Ztracený ostrov (2009) odpad!

Mám rád horrory a mám dokonce rád i takováto béčka, kde neznámí (a ne moc dobří) herci bojují s různě (ne)viditelnými monstry, snaží se před nimi utíkat či jim srdnatě vzdorují.Ztracený ostrov však nespadá ani do kategorie snesitelných béček (u kterých člověk přimhouří oko nad nedostatkem peněz, pokud vidí snahu a talent) a dokonce ani do béček velice špatných. Ztracený ostrov totiž má svou vlastní kategorii, ve které si spokojeně rochní společně se snímky jako Anakonda 4, Grizzly park nebo Žralok útočí 2 apod.Některé z těchto snímků jsou však alespoň zábavné svou blbostí, tento film však není ani to. Nyní jsme tedy na naprostém dně filmového průmyslu a já myslím, že i takový film má svou cenu - víme (nebo doufáme?), že nemůže být hůř.

Poslední dům nalevo (2009)

Na tu bídu, v jaké se nyní nachází tento žánr, je Poslední dům nalevo určitě nadprůměr. Nicméně se nemohu ubránit pocitu, že to celé šlo natočit napínavěji a že takhle silné téma se prostě dalo podat lépe. Jako varování pro rodiče, aby své ratolesti nespouštěli z očí, to však určitě funguje dostatečně.Já si ale z tohoto filmu odnesu zejména ten zajímavý poznatek, že Monica Potter vypadá stále echt gut a že se nemá strkat hlava do mikrovlnky:-).

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Chlapec v pruhovaném pyžamu se snaží téměř o nemožné. Na pozadí dětského příběhu (resp. příběhu viděného optikou osmiletého chlapce) sledujeme hrůzy života v koncentračním táboře Osvětim (tedy něco podobného jako ŽIVOT JE KRÁSNÝ).Z většiny dialogů mezi oběma chlapci mi skutečně běhal mráz po zádech a zdánlivá nevinnost jejich rozhovoru působí až extrémně drsně, zejména v souvislosti s nám známými skutečnostmi.Kromě hlavní dějové linie pak snímek nabízí i několik vedlejších linek, hlavně "prozření" chlapcovi matky, která si vynutí stěhování pryč a souběžné "zapálení" jeho sestry pro německou věc je velmi působivé a dokresluje tak tento pozoruhodný filmový zážitek.P.S.:Původně jsem chtěl tento snímek označit jako dětský film, ale vzhledem k velmi krutému závěru si myslím, že pro děti to asi spíš nebude...

Pátek třináctého (2009)

Je vcelku ironické,že horrorová legenda Jason Vorhees byla brutálně znásilněna skupinou penězžíznivých producentů, kteří se pokusili svézt na vlně, jenž původní Pátek třináctého prakticky rozpoutal. Avšak místo re-startu celé série je nový P13. spíše jakýmsi re-mixem prvních asi čtyř dílů (děj jedničky je nám vlastně jen naznačen v úvodní,titulkové sekvenci).Jelikož zde chybí naprosto vše co odděluje dobré horrory od pseudohorrorů (rozumně dávkovaná hrůza, napětí alespoň v klíčových scénách a chování hlavních hereckých představitelů v rámci elementární logiky), mohu tento pokus hodnotit jen dvěma body - za rutinně (čili "nešpatně") odvedené řemeslo a návrat mé oblíbené bubu postavy zpět na scénu.

Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí (2009)

Crank 2 je mnohem epileptičtější film, než byla jednička. Čímž mám na mysli, že epilepsií zde trpí nejen bateriově poháněný Jason Statham, ale i ostatní herci ve vedlejších rolích, režisér, kameraman (ten nejvíc) a zbytek štábu. Bohužel, tato nepřetržitá akce (ano, skutečně NEPŘETRŽITÁ) je pro běžného smrtelníka nekoukatelná, protože sledovat 96 minut přetékajících adrenalinem nedokáže patrně nikdo.Takže zatímco jednička byla díky svému pojetí velmi osvěžující, dvojka je tímtéž způsobem neskutečně únavná...kdyby se z toho sestříhal dvacetiminutový klip tak by to mohl být fajn bonus na DVD s prvním dílem, ale hoďka a půl...to je moc.

