Thriller - drsný film

(festivalový název)
  • Švédsko Thriller - en grym film (více)

Jako malá se Frigga/Madeleine, žijící s rodiči na venkovském statku, stala obětí pedofila a od té doby nemluví. Jednoho dne jí ujede autobus k logopedovi, nastoupí do špatného auta a skončí jako drogově závislá prostitutka s okem vypíchnutým za neposlušnost. Když se dozvídá, že její rodiče zemřeli z žalu nad její ztrátou, a také je zavražděna její spřátelená kolegyně, podstoupí výcvik v řízení auta, bojovém umění a střelbě, aby krvavě sprovodila ze světa své kunčafty i pasáka.

Jeden z inspiračních zdrojů Tarantinova KILL BILLA a spolu s Mastorakisovým ISLAND OF DEATH evropský příspěvek konjunktuře exploitation v 70. letech (LAST HOUSE ON THE LEFT, TEXAS CHAIN SAW MASSACRE, FIGHT FOR YOUR LIFE, I SPIT ON YOUR GRAVE aj.). Režisér Vibenius se rozhodl pokrýt finanční ztrátu svého předchozího rodinného filmu natočením „ďábelsky komerční sračky“ a dal hercům do smluv, že nesmí nikde prozradit totožnost režiséra (sám se ale ve filmu mihnul jako řidič náklaďáku, po kterém hrdinka při závěrečné honičce vystřelí). Film proslul mj. scénou s vypíchnutím oka, pro kterou byla údajně použita mrtvola. Snímek byl ve své domovině zakázán a nepomohlo ani jeho sestříhání z původních 107 na 82 minut, kterážto verze pak běžela i ve Spojených státech. V letech 2004 a 2005 film vydala na DVD americká distribuční společnost Synapse Films, zaměřující se na kultovní sci-fi, horory a exploitation (vydali např. MANIAC COPA, VAMPYROS LESBOS či STACY), a to ve dvou verzích - nezkrácené Limited Edition a sexu vystříhané Vengeance Edition. Neobešlo se to bez výhrůžek ze strany režiséra, podle kterého společnost na vydání filmu neměla práva. (choze)

pornogrind

Inspirační zdroj pro Quentina Tarantina.To hovoří za vše.Brutální snímek.Mix žánrů.Exploitation řízlej pornem(kdo to kdy viděl?).Porno akce není sice autentická,a je vložená z nějakého péčka,ale totálně vyjadřuje ponižování hlavní hrdinky.Je to prostě hodně depresivní snímek zachycující život jedné dívky s kterou se osud opravdu nemazlil.Ale ona se svému osudu vzepře a pořádně ho nakope do koulí a vyřídí si to z každým úchylným prasetem osobně.Rape and revenge v celé své kráse. A na to,že je to z roku 1974 je to fakt husťárna a ani se nedívím,že byl film ve své domovině a i v jiných zemích zakázán.Navíc na Christinu Lindberg je opravdu famózní pohled a páska přes bulvu jí fakt sekne.K tomuhle filmu se hodí jedno pořekadlo.Sice jsem ho trochu překopal,ale na tenhle film sedí.Pes který neštěká,kouše.A má fest ostrý zoubky.Za sebe nemůžu jinak než za plný počet. ()

TomX2

Thriller je celkom rozporuplný thriller zo Švédska, ktorý vám buď naprosto sadne alebo nie. Ja mám k pravde bližšiu prvú možnosť, totiž ak vynecháme niekoľko zbytočne zdĺhavých (za to ale parádne a so srdca natočených) scén či zopár spomalených záberov (čo ja osobne som mal nutkanie preskočiť), film nie je vôbec zlý - skôr naopak. V príbehu sa zoznamujeme s mladým nemým dievčaťom, ktoré sa v detstve stala obeťou znásilnenia. V priebehu filmu máme možnosť vidieť, ako bojuje s mladosťou a stretáva sa s ľuďmi s rôznymi túžbami - postupom času sa z nej stane sexuálna figúrka a prostredníctvom drôg, ktoré sa jej naskytli aj duševne dávno mŕtva. Vyvrcholenie možno šokuje a možno nie, no ako nám už je z názvu jasné - je drsné. Ja som nadmieru spokojný na to, že som od filmu veľa neočakával a môžem ho len odporučiť - aký názor si na neho spravíte vy je len a len na vás. ()

