Julek (1979)

Filip Renč si za honorář koupil Babetu a skejta.

Smrt čeká všude (2008)

Tak vy jste chtěli příběh? ... BANG! Teď přichází PANÍ režisérka a nadělá vám z toho fašírku! Kašle na příběh, protože ve válce na to není čas, ve válce se to prostě najednou semele a příběhy si z toho musíš poskládat až sám doma. Stejně tak jako vy, jste jen pozorovatel, který nahlíží do toho co se zrovna děje, bez klasickejch filmovejc pomůcek, směrovek, ukazatelů pro snažší pochopení děje. Teda to, že tahle skoro avangardní skládačka se stala megapopulárním mainstreamem a ještě dosáhla na Oskara je fakt naprostej úlet. Todle je filmařina na plný obrátky. Žádná hra na jistotu plus osvědčený postupy, to vše zalito pořádnou porcí klišé a podobných otravných zhovadilostí. Film je jiný díky tomu, že scénárista Mark Boal (toho času přítel režisérky) strávil nějaký čas s pyrotechnickou jednotkou přímo v Bagdádu a proto taky scénář nepůsobí jako kdyby byl psán v klidu kanceláře někde v Holywoodu. Kathryn Bilgelow je mistr, fenomenální mistr a já jí žeru čím dál víc. Jako správnej režisér si dělá co chce, holt je holka umělec a ne žádnej nádeník pro studia. A jestli jste zmatení tak máte holt smůlu. Vona to kůli vám nepředělá a zaplať pánbů za to. / Stejně je to zajímavý jak všechny ty výtky tady vezmou najednou za svý jakmile se člověk na film sám podívá :)

Bod zlomu (1991)

Kathryn ty jsi dobrá!

Salamandr (2012) (seriál)

Solidní TV detektivní seriál u kterého si lze dobře odpočinout a zapřemejšlet si proč je problém udělat tak dobré řemeslo pro naše televize, když to zvládaj i v Belgii, zemi jejíž TV tvorba je pro mne naprosto neznámou. Seriál vysílá BBC a zakoupil jej i Netflix.

Muž z oceli (2013)

Zacku Snydre tvojí představivost bych chtěl mít. Tomudle říkám parádní biják. Super udělaný efekty a výprava. Moc dobrá kamera. Dizajnéři vizuálních efektů, kteří nepracovali na tomhle filmu musej pištět blahem, když viděj tu nádheru. Speciálně bráchové Wachovští. Jinak slušné ždímání americkejch hodnot, emocí, patriotismu a já nevim čeho všeho ještě. V druhý půlce už to bylo jako apokalyptický biblický přípěh bez špetky humoru a odlehčení. Obávávám se, že už to pak muselo bejt únavný pro kdejakýho diváka a i pro samotný američany.

Souboj Titánů (1981)

Jako Čecha odkojenýho Cestou do pravěku (1955) a jinejma Zemanovejma majstrštychama mě todle naprosto nemohlo rozhodit. Zatímco všchni na to doteď vzpomínaj s uctivým obdivem, já se těmhle trikům smál už v 1981, kdy jsem to viděl v leťnáku u Balatonu. A když to vezmu zpětně, tak to že je to natočený 4 roky po Hvězdnejch válkách (který jsem shlídnul r. 1984), tak v tom kontextu je to taky slabota. I ty masky byly jak vod vesnickejch vochotníku. Prostě systém nějak to splácejte, lidi na to stejně budou chodit. Jinak fajn pohádka.

Latcho Drom (1993)

Parádní cesta cikánské kultury od Indie napříč Asií, kouskem Afriky a Evropou až do Ibérie k Atlantiku co začíná a končí skoro stejným chlapeckým zpěvem. Žádný zbytečně vypjatý emoce a kecy, prostě život sám tak jak plyne v rytmu melodie. Nejvíc mě dostala Indie a pak až úplnej závěr. Asi nejlepší Gatlifův film.

Carmen (1983)

Paráda.