Flashdance (1983)

Chytlavej song, super přitažlivá svářečka, která vodletí i flexou jen co jí zapne, na obyčejný striptérský pajzly neobyčejně vyšpekulovaná dance show a k tomu limonádovej příběh s pracháčem. 99 % lidí to ke štěstí stačit bude. Klidně na to juknu znovu.

Nebe nad Berlínem (1987)

Poetická kultovka na kterou chodili pankáči do klubovýho Ponrepa za komančů, bo tam byl rozervanec Nick Cave a jeho kapela Birthday party a taky Brixa Bargeld. No nijak mě teda neoslnili. Hezký poetický námět, který na mně působil, ale filmově prostě uondaná artovka. Bruno Ganzovi ten anděl fak sednul. Jak málo jsem tušil že se do Berlína za dva roky podívám těsně po zbourání zdi a že mi na mým smíchovským Andělu postaví ošklivej skleněnej barák od věhlasnýho Jeana Nouvela, na kterej plácnou anděla z tohodle filmu. Jako Smíchovákovi je mi to naprosto cizí stejně jako hýkání milovníků nudnýho filmartu, bo kouzlo fresky smíchovskýho Anděla z odstřelenýho baráku, která tam naštětí je stále zastrčená je o něčem jiném.

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Celkem obstojná adaptace mojí asi nejoblíbenější klasiky z dětství, kterou jsem hltal z tlustejch knih po mým dědovi s nádhernejma ilustracema. Nebejt vypelicahnejch minimalistickejch neautentickejch kostýmů, který asi dost dlouho louhovali v rezatý vodě a podobně rezavýho špinavě temnýho barvení, kdy jsem musel na temné scény přepínat barevnej profil telky, abych vůbec něco viděl, bych si to užil daleko víc. Pokud tedy chtěli natočit autenticky špinavý, kostýmně neopuletní a potemnělý film tak se měli inspirovat u španělského Kapitána Alatriste s Viggo Mortesnem. Dějově i emočně mě to docela vtáhlo, casting byl taky solidní, zvlaště Vincent Cassel jako Athos byl parádní. Až teda na krále, ten byl úplně mimo. Vypadal spíš jak hrabě Drákula než král Francie, nebo jako zádumčivej Arab co zrovna nechce hrát. Dost to sundal. Taky mně dost zarazilo to skoro nepoužívání klobouků a pokrývek hlavy. To bylo dost nezvyklé. Paní Bonacieux byla sice sympatická, ale poněkud odtažitá a bez emocí. Milady Evy Green byla ok, ale čekal bych že ve filmu vyzní víc rafinovanovaně a zákeřně. Tady to bylo jen průměrná záporačka. Rejža asi nevědel jak na to. Akce byla solidní a zábavná, už už jsem si říkal že tam nejsou žádný neuvěřitelný hovadiny na který francouzi trochu trpěj, ale teatrální odchod Milady ze scény to dost sundal. Vzhledem k tomu že předpokládám že se v druhém dílé vrátí bez pokřiveného vlásku… Nejvíc plus je za mně originální znění ve francouzštině a lord Buckingham hovoří anglicky. To je fajn. Sluhy mušketýrů úplně z příběhu vynechali. Zřejmě by to bylo politicky nekorektní nebo co. Jenže i moji rodiče měli za 1. republiky posluhovačku. To nebylo až tak neobvyklé jak se může dnes zdát. I dnes mladé dívky jezdili na zkušenou a dělaly au pair. No na každej pád je evropská produkce historickejch filmů vždy příjemnější než ta americká.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Tupá hollywůdská Céčkova matlanice teenage románku na pozadí školního vejletu, jako že do Evropy, ale s Evropou to nemá společnýho skoro nic. Je to natočený přesně podle pošahanejch americkejch klišé, které vyblil generátor obrázků umělé inteligenci se všema svejma obludnostma. K tomu asi jakoby chtěj zachraňovat svět nebo co. Příšernej scénář. Jsem v půlce a furt je to trapný. Horší než starý televizní seriály. Nebejt některejch triků s virtualitou ke konci, byl by to naprostej odpad. Bejt známej herec a hrát v tomhle tak bych se hodně styděl.

Stalo se jedné noci (1934)

Dcera bankéře hraje dceru bankéře. Fajn odpočinkovej oldschool filmeček na víkend o dvou duších svedených okolnostam na stejnou cestu. Nevím proč tu tomu dost lidí vyčítá jednoduchost příběhu. Život nemusí být vždycky složitej.

Honba za diamantem (1984)

Super eskapáda, kterou jsem slupnul jak malinu a ani mi to nedošlo. Kdo umí ten umí. :D

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Sofia Bouchalka se donucna těžkými okolnostmi vydala posbírat svejch sedm statečných, aby spolu vyrazili na cestu záchrany toho dobrého světa dobrých vesničanů. Kde už jsem to jenom viděl? :D Cestou nám samozřejmě musí převyprávět svoje 'story of my life', jak jinak že. :)) Vezme bráchu Wolverýna, toho co už jste všude viděli, Gojko Mitiče, zbloudilou korejskou gejšu, nějakýho zkrachovalce a jdou na to. Pak se to samozřejmě zašmodrchá a z boje o dobro se stane boj o vlastní krk. Všichni to automaticky a strhali, ale nevím proč. Pitchovin a slabejch míst tam bylo úplně stejně jako ve filmech který naopak vzývaj, takže zbytečnejch nářek zmlsnajech jazýčků. :)) Bylo to celkem fajn a těším se na druhej díl. A ne žádnou Star Wars v to nehledejte. Berte to jako samostatnou ságu a basta fidli.

Transformers: Probuzení monster (2023)

Děcka z Brooklinu taky zachraňují svět. Děcka hrají pěkně, atmoška 80. let je trefená, příběh a motivace botů je prázdná slátanina už po 150 a jenom záminka pro klišé řežbu monster, ale to dětem asi vadit nebude. Triky jsou skvělé. Na 43 min 51 sec je vidět 3D model Škody Octavia 1, krátce předtím než jí taky odnese výbuch. Úplnej závěr je cringe patetickej a asi ty minority na který je to mířený moc nenadchne.

Sedm statečných (1960)

Filmová legednda, která se vine mým dětstvím za komančů dodnes a která nikdy nevyprchá. Naprostej úkaz kterej vezme za srdce každýho kluka s duší koboje a zůstane v něm jako vzor pravého chlapa a hrdiny navždy.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Fandové Indiany Jonese budou chtít vidět ještě i jeho práchnivějící kosti běhat po nesmyslnejch eskapádách a producenti budou chtít vidět další prachy vydojený z dalšího šestákovýho scenáře. To kouzlo co funguje u mladších herců fakt nefunguje u gerontů vržených režisérem ze schodů. Už se to začíná blížit mlácení klacem do mrtvýho koně. Kult je nesmrtelný, ale jeho představitelé jsou staří a smrtelní. Výsledkem je zneužívání seniorů a vykrádání vykradeného.