HAL

Je poněkud zvláštní když v něčem co má pověst "splatteru podle kterého Tarantino točil Kill Bill" je zdaleka nejzajímavější ta první polovina, ve které se děj teprve uvozuje a seznamujeme se s prostředím, takže není vůbec akční. První plovina s únosem, zfetováním, dehumanizací hlavní hrdinky a vlastně i celého filmu předváděním nechutných a krutých činností naprosto bez emocí a bez výrazu rozhodně není špatná a dokáže zaujmout (i když je otázkou nakolik je to způsobeno autorským záměrem a nakolik amatérismem herců). Zato přesně toto pak dělá z druhé části tréninku a žánrově čisté pomsty směšnou frašku, která je navíc extremně nudná díky na první pohled stylovým, ale ve výsledku vražedně ubíjejícím zpomalovačkám. 5/10 ()

Slasher

Život je svině. Jako malou tě znásilní jeden bláznivej dědek, následkem traumatu z toho už nikdy nepromluvíš, celý mládí dojíš krávy (to by ještě nebylo nejhorší), pak ti jednou ujede autobus a do města tě sveze pravděpodobně ten největší zmrd široko daleko, kterej tě uspí, nadopuje heroinem a udělá si z tebe další na sobě závislou děvku. Jako bonus ti píchne skalpel do oka a vychcaně tě zbaví rodičů. Tak ti nezbyde než se nechat mrdat, fotit, ponižovat a mlátit, abys kromě podílu za dobře odvedenou práci dostala svojí životně důležitou dávku. Co se těch podílů týká, říká se sice kdo šetří má za tři, ale tady bych to spíš upravil třeba na kdo šetří vykosí je všechny. Jo, pomsta bude sladká a totálně bezcitná... Je těžký pocit z tohohle filmu nějak vyjádřit. Jo, máme tady kozičky, násilí, krev, revenge, béčkovou zápletku, dokonce i nefalšovaný porno záběry včetně výstřiku na análek. Ale jako béčko to na mě rozhodně nepůsobilo. A místo nějaký akční jízdy to celý plyne tak jakoby zpomaleně, včetně akčních scén. Docela zajímavá záležitost. (screeny) ()

Karamanlis

Thriller: A Cruel Picture je zásadným článkom málo frekventovaného subžánru rape and revenge a zároveň ho možno považovať aj za jeden zo základných kameňov moderného exploitationu, ktorý už v súčasnosti pravda nadobudol oveľa hororovejšie kontúry. Ide o kontroverzný kúsok, ktorý napriek tomu, že sa nevyhol viacerým chybám, zdvihol latku pre podobne orientované filmy. Pozrieť si ho však treba každopádne uncut (107 min.), skrátené cenzurované verzie, ktoré ja osobne vo všeobecnosti neznášam, neumožňujú objektívne posúdenie jeho kvalít či nedostatkov. ()

• I když je tento film dnes již jistými kritiky a řadou diváků velmi oblíben a uznáván, pro Švédsko je stále ostudou a obecně neoblíben. (Flipnic)
  • Nejdrsnějšímu a nejextrémnějšímu švédskému filmu, který se kdy dočkal mezinárodní distribuce, vrátil věhlas Quentin Tarantino, když jej označil za jednu z klíčových inspirací pro svůj epos Kill Bill. (Zdroj: Letní filmová škola)
  • Herečka ztvárňující hlavní hrdinku, Christina Lindberg, byla původně fotomodelka do pánských časopisů a go go tanečnice ve švédských klubech. Od tohoto filmu očekávala, že ji zviditelní a přinese úspěch. Tak se také stalo, po natočení Thrilleru odjela do Japonska, kde si zahrála v několika explotation filmech. (Flipnic)