Tichá bolest (1990)

Škoda uspěchaného závěru, půlhodinku navíc bych si určitě vychutnal. Bez debaty však jeden z nejnedocenějších českých filmů,díky "přeházenému" vyprávění nám nabízí skutečně poutavou retrospektivu těžkých 50.let minulého století.

Rychlí a zběsilí (2009)

Vcelku důstojné zakončení (doufám) celé série, jejíž první díl významně ovlivnil např. i hudební či videoherní průmysl. Ačkoliv té akce, která porušuje i nejzákladnější fyzikální zákony je zde až příliš, určitě mohu říct, že "čtyřka" je hned po kultovní jedničce nejpovedenějším snímkem z celého kvartera F&F filmů.Aktuální zápletka o pomstě je sice příliš viditelně vycucaná z prstu a "božský" Vin docela přibral, nicméně styl a charisma má tohle prostředí pořád.Automobilový nadšenci si klidně můžou jednu hvězdičku přihodit, naopak lidé co nemají rádi motoristické honičky a filmy bez obsahu mohou klidně tři body ubrat:-)

Nestyda (2008)

Tak pozvolný úpadek Jana Hřebejka vygradoval již natolik, že jsem ani na Nestydu nebyl příliš zvědavý (a nyní vím, jak dobře jsem udělal). Sice mě zaujala relativně nečekaná zápletka, do které film spadl po cca půl hodině (tato půlhodina byla mimochodem to nejnudnější, co Jan Hřebejk dosud natočil-zcela vážně jsem uvažoval, že to ani nedokoukám). Někteří herci samozřejmě byli výborní a vší silou táhli film nahoru, nicméně k čemu je mi fajn role Emílie Vašáryové nebo ještě stále neokoukané Simony Babčákové, když scénař a zcela rutinní režie to celé zašlapou do průměru.Stejně jako platí, že z jedné cihly nejde postavit dům, tak ani samotní herci nemůžou vytáhnout nahoru snímek, který se na špičku kouká z hodně beznadějné hloubky.Kdyby se jednalo o televizní film, tak bych to asi hodnotil výš, ale jít na takový výtvor do kina je naprostá ztráta času, kterou trestám jedním minusovým bodem.

Hrobník (2009) (TV film)

Na české televizní poměry nadprůměrné dílo. Dost mě zaujala ta plejáda dobrých herců v naprosto netypických rolích, zejména trojlístek Töpfer, Freimanová a Vlach hráli diametrálně odlišné postavy než ty z jejich obvyklé škatulky (a poslední dva jmenovaní byli docela mimo). Poněkud zavádějící je popisek filmu "Psychologický/Horor", protože se jedná o čistokrevnou kriminálku, ale to není až tak podstatné.Za vcelku komický fakt považuji tu skutečnost, že Miroslav Etzler hrál v tomto TV filmu pro ČESKOU TELEVIZI postavu redaktora jako vystřiženou z NOVÁCKÉHO Na vlastní oči. Celý snímek však sráží dolů zejména tradiční bolesti českých televizních filmů, tedy pochybný hudební doprovod, ultradebilní kamera a herecké výkony vedlejších postav, které bych označil jako amatérismus na druhou.

Dotek Medúzy (1978)

S trochou nadsázky by to šlo definovat jako pilotní film k nějaké retro-sezoně Akt X ze sedmdesátých let. Mix detektivky a tajemného thilleru je rozhodně působivý i dnes, ačkoliv některé filmové postupy již patří do historie (ale hodně se mi líbily dnes velmi módní flashbacky, prolínané se současností). Navíc mě tak napadá, že je to asi jediný z mnou viděných filmů, v němž automobil po zřícení z vysokého útesu neexploduje.

Jumper (2008)

Při troše snahy a tvůrčí kreativity z toho mohla být podobná bomba jako třeba Návrat do budoucnosti, takhle sledujeme jen přehlídku triků různé úrovně, která naštěstí netrvá příliš dlouho, ale i tak většinu času docela nudí (i když závěrečný souboj dvou "skákačů" napříč všemi kontinenty byl celkem efektivní).Velká škoda nevyužitého potenciálu.

Tobruk (2008)

Já tak nějak nevím - Tobruk opravdu vypadá dobře a profesionálně, dokonce bych řekl že vizuálně je to "nadčeské", čímž mám na mysli že za takové zpracování by se nestyděli filmaři asi nikde na světě. Bohužel zde však postrádám to, co dělá dobrý film dobrým filmem - takže nám zde zcela absentuje alespoň trochu hlavnější dějová linie, ve vztazích mezi jednotlivými vojáky jsem měl za chvíli guláš a několik minut po skončení filmu si už pamatuju jen to, že to vypadalo dobře.Z toho všeho vyplývá, že Václav Marhoul je extrémně schopný producent a ke cti mu lze přičíst i to, že z každé vteřiny filmu je vidět, jak moc si tento tvůrce československých vojáků od Tobruku váží (četl jsem s panem Marhoulem nespočet rozhovorů na různá témata a mohu říci, že tak upřímných a osobitých filmařů u nás moc není).Nicméně pokud by jeho příští film režíroval někdo jiný, bylo by to moc fajn.

Wimbledon (2004)

Romantická komedie z prostředí bílého sportu, která se drží všech pravidel svého žánru, ale jako u předchozích snímků Working Title to ani zde vůbec nevadí. Hlavně "vnitřní hlas" hlavního hrdiny mi přišel vtipný takovým "neotřelým" způsobem, tvůrci navíc zabodovali atraktivním snímáním hry (což bývá velice často největší problém filmů ze sportovního prostředí).Dobrá práce a já nemám s touhle romancí vůbec žádný problém.

Diagnóza smrti (1979)

Hmmm..no tohle už není ono, oproti předchozím snímkům se vytratila hlavně ta ponurá atmosféra strachu a neutěšeného života.Diagnóza smrti je tak ideálním příkladem, kdy tvůrce zřejmě neporozuměl známému pravidlu že v nejlepším se má přestat. Poslední díl téhle famózní série českých filmových dějin je tak již průměrnou kriminálkou, která ničím nevybočuje z řady.

Grizzly Park (2008) odpad!

Oficiální text distributora praví toto:"Tři metry vysoký, zuby jak žiletky, drápy jak ostří nože. Nejděsivější žijící tvor na zabíjení je právě za tebou… ". Nevím zda je to pokus o jakýsi sofistikovaný humor či největší filmová lež století, ale tento "nejděsivější žijící tvor na zabíjení" je děsivý asi jako Méďa Béďa (a rozpočet bude mít pravděpodobně stejný). Rozebírat zde vrcholně nelogické chování lidských postav (nebo dokonce schopnosti jejich hereckých představitelů) by patrně většině z nás vyvolalo silně dávivou reakci, takže to celé uzavřu s tím, že Grizzly Park je extrémně debilní film, na kterém je špatné NAPROSTO vše (dobře, dobře, z vizuálního hlediska je docela hezký pohled na dvě zúčastněné herečky + okolní přírodu, ale to je sakra málo).Jeden z nejjednoznačnějších odpadů, co jsem kdy udělil.