• Krátkometrážní

Firefly - Serenity (2002) (epizoda)

Pravda, začátek je poněkud pomalejší. Jako fanoušek Firefly dávám 4*, pokud jste noví, možná jednu hvězdičku uberete. Ale nenechte se pomalejším rozjezdem odradit a dejte seriálu šanci. O hodně byste přišli! Mal: Jayne, tvá pusa mluví, možná bys na ní měl dohlédnout.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

První díl dokázal nalákat na další cestu. A trpaslíci tam byli nezničitelní (aneb pád přeci nikoho nezabije, ani nehet nezkřiví). Druhý díl nadchnul Šmakem. A trpaslíci tam byli za supermany (aneb v deseti rozjedeme kotle a roztavíme zlato, které by se jinak tavilo pár týdnů během 5ti minut). A tak jsem si asi neuvědomil že ve třetím dílu z toho logicky musejí být nezničitelní supermani. Viz scény typu "Jde jich asi sto!" => "Bežte, to ve dvou zvládneme!" nebo "Ustupujeme!" => vyběhne třináct trpaslíků => "Na ně!!!" Navíc co tam předváděl Legolas - co je moc to je prostě příliš! Na konci bitvy jsem si nemohl nevzpomenout na HISHE na předchozí díl. A co se HFR (48FPS) týká - má sice krásně ostrý obraz, ale všichni tam běhají jako naspeedované fretky, nepřirozeně. 3D nevidím jako moc přidanou hodnotu.

Equalizer (2014)

Evidentně tady asi vybočuju z většiny, ale já jsem si to tedy královsky užil. Denzel film samozřejmě táhne svým charismatem a ano, příběh není nikterak objevný, ale způsob jakým je to super stylově natočené, bezvadné stupňování napětí a předhledná choreografie akčních scén - prostě povedené. A koneckonců variace na Sám doma taky dobrá :-) Denzel se pro mě tímto přidává k partičce drsňáků v čele s Liamem (a Kevin jim zdatně sekunduje). Otázka zní - přibere je Sylvester do party?

Století Miroslava Zikmunda (2014)

Tak jsem váhal zda dát 4* nebo 5*. Není to cestopisný dokument, není to procházka historií posledního staletí českého národa. Je to totiž s láskou a úctou natočená procházka životem jednoho neobyčejného člověka. A pro mě, zatím putováními H+Z takřka netknutému, je to rozhodně první krok k poznávání jejich cest a životních příběhů. Proč jsem váhal zda nedat 4*? Protože těch 97 minut uteklo zatraceně rychle a stejně tak bych na to vydržel bez hnutí koukat klidně 3 hodiny! Já chci víc! Velké díky Českému Rozhlasu za to že mě nalákal abych se na film vypravil!

Tři bratři (2014)

Odmalička mám rád humor Zdeňka Svěráka, písně dua Svěrák+Uhlíř a Honzu Svěráka považuji za jednoho z nej českých režisérů. Spojit to dohromady - to zní jako sen :-) A velice se to tomu blíží. Proč tedy "jen" čtyři hvězdy? Vměstnat de facto 4 pohádky do 90-ti minut je dost náročné a já osobně bych docela ocenil, kdyby to klidně bylo ještě trošku více rozvedené (ačkoliv mě sám vypravěč vtipně přesvědčoval že ta omáčka okolo je potřeba osekat). Takhle to trošku působilo jako by se autoři mermomocí snažili napasovat děj na písničky (a ono to tak vlastně trošku bylo...). A navíc maličko ubírá že nedávno se objevila velice povedená adaptace Dvanácti měsíčků, tudíž se člověk přímému porovnání chca-nechca nevyhne. Jako velice pozitivní beru opakované boření čtvrté stěny, to bylo skutečně povedené! Každopádně je to podle mě společně již zmíněnými Dvanácti měsíčky a Andělem Páně jedna z nej českých novodobých pohádek.

Útok na Bílý dům (2013)

Co Emmerichovo dílko má navíc v porovnání s Butlerem že má u mě o hvězdičku víc? Trošku propracovanější příběh, ale hlavně buddy chemii. Navíc v tomto zpracování se mi podařilo vybudovat si tak nějak trošku větší vztah k postavám než u Olympa. Akce velmi povedená a ani ten snížený rating tomu zas tak neublížil. Well done, Roland!

3 dny na zabití (2014)

No, nevěřil bych že i Kevin Costner může zNeesonovatět. Ale on může a dokonce se to velice povedlo - to dokonce tak, že velice přemýšlím, která z postav je mi bližší!

Herkules: Zrození legendy (2014)

Proč jsem tak slabý a nedám odpad?... No, každopádně - podobně jako v prvním Percym i tady doporučuji na to nekoukat. A když už koukat, tak s pivečkem v ruce. Schválně - jaká by musela být průměrná rychlost Herkula, aby stihl vše co se mu ve filmu podařilo?