Čekání na zázrak (2009)

Skládačka různých osudů lidí, kteří neprožívají zrovna nejšťastnější období svého života (resp. jsou úplně v prdeli) a na štědrý večer se jejich příběhy zajímavě propojí. Když zpětně přemýšlím o tomhle filmu tak si uvědomuji, že mě dostával opravdu jen velmi pozvolna. Jak již u tohoto typu snímků bývá zvykem, zpočátku jsem vůbec nevěděl která bije a vážně jsem uvažoval o jakékoliv jiné, ale konstruktivnější, činnosti než se zdálo být sledování díla, v němž se cizí lidé jen neustále objímají a/nebo tváří smutně. Postupně si mě však tohle mimořádně zajímavě obsazené drama získávalo a ve finále už jsem ani nedutal.A i já, jako naprostý laik, musím ocenit VYNIKAJÍCÍ hudební doprovod (skutečně si nevzpomínám kdy jsem si i během velmi vypjaté scény říkal, jak výborně k tomu pasuje právě hrající skladba).

Bolt - pes pro každý případ (2008)

Další z řady naprosto zbytečných animáků, jenž nenabízí nic, co bychom ještě neviděli.Bolt je "psí herec", který v USA natáčí seriál (je to ten typ seriálu, který je na ČSFD hodnocen většinou ODPADEM), ale neví že je herec a myslí si že všechny televizní superschopnosti skutečně má.Pak se zatoulá do normálního světa, seznámí se se sarkastickou kočkou a schizofrenním morčetem (nejodpornější postava v animovaném filmu za dlouhou dobu) a vydá se na cestu ke svému domovu... Čert vem klasicky vystavěný příběh a dětské (resp. dětinské) vtipy, (pod)průměrnou animaci a neinovativní konec, tyhle všechny aspekty najdeme ve většině animovaných filmů (a hlavní cílové skupině jsou šumafuk). Bolt však nenabízí TÉMĚŘ nic pro "nedětského" diváka, takže pokud vám není nějakých dvanáct, třináct let, tak se budete pekelně nudit a začnete se zabývat tím, jak moc je to špatný film.Občas zableskne nějaká povedená scénka nebo vtip, ale to jsou bohužel jen vyjímky, potvrzující pravidlo.Doporučuji: nebrat.

Proces H (2009) (seriál)

Z dnešního hlediska to již připadá naprosto neuvěřitelné, ale není to tak dávno, kdy tohle všechno byla krutá realita. Plný počet bodů samozřejmě není vyjádřením kvalit filmu, ale spíš jeho historické důležitosti,protože dokumentuje tragickou událost našich dějin na kterou by se rozhodně nemělo zapomínat (ačkoliv se o to bohužel dnes spousta lidí snaží).P.S.:Je až tragikomické, že jedna z hlavních aktérek (paní Brožová - Polednová) si dnes stěžuje na poměry ve vězení.V 50.letech jí to zřejmě tolik netížilo...

International (2009)

Děj filmu International měl evidentně působit značně šokujícím dojmem a tvůrci asi chtěli zarazit diváky skrz zápletku nadnárodního spiknutí hluboko do sedadel, ale bohužel zapoměli, že není rok 1995, ale 2009.Skutečně neumím posoudit, koho může v době Jamese Bourna nebo Mission Impossible překvapit honba agenta Interpolu za ilegálními obchody se zbraněmi financovaný nadnárodní bankou, ale osobně se domnívám, že moc takových lidí nebude.Tím samozřejmě netvrdím, že snímek z tohoto prostředí nemůže být dobrý, ale pokud nemá spád, atmosféru ani uvěřitelnou zápletku, tak je to na pováženou.Jako pilotní film nějakého seriálu na Nově by to asi obstálo, ale celovečerní film??No to snad ne.. bod navíc za mou oblíbenou Naomi Watts.

Million Dollar Baby (2004)

V průběhu filmu jsem čekal klasický příběh o outsiderovi, který se vyškrábal na boxerský vrchol (takový Rocky v sukních) a díky silnému hereckému obsazení to vypadalo na slušný filmařský zážitek. Když se přiblížil očekávaný závěr (který však dopadl naprosto nečekaně a navíc to ani nebyl závěr:-)), zjistil jsem, že "nejaktivnější dědek Hollywoodu" si dovolil docela luxus a protáhl celý film o část, která Million Dollar Baby hodila úplně někam jinam. Skutečný konec byl nečekaný a poměrně dost drsný, i díky tomu má Clint Eastwood můj bezmezný obdiv, protože ve svém věku suveréně drtí veškerou konkurenci.Respect!