• Krátkometrážní

Od soumraku do úsvitu (2014) (seriál)

Nedosledoval jsem. Námět původního filmu, který staví na satiře, prostě nejde předělat na seriál, který bude úžasně seriózní. Rozšiřování originální dějové linky nefunguje. Zane Holtz je špatný záporák. Působí dojmem modela uneseného z mola přímo během módní přehlídky, který se snaží vzpomenout si, jestli má na sobě lujviton nebo prdu. Trochu mě děsí, že s touhle hrůzou měl co do činění QT a dokonce i Eda Sančézů. Dočkáme se samozřejmě také klasické americké rodinné lásky, dojetí, medu a sluncem v duši celkově. Rozdíl mezi originálem a touhle bláhovostí je takový, že originál je hezky přitroublý a navíc schválně, seriál je už jenom přitroublý. A to je špatně. Nechci.

Thriller - drsný film (1973)

Už vím, proč má Tarantino takovou pifku na čéšky. Každopádně je taky pravda, že Tarantino spolkl všechny tyto úžas filmy z druhé poloviny minulého století a vyplivl něco, co je jednoduše geniální. Uznání tomuto filmu zajisté patří, bez nich by nevznikly ty mé oblíbené, každopádně v rámci ostatních exploitation bych tenhle drsný film ohodnotil jako hezký průměr.

Abeceda (1969) (studentský film)

Jestli bych někdy v životě sestavoval seznam kinematografických počinů, které mě vyděsily, tak Abeceda na něm bude. // „Remember you are dealing with the human form.“

Špičák (2009)

ASISPOILERY. Naprosto úžasné a ukázkové podobenství. Máme to tu: umělé a absurdní vytváření hrozeb (kočka), upozorňování na špatnost emigrantů (bratr za plotem), manipulace a servírování desinformací (slova z magnetofonu, gramofon aj.), uměle tvořené heroické činy (ryby v bazénu), netolerance "zboží zvenčí" (kazety), dalo by se pokračovat. ¤¤¤ Film buduje tísnivou WTF atmosféru avšak jakmile pochopíte, o co jde, začnou všechny ty WTF momenty dostávat smysl a vy se povezete na vlně mrazivého úžasu s grandiózním (či spíše "au") finále. Je to podivný film, ale ten, kdo pochopí, zjistí jednu zajímavou a zároveň šokující věc, a sice tu, že tohle se opravdu děje.

Svatební košile (1978)

Podání skvělé, stopáž nedostačující. Vyloženě mi vadilo, že byly některé verše vystřiženy, z toho důvodu nemůžu dát celých pět.

Oculus (2013)

Dva a půl hvězdičky tu neexistuje a tři dát určitě nemůžu. Neděsivý, ničím výrazným zajímavý a dějově se vlekoucí snímek, jehož 105 minut se stalo relativními a roztáhlo se aspoň na minut 120. Někdo tady Oculus přirovnával k Osvícení - odpusťte, prosím, ale v porovnání s Osvícením je Oculus taková směšná hračka z mekdonaldu. Nová vlna americké duchařiny mi fakt nesedí.

Amer (2009)

Když člověk umí filmu naslouchat a přijímat to, co mu ten chce dát, musí pro něj být Amer zákonitě božským pochutnáním. Snová scéna malé Any napojená na proces dospívání je až orgasmická. Jak už tady vzpomněl Dan - dítě Švankmajera a Dálího převtělené do filmu s příchutí oliv. Amer je nejen důstojným ohlédnutím za giallo žánrem, je něčím víc.

Spalující touha (1999)

Óda na nejvyšší slast a pokušení. A jaký je skutečný smysl života? Frankl by se divil.

Unesení vetřelci (2014) odpad!

Bacha na SPOJLERY. To byla ale πčovina. Jedna nelogičnost počínající kamerou, která přežije průlet zemskou atmosférou (i když v ní většina cizích těles shoří na prach) stíhá druhou, ať už jde o naprosto nesmyslné rušení obrazu v situacích, kdy by kamera měla fungovat docela normálně (viz padání mrtvých ptáků na auto) nebo přitroublý a velice silný smysl pro dokumentaci malého jedenáctiletého kluka, který filmuje i v situacích, v kterých by to všem ostatním připadalo přinejmenším nemístné (protože je naprosto v pořádku strkat kameru do nosu své vlastní matce, která truchlí nad ztrátou manžela). Dojímal mě taky zálesácký Chuck Norris, který si našel příhodné místo pro živobytí v hlubokých lesích daleko od civilizace a navíc u silnice, kde hromadně mizí turisté a která působí jako parkoviště u Kauflandu při výprodejích. Jak už to u found footage hororů bývá, není "toho" moc vidět, ale tady to platí dvojnásob. Trpělivý divák, který se na film vydrží dodívat (a že to je teda oříšek), se dočká i milé blairwitchské scény typu "Mami, tati, mám vás rád.", která ale člověka spíš nasere, a to tím, že si tvůrci dovolili takovou klasiku ve svém oboru kopírovat tak okatě. Je pravda, že found footage subžánr toho už dneska mnoho nového nabídnout nedokáže, přesto se ale občas dočkáme příjemných překvapení (V/H/S), která se dokonce i čas od času dokáží chovat autenticky. Tento počin ale zakažte, sbalte, vyhoďte, počůrejte a spalte. Tak.