• Thriller

Útěk (2012)

Trochu ako legendárny nórsky Stopár, akurát že z tohoto tu legenda nebude, pretože takýchto filmov je dnes už pekná kopa. Prečo to označujú aj ako "historický", to celkom nechápem. Asi len preto, že je to v štrnástom storočí a je spomenutá "historická udalosť" - mor, ktorý vyhubil polovicu obyvateľstva vtedajšieho Nórska. No a druhú polovicu hubí práve hlavná hrdinka. Škoda, že to neurobili radšej ako postapokalyptický žáner, tak ale čo už, máme historický. Po tomto filme aspoň viem, prečo v Nórsku vládnu ženy vo väčšej miere než inde. Týchto 78 minút ubehne veľmi rýchlo a dá sa celkom priemerne zabaviť. Rád by som však vedel, kde hlavná bloncka zohnala také lesklé koženné gate?.

Hypnotizér (2012)

Štvrtok - noc. Zapnem, pozerám, po 11 minútach zaspím (nie, nie do hypnospánku, ale normálne od nudy zaspím). No čo, snažil som sa, skúsim zajtra. Piatok - noc. Zapnem si to od jedenástej minúty, dopozerám asi do dvadsiatejšiestej, potom zaspím. Bolo to strašne pomalé a nezaujímavé, teda aspoň to, čo som videl, doslova severská nuda. Koľko existuje takýchto výnimočných filmov? Neviem. Sobota - noc. Ani to nezapínam, rovno vymazávam a idem oslavovať. (jedna hviezda za tých zvyšných 95 minút, ktoré som nevidel. čo ak tam bola aspoň jedna dobrá scéna?!)

Rudý úsvit: Nová krev (2012)

Tento remake ostane navždy len nepodareným rimejkom celkom slávneho filmu. Bolo to asi len upozornenie pre novú generáciu, taký marketingový ťah, že pozrite, pred 30 rokmi bol natočený na túto tému super film, pozrite si ho. Škoda, že nepomrelo viac wolverinov, viac by ma to bavilo. Inak to bol len taký sumár akčných vojenských nevydarených klipov, pospájaných príbehom invázie. Navyše to bolo poriadne bielomodročervené s hviezdičkami + modelmi v úlohách partizánov. Nejedna slza mi vypadla.... Že invázia nakoniec asi neskončila úspešne. Ak chcete vyvesiť vlajku, tak po tomto filme len s červenou hviezdou v bielom kruhu, v červenom poli, s modrými pásmi na hornom a spodnom okraji.

Je třeba zabít Bona (2011)

Nie som fanúšik U2, priam ich nenávidím, a dúfal som, že Bono to na konci aspoň trochu schytá. Nebol to však až taký jednoduchý príbeh a naopak, bolo to pre mňa príjemné prekvapenie. Chudák Neil, toľko blbých rozhodnutí :) to sa len tak nevidí. Držal som mu palce celý film, nech vypáli Bonovi rybník a nech sa mu splní sen. Bolo to na taký záver dostatočne bláznivé. Hlavne, že už sa tento druh hudby ráta do histórie a Bono čoskoro tiež (to nie je vyhrážka).

Paralelní světy (2012)

Ruku hore kto ten film dopozeral. Tak nič, ruky dole, vlastne nie, hore. Radšej si všetky ruky strčte do prdele a nedávajte ich ani hore ani dole. V tomto filme bolo všetko opačne, osvetľovač písal scenár, režisér sa staral o švédske stoly, zvukár robil kameramana a upratovačky hercov. Bolo to úžasné. Dávam 5 upside down hviezdičiek. Hurá.

Mama (2013)

Hororozivá blbosť. Príbeh pozliepaný z iných príbehov. Všetko z tohototu už niekde bolo, tak je to dobré len na ušetrenie času, ak sa vám nechce pozerať 15 iných filmov. Bál som sa však o dosť menej než napr pri Scary movie sérii, asi taký horor to je. Na tomto sa však nedalo ani zasmiať. Hmyz vyliezajúci odniekaľ má asi navodiť nejakú hororovú atmosféru, ale mne už poriadne lezie vo filmoch na nervy (a to bez ohľadu na to odkiaľ vylezie a či lezie po železe..)

Hitchcock (2012)

Nečakal som, že to bude až také dobré a že ma to aj pobaví. Ani som sa nedíval na čas, koľko ostáva dokonca. Je mi jedno, čo je o H-Cockovi pravda a čo nie, už pekných pár rokov je to legenda a ešte dlho ňou bude. Helen Mirren tu strčila dovrecka všetky tie mladé frndy a Toni Collette ju v tom pekne dopĺňa. Miesto Scarlett aj Jessicy mohli byť pokojne nejaké komparzistky. Určite lepší životopisný film než Lincoln. Prezident hororu je prezident hororu. Na Hopkinsa sa tu dobre pozerá.

Eddie - náměsíčný kanibal (2012)

Toto kanadskodánské spojenie moc nevyšlo. Céčkový film na ôsmy deň v týždni. Ale má to niekoľko svetlých momentov. Polovica svetla z nich sa však asi odráža od kanadského snehu. Aspoň, že záver má trochu vtipu.

El páramo (2011) odpad!

Veruže chcel som začať na dvoch hviezdach, keď som sa dozvedel o čom to má byť. Ej veru, po pár minútach som chcel dať jednu. To ma držalo celý film, veď človek si povie akí chudáci ten štáb, behať dokola so suchým ľadom a ventilátormi. Ale posledná scéna.. Tak to nie! Trojnásobný odpad!!! kameraman sa snažil, triasol sa strachom, nech je z toho akýtaký horor, to scenáristi a režisér sú na vine. No a "herci" samozrejme. Vojenského poradcu nemali určite, len navliekli ľudí do mundúrov, držte v rukách zbrane a pobehujte po scéne. Také boli asi pokyny pri natáčaní tejto jednoaktovky. Tie "military chyby" vadia, ak máte nadobudnúť nejaký dojem, že sa pozeráte na vojakov. Zistil som, že príbeh to je naozaj hororový čo sa zaujímavosti a atmosféry týka (v tomto prípade hororový=úbohý). Postavy tiež úbohé. A vzťahy medzi nimi? Len malé náznaky, úplne zbytočné ako aj celý film. Ich konanie záhadné, dialógy ešte záhadejšie, nedá sa ani báť ani zasmiať. No a rezať nohu pílkou? Tak sa to asi robí v Kolumbii. Asi každý by pílku použil len na kosť, ale špecialisti si asi nechceli zakrvácať rambonože.

Citadel (2012) odpad!

Fíha! Začalo to pekne na úrovni jeden a pol hviezdy a za 90 minút to spadlo len na nula. Je to vlastne úspech. Záverečná polhodina bola však možno aj mierne pod nulou. Keď to však spriemerujem.... Dúfam, že to decko pri natáčaní nezranili. Ale možno by to preň bolo šťastie, keby ho udreli do hlavy, aby si o 10 rokov radšej ani nespomenulo, v akej strašnej horočovine to hralo. Nechcel by som zažiť ten výsmech od spolužiakov. "Aneurizma je vypuklina, ktorá vzniká na oslabenej stene cievy v mozgu. Tá môže tlačiť na rôzne štruktúry v mozgu a prejavovať sa množstvom príznakov. Môže dôjsť k jej prasknutiu a vzniká tzv. subarachnoidálne krvácanie." - a to sa zjavne stalo pri natáčaní Aneurinovi Barnardovi. Nomen Omen.