• Fantasy

Příšerná tchyně (2005)

Tenhle film jsem viděl víceméně z donucení na cestě žluťákem (=busem). Je to odpadová hovadina, hrozný dialogy, tupej scénář, mizerná Lopezka a ty sladký řeči Vartana byli přímo k zblití (musel jsem to napsat). Ta jedna hvězdička je pro Fondovou. Škoda, že tak v hrozným filmu, ale jako milující tchýně byla famózní. Mít takovou doma, tak se jdu rovnou oběsit ;-)

Zrzavá veverka (1993)

Opět hooodně vydařená Medemovina. Drama plné lží, manipulací a metafor se špetkou tajemné erotiky. A o čem to je? O lidech nebo o veverkách? :-) V době páření, na jaře a v létě, samečci začínají bojovat o území s ostatními. Jeden sameček porazí druhého tím, že ho ostře pronásleduje. Dominantní sameček, zpravidla ten větší, silnější, vyhání vetřelce. Dojde k potyčce, ve které je to nejhorší, co se může stát, ztráta kousku ocásku. ......Jsou také obratné, pokorné a lehké, jako mouchy, lháři, plaché, ale rafinované, kličkují a velmi schopně kují pikle za mužskými zády. 4,5*

Horská hlídka (2004)

Zvláštní. Čínské filmy jsou nabité jakousi jedinečnou nepopsatelnou mystikou. Nenapadají mě jiné asijské filmy, které když skončí, tak člověk nemá chuť mluvit, vychutnává si ticho a v hlavě si promítá nejsilnější momenty. Kekexili je film podle skutečných událostí o hrstce chudých tiběťanů, kteří ochraňují kriticky ohrožený druh antilopy před všudypřítomnými pytláky. Drsný příběh o realitě, která je Evropanovi na hony vzdálená. A ty fantastické scenérie...

Nekonečný příběh (1984)

"Byla půlnoc. V pralese svištěl vítr v korunách starých stromů. Náhle se cosi obrovitého začalo prodírat ponurým lesem....." Tak takhle nějak začíná The Neverending Story, jeden z nejlepších fantasy filmečků všech dob. Poutavý příběh o hledání léku pro nemocnou královnu říše Fantazie jsem zbožňoval už od malička. I více jak po dvaceti letech jsou masky a triky úžasné, postavy Bastiena, Atreje, Falka, Kamenožrouta, Morlora a mnoha dalších nezapomenutelné a místa jako Slonovinová věž, Bažiny smutku, Sandonoriko magické. A tomu všemu je třešničkou na dortu legendární soundtrack. Jen jedna věc mi ale byla a pořád je záhadou. Samotný lék pro královnu. I při mé nekonečné fantazii mi prostě nedává smysl. ;-)

Dokonalý trik (2006)

The Prestige má spád, atmosféru, dramatické situace, je výborně zahraný a hlavně vám pěkně zamotá hlavu při rozkrývání triků a to nejen těch kouzelnických. Po této stránce 5*. Ale přeci jen mi chyběla jedna důležitá věc. Výrazné emoce. Má-li to být být dokonalý trik, pak vás musí ohromit, uchvátit. Nolanův trik je spíš však komorní záležitostí, takže celkový verdikt jsou ne úplně čisté 4*.

Překonat sám tisíce mil (2005)

Právě skončily závěrečné titulky, dozněla tradiční čínská hudba, je ticho. Člověk ani nemá chuť tyto okamžiky ničím rušit. Qian li zou dan ji je dojemný film o hledání odpuštění syna otci. Po smrti matky se vzájemně odloučili, nyní syn umírá, odmítá smíření. Proto pan Tanaka odjíždí do Číny, aby zde dokončil synův dokument o lidové opeře, která je jeho velkou láskou a pomohl mu tak alespoň splnit jeho sen. Klasický příběh zasazený do krásného prostředí čínského venkova. Neodpustím si jednu citaci "Lidé nikdy nerozuměli mé posedlosti lidovou operou. Byl jsem jí přitahován, protože odráží můj vlastní život. Dospěl jsem ke zjištění, že já jsem ten herec za tou maskou. Snažil jsem se obalamutit sám sebe a všechny mé blízké. Mé opravdové city se mi až do dneška vyhýbaly. Nedovolil jsem sám sobě, abych si je přiznal. Otče, opera není to, co je opravdu důležité. Teď chápu, že když se mají dva rádi, neměli by si své vzájemné city schovávat pod maskou. Nedočkavě čekám na tvůj návrat...."

Casablanca (1942)

Casablanca je jedna lehce nadlimitní porce koncentrovaného sentimentu. Ale i přesto je po tolika letech svěží, vtipná a líbivá. Ingrid Bergman je ... nemám slov a Humphrey Bogart je asi nejvíc cool milenec, co jsem kdy viděl.

Stvořeni pro lásku (2000)

Minimalistický Dut yeung nin wa je především o detailech. Tenhle film je dobré vidět minimálně dvakrát. Nepozornému divákovi by se mohlo zdát, že se tam nic neděje, ale pravdou je, že se mezi hlavními hrdiny toho odehrává velmi mnoho. Kamera zpomalí a za doprovodu smyčců máte čas a možnost uvažovat nad tím, co ten který střípek příběhu asi znamená. Vůbec, kamera je zde velmi zvláštní, časté jsou záběry přes zrcadlo, sklo, žaluzie. A i to má svůj smysl, protože "Vzpomínat na ta zmizelá léta je pro něj jako dívat se ven skrz zaprášenou okenní tabulku. Uplynulou dobu sice vidí, ale dotknout se jí nemůže, navíc vše, co se mu daří zahlédnout, je rozmazané a nezřetelné."

Spirit - divoký hřebec (2002)

Ano, 3D animace byly velmi nepřirozené, příběh byl krapátko přitažený za vlasy.........Ale to je koneckonců jedno, ono, když se přistihnete, jak tomu mustangovi držite pěsti, některé scény vás dojímají, zasnění střídá napětí a akce, navíc vše podtrženo nádherně vykreslenými detaily koní a fantastickou hudbou (Hans Zimmer+Bryan Adams), tak máte z tohohle animáku hodně dobrý pocit.

Moulin Rouge (2001)

Muzikál není zrovna šálek mého oblíbeného čaje. Ani pompézní a nablýskaný Moulin Rouge to nezměnil. Není divu, vždyť příběh nedokáže ničím nepřekvapit, stejně jako hudba, která je slátaninou nových věcí a předělaných starých pecek a choreografie je místy příšerně klaunovská až trapná. Na druhou stranu musím ocenit parádní střih a skvělé pěvecké výkony Nicol Kidman a Ewana McGregora. Vytáhnou to na 3 hvězdy, ale ani o píď výš.