde o zcela průměrnou a nejspíš i právem zapomenutou záležitost, která dnes už asi moc nezaujme, krom nostalgiků, fandů do 60's, a případně jednotlivých herců z vedení, z mého pohledu jde o zklamání. Doporučeno spíš ze zvědavosti.

House of Whipcord (1974)

Zajímavý nízkorozpočtový britský sexploiation euroshock-horor. Film ale taktéž mohl spadat ještě do subžánru WIP, avšak sám o sobě byl něco víc, než jen pouhý ženský vězeňský film s jednoznačně daným skriptem. Toho sexu a násilí zde zas tolik není (jen nějaké drobné bičování, soft-core erotika, krve pomálu a vlastně jen jedno oběšení), takže fanoušek tohoto druhu filmů může být na druhou stranu i trochu zklamán. Daleko víc zde ale fungovala tyranie, disciplína, šílenství a společenský systém. Film byl útokem na křesťanské moralisty a různé soukromé instituce a vládnoucí třídy. Duševně nemocný postarší a již značně senilní slepý manžel (jako soudce Bailey), jeho šílená manželka Wakehurst a jejich poslušný mladý synek (volavka) unášejí a mučí mladé dívky, jejichž chování nevyhovuje jejich značně puritánským zásadám. Dále tu byly ještě dvě hnusné, poblázněné a zfanatizované vězěnské matrony (žalářnice), vykonavatelky různých trestů. Dívky tu jsou trestány podle staré školy a za jejich hříchy i přes pokání může hrozit smrt oběšením. Vše se odehrává ve starém institucionálním gotickém sídle (nápravný institut), které se značně podepíše na celkové opravdu ponuré a hrůzostrašné atmosféře. Oltář, sleazy temné cely se Starým zákonem na stolku, kobky plné myší, samotka, smyčka s propadlištěm (jako memento konečného rozsudku!) atd. Film má pevný a celkem logický příběh, atraktivní herecké obsazení, role jsou zahrány výtečně. Množství zvratů a spletitostí a dost temné sleazy despotické atmosféry (bohužel kolikrát až moc, někdy není vůbec vidět, co se zrovna na obrazovce odehrává - tady malé mínus za špatné nasvícení). Na začátku je útěk jedné z hlavních dívek, ke které se později kamera těsně před koncem filmu ještě vrátí, ta scéna je opravdu chytrá. Nebylo to to nejlepší od Peteho Walkera, ale přesto se na to dalo koukat, možná bych jen ubral něco málo na stopáži:-). Takže z mého pohledu jde o takové malé, ale velmi milé překvapení. Komentář zde jako první v pořadí..

Hovory H (1968) (pořad)

Jedním slovem skvělé ! Tak takhle se tenkrát prosím dělala zábava.. A takhle by zábava měla alespoň vypadat vážení.. A dělala by se i dál, nebýt a nepřijít normalizace. Horníčkovo křeslo pro hosta, vystřídalo několik slavných osobností, převážně ze světa filmu, ale nejvíce mi utkvěl v mé paměti, skvělý Jan Pivec, plný elánu a energie v té době už snad už národní umělec.? To byl skutečně vzpomínkový koncert, ale i Jiří Sovák, vypravující své zážitky z vojny kde byl společně právě s Horníčkem , také neměl chybu. Opravdu velmi vydařený a hlavně inteligentně humorný pořad, s křeslem pro hosta s pohotovým a velice vtipným Horníčkem. Svého času, to byl obrovsky populární televizní projekt. Akorát by mě zajímalo kolik částí tenkrát bylo celkem odvysíláno, a s kým vším..?

Hovory H ještě po dvaceti letech (1990) (pořad)

Geniální a velice kultivovaný pořad,vždy se skvělými hosty spoustou zajímavých vyprávění, scének a inteligentního humoru. Viz. původní "Hovory H" z roku 1969 (někteří hosté z původního pořadu, zde už bohužel nemohli být naživo-jak to škoda, tak byli alespoň ze sestřihu), a ještě něco navíc. Skvělý pořad, který si po právu zaslouží jen to nejvyšší hodnocení opravdu.

Hrabě Drakula (1970) (TV film)

Parádní démonická televizní inscenace, troufám si říct že daleko lepší než některé světové filmy, navíc historicky, věrohodná a přesná ( třeba co se týče různých bránicích se prostředků proti upírům), ponurá, tajemná a temná atmosféra, někdy přímo bizarní dialogy, skvělé herecké výkony, parádní byla jak by se dalo u takovéhleho filmu pochopitelně očekávat i hudba, všelijaké ty zvuky z pozadí, tajemné hlasy, optické klamy, snění, halucinace, rovněž mě zaujala i mladičká Hana Maciuchová jako proměněná upírka..Sledováním v noci se jedinečný zážitek musí ještě více prohloubit, tak snad někdy si ho i takto vychutnám..Celkem se tedy jedná o zdařilý opus. Děkujeme České Televizi za reprisu. To Lima: Reprisa byla dnes 03.08.09 a vůbec jsem si nevšiml že by ta černobílá kopie byla zubem času nějak více poznamenaná, naopak byla velice obstojná...

