Ranhojič (2013)

Možná jsem to trochu přecenil, ale budiš, za výtvarnou složku. Jinak je to jen pohádka, která nemá žádnou historicko - logickou vazbu. Trochu mě překvapuje, že nikomu nevadí logické lapsy. Angličtina, čtení, domluva s araby... do toho záchrana před stětím mečem a ukamenováním v poslední chvíli... Prostě vše co z hloubi duše nesnáším, se tady producíruje. Zasloužilo by si to místy odpad, ale je to pěkně natočeno.

Zamilován (1984)

Dobrý film, který těží z výrazového bohatství a věrohodnosti dvou skvělých hereckých protějšků. Bohužel američtí tvůrci neunesou osudovou tíhu slavné předlohy Davida Leana z roku 1945 Pouto nejsilnější a dalšího remaku s Richardem Burtonem a Sophií Loren a konec pokazí happyendem. Velmi silný moment náhodného setkání v knihkupectví v samotném závěru, tak bohužel upadne do plytkosti.

Diplomová práce (1996)

Nic nadprůměrného, jak bych čekal od zdejšího hodnocení. Postavy se chovají podle klasických hollywoodských schémat a dívka kterou vystraší i sledování brutálních scén se neohroženě vrhá do pátrání, setkává se s domnělým vrahem na opuštěných místech, utíká z míst kde jsou lidé na opuštěná. Chová se naprosto proti lidské přirozenosti. Vše je podřízeno scénáři. Pokud to nečtete, je mi vás líto. Ani napínavé scény nepůsobí dramaticky. Prostě klišé.

Lady Chatterley (2006)

To co tady čtu mě (bez urážky) utvrzuje v naprosté nepatřičnosti přisuzování nějakého významu tomuto serveru. Málokdo tu posuzuje žánr, a když je to zrovna něco co nemá rád, hodnotí to podprůměrně. Komedie jsou zde nadsazovány psychologickým dramatům a české filmy jsou tady nepochopitelně adorovány. Pak jsou tady lidé s několika tisíci body a přesto nerozeznají dobrý film od braku. Další kritérium jejich hodnocení je potom podle nich stopáž. Když se nedejbože nudí, film je špatný. U knihy se známým názvem by si to nedovolili, protože by se v intelektuální společnosti shodili. Tady si na intelektuály hrají. Máločemu rozumí, ale hodnotí filmové profese, to tak nějak patří k znalosti kritika. Když už si troufnu hodnotit obsáhlý a literárně převratný román, měl bych k tomu přistoupit s pokorou a maximálně napsat, jak to na mě působilo.

Vyměřený čas (2011)

Byl to spíš zmařený čas. Tolik trhlin v logice by slušelo spíše komiksu pro teenagery. Kdy už tady recenzenti pochopí, že tři hvězdy nejsou 50%.

Příchozí (2016)

Zatím tady čtu jen víceméně oslavné komentáře na film roku, pěti let či více. To ukáže až čas. Podobné ovace jsem četl na Gravitaci. Je několik způsobů jak ohromit a jedním z nich je nečitelnost. Když něco nevysvětlíš, nemáš problémy s logikou. Pak se málokdo bude chtít shodit a říci: Král je nahý. To samozřejmě není tento případ. Ale... Těch je zde mnoho. Mimozeměťané cestují časem a rozhodnou se zachránit lidstvo před sebezničením, které nastartují oni sami. Proč si nevybrali zničující 20. století? Myšlenkové poselství, které tady omračuje recenzenty je ohrané, ale to byste museli znát staré sci-fi filmy za všechny třeba Den, kdy se země zastavila. Přečtěte si seriál v časopise Téčko v 80. letech od Ondřeje Neffa. Motivy vzepjetí celosvětové humanity a spolupráce provázejí sci-fi od 30. let minulého století. Odkaz na Blízká setkání třetího druhu je pochopitelný. Nesdílím názor, že Villeneuveův film je lepší. V Blízkých setkáních je dokonalý příběh, který je pečlivou mozaikou a my jdeme krok po krůčku a nikde nemáme pocit, že na nás režisér šije boudu. Je pár věcí v logice, které vysloveně drhnou a ani postavy je neřeší. Za vše bych zmínil umístění výbušniny do pouzdra. Kdo a proč ji tam dal? Snad aby se zdůvodnilo rozhodnutí v ostatních (zlých státech mimo USA) mimozemšťany zahubit. V době, kdy si svět nedokáže poradit ani s teroristy a ve jménu humanity upřednostňuje utočníka před obětí působí směšně připravovaný útok na lodě i následné okamžité mezinárodní spojenectví. Ani kamera mě neohromila. Jsou zde nádherné záběry na visící lodě v prostoru, mraky mlhy padající přes hory, ale pak je tady devalvující hromada detailů na obličeje. Hlavně zahloubané Louisy. Hloubka ostrosti je tady 1 cm. Dramatická hudba mi pak přišla v některých klidnějších pasážích zbytečně dramatická.

Znovu a jinak (2011)

Film místy trochu kolísá a jsou chvíle, kdy se trochu zadrhne. Přesto je tak úžasně opravdový a Charlize je zde naprosto přesvědčivá. Je všechno, jen ne konvenční. Náladová, hysterická alkoholička, která fakt nezažívá pocit štěstí a chce ho najít stůj co stůj. Rozhodne se vyhledat svou velkou lásku ze střední školy. Už zasazení žánru, podle kterého tady někteří film hodnotí, je zcela pochybené. Komedie to není ani náhodou. To by jí mohl být třeba Modrý samet. Některé situace mohou sice být úsměvné, ale je to spíš křeč. I vedlejší postavy jsou vykteslené tak, aby umocňovaly dojem celku. Teddy, kterého zmrzačili spolužáci je takové alter ego, ale hlavní hrdinka ho poslouchat nechce. Projde hyperbolou od pohrdání až k soucitu. Díky tomu se nakonec dokáže podívat na svůj život z nadhledu a začít znovu. Snad i jinak.

Zákoutí Tomáše Bíma (2001) (TV film)

Na poměrně malé ploše je docela pěkně představen český grafik Tomáš Bím. Dokument je tvořen klasickým dokunentárním schématem a je v něm i prostor k představení autorových grafik. Mně osobně chyběl důkladnější pohled na jednotlivá díla a jejich geneze. Ocenil bych proces vzniku jedné z grafik, od nápadu k realizaci. Byl tu pokus o tenisového plakátu, ale to se mi nestačilo.

Nahá pastýřka (1966)

Komentáře tady miluju. 70% - to ukazuje na vcelku mimořádné dílo. Málokdo zde zdělí něco konkrétního. Někdo napíše, že se skvěle bavil. ??? Cože? Ten film je děsný a nezachrání to ani zcela slaboduchý casting s obsazením Vladimíra Menšíka v podivné roli vyšetřovatele - esembáka. Nejenže tady nic nefunguje v rámci žánru detektivky, ale neexistuje napětí, humor, přesah... Kdybych se chtěl masochysticky týrat, pustil bych si film někdy ještě jednou. Never more - A. E. P.