Nelítostný Parker (2013)

Vlastně by to byla standartní, v pohodě natočená, stathamovka, nebýt dvou zásadních věcí. Ta první je, že zde Jason nemá bohužel skoro žádné akční sekvence a ani těch málo okamžiku není ve srovnání s jeho předešlými filmy žádná sláva. Ani pořádného závěrečného fightu s Michaelem Chiklisem jsme se nedočkali. Druhý, a mnohem zásadnější problém, je ovšem účast Jennifer Lopez, která nejenom že je absolutně příšerná, ale navíc je její postava absolutně zbytečná a dost shazuje dosavadní drsnost celého filmu. Skoro to vypadá, jakoby se Jennifer těsně před natáčením vyspala se všemi producenty a scénáristou, aby dostala konečně nějakou roli a oni jí tam tedy na poslední chvíli šoupli. Režii se ale zas tolik vytknout nedá, ty necelé dvě hodinky celkem příjemně utečou a Jason to utáhne za každé situace, i když už zase hraje to samé. Příště by to ale chtělo víc akce a míň otravných hereček.50%

K zázraku (2012)

Další Terrence Malick, který mě neoslovil. Je sice hezké, že věhlasný režisér zase jednou otevřel své nitro a podělil se s námi o svoje rádoby hluboké myšlenky. Jenže natočit o tom film, v němž se pro mluvené slovo musíte modlit a ve kterém se většina záběrů skládá z toho, že někdo někam jde a čumí kamsi do prázdna? To vážně není můj šálek kávy. Herci navíc nejsou tak dobří, aby to uhráli pouhými gesty či očima. Snad jen ta Rachel McAdams zde ve svých 10 minutách zaujala. Pár světlých momentů se zde ale přeci jen najde a některé záběry jsou opravdu úchvatné. Jinak se ale obávám, že k Malickovým filmům už cestu nikdy nenajdu. 50%

Oui, šéfe! (2012)

Celkem milá jednohubková komedie made in France, která sice nenabízí nijak odzbrojující vtipné momenty. Na jeden příjemný večer to s těmi několika fajn scénami bohatě stačí. Jeden z těch filmů, který bych se kdykoliv nebál pustit rodičům, i když z něj budeme mít všichni hlad. Jenom je škoda, že Jean Reno už pomalu vypadá, jak kdyby vyžral všechny zásoby tamní kuchyně.

Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013) odpad!

Ne, tohle je už na mě vážně moc a čirý hororový odpad. S tím, že jsou postavy nesympatické a chovají se jak idioti, už jsem se v současných hororech smířil. Zde ovšem scénář nedává vůbec smysl a některé scény na sebe ani logicky moc nenavazují. A celý závěr, jenž udělá z Leatherface skoro kladnou postavou s morálními zásadami? Tady už nepomůže ani ta motorovka a sexy Alexandra Daddario, která se snaží své přednosti prodat, co to dá (v jedné scéně se ovšem ještě mohla snažit víc). Po režijní stránce je to samozřejmě také žumpa největšího kalibru. Lussenhop o slově atmosféra snad ani nikdy neslyšel a dementnější lekačky jsem snad nikdy neviděl. Celý to má navíc skoro direct-to-dvd look a já pořád nechápu, jak tohle mohl někdo pustit s čistým svědomím do kin. John Luessenhop by se za tohle měl smažit v pekle.