Hrátky s čertem (1956)

Každoroční vánoční pohádková klasika dle Drdovy divadelní předlohy která se zrovna pohádkou zrovna nazvat nedá. Nezapomenutelné svérázné postavy-charaktery jako Dragoun Martin Kabát, princezna Dišperanda, pokrytecký poustevník Školaktykus, skvělý loupežník Sarka-Farka, nebo opravdu znamenití čerti Omnimor a Karborund či nejvyšší pekelník Belzebub..Stylizované ateliérové kreslené dekorace (jednoduše kulisy) podle výtvarných návrhů Josefa Lady . Ty já na rozdíl od Berga vždycky miloval ať už ve filmu a nebo v animáku. Bez nich by to snad ani nešlo.. Vše je tu krásně pestré a vše do sebe krásně zapadá. Ve své době tak vznikla znamenitá socialismem jen trošku načichlá pohádka kterou obdivujeme a s radostí se na ni díváme dodnes...Jedna z nejlepších zatraceně pekelných pohádek všech dob.

Hrdinný kapitán Korkorán (1934)

Opět uniformovaný Burian tentokráte jako paroplavební kapitán Korkorán, poté i jako lázeňský švihák vynikl. Příběh opět stavěný na situační komice proslulého Vlasty, ostatní mu jako obvykle jen sekundovali..Sem tam nějaký ten povedený vtip či zábavná scénka ale jen průměrný scénář....Ale i tak nebylo to, to úplně nejhorší a já se místy celkem příjemně bavil. Zvolili jste si mě vrchním slunečníkem tak to máte:-)

Hrdinové mlčí (1946)

Jeden z ranných pokusů (viz. Muži bez křídel, Nadlidé, V horách duní, Velký případ-všechny rok 46' nebo Uloupená hranice 47') o zpracování válečné a odbojové tématiky, myslím si že ve své době stále ještě hodně aktutální, tudíž i filmařsky věrohodný, tak to prostě bylo! Včetně té, neuvěřitelně pravdivé věty nakonec, že praví hrdinové o svých činech raději mlčí! Jindřich Plahta si zde zahrál učitele Frýbu, který tu vlastně celý příběh, odehrávající se ke konci války v jednom malém městečku, odvypráví, jednomu malému klukovi, cestujícímu do Prahy, podobně jako on. František Filipovský si zas zahrál záparnou roli kolaboranta Kolty. Efektivní spojenecký nálet, ke konci filmu, byl celkem zdařilý víc si z tohoto filmu, krom ještě scény s agentem provokatérem, nastrčeným gestapem bohužel nevybavím..

Hrdinové okamžiku (1961) (seriál)

Víte Jelínku, direktorům se nelíbí můj velikej nos ! Já ho do všeho strkám ! Zatracenej život viďte Jelínku? Před patnácti lety jsem se šel představit Kolárovi, nezavřel jsem ještě ani dveře a už ho slyším jak nadává ! Já hledám milovníka a néé vopici ! K sakru co je natom k smíchu ! Nic mistře, nic nic..To je k pláči Jelínku. Vlastně maj pravdu, je to k pláči..Smůla, někdy má herec krásnou pověst ale ošklivej obličej, ale někdy zase krásnej obličej ale divadlo hraje jako prase ! Po dalších pár rozprávkách mezi Pivcem a posluchačem Jelínkem kterého hrál Vlastmil Brodský to přijde... Co je to ale platný když je v Národním divadle ředitelem Šubrt říká Pivec ! A víte proč? Hádejte Jelínku? Já se dám podat mistře. Oba jsme z Dobrušky a já ho kluka zrzavýho nikdy nemohl ani cejtit ! Nikdy nelezl přes ploty, nerozuměl legraci, bla, bla, bla když já jsem mu jednou myslím dal pár pře hubu ! Hmm..smůla. Kdo to mohl tenkrát tušit, že bude řiditelem Národního divadla ! Geniální Pivec a naslouchající nápověda Brodský, toď jedna z epizod z "Hrdinů okamžiku" pod označením 14. Ani tedy nevím kolik jich bylo natočeno celkem, pro věčnou škodu všem milovníků této staré divadelní a herecké gardy, že to skoro vůbec nedávají. Ale i tak v tom malém okamžiku, šlo slutečně velkolepou podívanou, která vás téměř přiková k židly a vy nedýcháte. ps: Po letech dlouhého televizního půstu, viděno zcela náhodou na Velikonoční pondělí (25.04.2011) a to navíc epizody s Karlem Högerem a Josefem Kemrem. ps2: Saesulkun jsi blb, a blb jako ty by něco podobního sledovat ani snad neměl.