Takoví normální Američané (2013) (seriál)

Televizní studená válka ještě nikdy nebyla mrazivější. Režie občas sice vykazuje silné výkyvy tempa a pár dílů trvá, než se to pořádně rozjede, pak nás ale čeká výtečná špionážní jízda s výborným scénářem. Ten nám nabízí nejenom sympatické a uvěřitelné postavy na obou stranách barikády, ale také výtečně se rozvíjejícící děj, v němž má každá zprvu nepodstatná postava své místo. Herecké obsazení je opravdu lahůdkové a ani vlastně nevím, koho vyzdvihnout více. Máme zde totiž až nečekaně přesného Matthew Rhyse, výtečnou Keri Russell, která pomalou proměnu své postavy zvládá dokonale, Noaha Emmericha v jeho asi nejlepší roli nebo také Margo Martidale v asi nejšťavnatější vedlejší roli posledních měsíců, babči-spojky. Hereckou slabinu byste zde zkrátka hledali stejně těžko, jako štěnici v domu amerického politika.Škoda onoho pomalejšího rozjezdu (boží pilot Gavina O´Connora nepočítám) a malinko promarněného finále.80%

Temné nebe (2013)

Takhle dobře už jsem se dlouho u žádného hororu nepobavil, bohužel. Scott Charles Stewart nám znovu ukazuje, jak se filmy v žádném případě nemají točit a jak v žádném případě nemá vypadat scénář. Ten nejenom, že je plný nesympatických a nelogicky se chovajících postav, ale suma sumárum vůbec nedává smysl a obsahuje tak stupidní dialogy, až jsem byl občas v pokušení je přetočit. Po režijní stránce je na tom Stewart s každým dalším filmem čím dál hůře. Nejenom, že neumí vůbec budovat atmosféru, ale některé scény mi opravdu přišly, jak vystřižené z nějaké parodie. A bohužel tu nejvíce vtipnou scénu si pro sebe zabral J.K. Simmons. Amíci by se na ty horory o emzácích měli radši vykašlat a Keri Russell by měla pro jistotu už hrát jen v bedně, kde se jí momentálně daří mnohem lépe.

Iron Man 3 (2013)

Je celkem paradox, že největším problémem celého filmu v případě Shanea Blacka je scénář. Ten je místy až příliš přeplácaný a kromě ještě hlubšího zaměření na Tonyho Starka ostatní postavy až příliš šustí papírem. Jinak je to ale bezpochyby nejzábavnější film z celé trilogie, s nejlepšími hláškami a kupou nápadou a příjemných překvapení (ano, každý už samozřejmě vím, o kom mluvim). Režijně to pak Shane Black, až na malinko nevyužité finále, zvládá na jedničku a Rober Downey Jr. to zachraňuje i v těch scénáristicky horších pasážích. Zkrátka pořádné zahájení letní sezóny, jak se patří a další hoodně podařená Marvelovka do sbírky.

Bezpečný přístav (2013)

Knihy Nicolase Sparkse by měl už někdo spálit, hamižní producenti by zasloužili usekat ruce a nevýrazná Julianne Hough už by se měla objevovat jen v pornu. Někdo ty upachtěné dojáky pro vděčné svobodné matky ale asi evidentně psát/točit musí.

Zlomené město (2013)

Naprosto rutinní a několikrát viděná detektivka, u které přesně víte, jak bude probíhat. Jen ten scénář vás někdy nepříjemně překvapí svou debilitou. Režijně je to však vlastně ok a celé to tak drží nad vodou hlavně neselhávající herci. No jo, Mark Wahlberg a Russell Crowe jsou zkrátka herecké jistoty. Chtělo by to ale také něco navíc.

Chceš pěstí? (2013)

Celkem tradiční britská kriminálka s vynikající hlavní dvojicí (McAvoy ještě nikdy nebyl drsnější) a několika zajímavými akčními scénami, ovšem scénářem tak jednoduchým a průhledným, až mě to samotného šokovalo. Ovšem i díky tak rutinní kriminálce jsem si uvědomil dvě podstatné věci:1.) Nechápu, jak můžou být hollywoodská studia tak slepá. Marně hledají několik let ideálního herce na postavu legendárního Hitmana a nakonec obsadí totálně nehodícího se Paula Walkera, když tento film jasně dokazuje, že tím pravým a jediným kandidátem je Mark Strong. Sakra, vždyť má na sobě chvilku i ty samý hadry! 2.) Čeští překladatelé jsou fakt na pěst. 60%