Ano, šéfe! (2009) (pořad)

Jeden z těch nejkoukatelnějších pořadů, který kdy byl vyroben českou komerční televizí. Některé hlášky pana Pohlreicha bych tesal do kamene, občas se mu opravdu povede mě rozesmát a jeho mimika taky stojí za to. Nevím jestli za to může moje začínající stáří ale poslední dobou se mi v TV pořady o "žrádle" docela líbí.

Karanténa (2008)

Dávám tři body, i když minimálně jeden bodík je za Jennifer Carpenter, která hraje mou nejoblíbenější postavu v Dexterovi. Španělský originál neznám, ale tento americký remake používá dnes již klasické "blairwitchovské" postupy a hlavně posledních cca 15 minut se mi to hodně líbilo. Zřejmě je mé hodnocení silně ovlivněné i tím že se mi tenhle film výborně trefil do momentální nálady, ale každopádně bych dal palec mírně nahoru.

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008)

Po TECHNICKÉ stránce se rozhodně nejedná o žádná průser. V porovnání s americkou velkorozpočtovou konkurencí je to samozřejmě vizuálně chudší, avšak na české poměry nelze zpracování nic vytknout. Oceňuji i ten viditelný pokus o pochmurnou atmosféru, který se celým příběhem táhne a některé postavy mají i vcelku zajímavý charakterový "náčrt". Co však bohužel ocenit nemohu je většina ostatních aspektů. Zejména titulní postava Kozy (která navíc evidentně trpí jakousi nechutnou sexuální poruchou) mě vyloženě srala a kdybych tu měl vyjmenovat jen polovinu všech prohřešků i proti nejzákladnější pohádkové logice (o filmové nemluvě), musel bych tento komentář cca trojnásobně zvětšit. Samozřejmě, mohlo to určitě dopadnout mnohem hůř, ale na druhou stranu stačilo aby se tomuto projektu více věnoval i nějaký filmový tvůrce, který by odstranil některé (alespoň ty nejvěší) kopance.P.S.:Pokud to alespoň částečně mělo být pro děti, tak mi to přišlo místy poměrně dost drastické, takže jestli bude mít vaše dítě noční můry o vypichování očí nebo souloži lidí se zvířaty, tak alespoň budete vědět odkud vítr fouká.

Valkýra (2008)

Mám rád politická dramata, která mají náboj, šťávu a spád. Vzhledem ke svým nulovým historickým znalostem bohužel netuším, nakolik je zde zastoupena historická realičnost, ale z filmového hlediska je Valkýra absolutní špička. Z každého záběru přímo odkapává vysoká profesionalita, a to jak od štábu co stál za kamerou, tak i od všech zúčastněných herců, v jejichž podání mají důstojníci na "té lepší straně" skutečné charisma a respekt. Bylo mi však trochu líto oné chladnosti, která je z celého snímku cítit. Nevím zda se jednalo o záměr, ale v těch nejvypjatějších momentech jsem trošku postrádal napětí a tempo, jakoby Bryan Singer najednou nevěděl jak to celé ukončit a vygradovat.Každopádně je však Valkýra jedním z nejlepších historických dramat, která jsem dosud měl možnost vidět.

1492: Dobytí ráje (1992)

Nebetyčná nuda zamaskovaná výpravným historickým filmem, ve kterém se ale tak zoufale nic neděje, že i objevení nového kontinentu je zde podáno natolik neinvenčně, až to cca polovina diváků prozívá a zbytek rovnou prospí. Raději si ani nepředstavuji, jak skvěle to mohlo dopadnout se zajímavějším scénářem a vhodnějším hereckým obsazením. Mám rád filmy ze středověku, co se alespoň částečně odehrávají na moři, tak dávám dva body... ale jen tak tak.

Bathory (2008)

Pokus o historický film podle kdysi uznávaného režiséra dopadl neslavně a v mých očích se jedná o domácí filmový průser roku 2008.Dalo by se říct, že v mnoha ohledech jde o typický snímek Juraje Jakubiska, tedy opět se střídají "snové" sekvence s reálným životem, opět se zde mluví téměř až nesrozumitelně šroubovanými větami a opět se tu všechny postavy chovají jako magoři bez mozku.Film však stál dvakrát tolik co veškerá předchozí autorova tvorba dohromady (a rozhodně nelze říct že by byl dvakrát tak dobrý) a asi není v pořádku že jsem nedávno viděl českou pohádku Nejkrásnější hádanka, kde mi kostýmy a exteriéry připadaly na zhruba stejné úrovni jako v téhle černé díře na peníze.

Milionář z chatrče (2008)

Milionář z chatče je příběhem extrémně chuděho mladíka (z jedné z nejchudších oblastí světa - bombajského slumu), který ve svých 18ti letech šokuje celý svět (nebo alespoň celou Indii :-)) svým úspěchem v pořadu Chcete být milionářem. Vzhledem ke svému nulovému vzdělání je samozřejmě podezřelý z podvodu a při policejním výslechu (probíhá přesně tak, jak si většina z nás představí pojem "policejní výslech v Indii") vypráví svůj neobyčejný, a neuvěřitelnými náhodami protkaný, příběh.Celý snímek je natočen standardně dobře, bez výraznějších chyb (ale hluchá místa by se tu a tam našla) a ten neuvěřitelně kýčovitý závěr se v rámci prosby o Oscara dá pochopit. Takže pokud by mi někdo položil otázku jestli "Milionář z chatrče je výborný film?" tak říkám rozhodně ANO. Ale "nejlepší snímek roku 2008?".Tak to ani náhodou.

Odpor (2008)

Na DEFIANCE lze nahlížet ze dvou pohledů: v tom prvním mi silně vadilo značné "zjednodušení" celého vzniku toho lesního společenství, které bylo zobrazeno velmi odfláknutě. Zničehonic se ke Craigovi a jeho bratrům začali přidávat lidé, pak jich několik dalších přivedli přímo z židovského ghetta (!!!) a najednou žila v lesích, v bezpečném úkrytu cca tisícovka lidí??No budiž. Druhý pohled už byl trošičku lepší a zajímavější, mezilidské vztahy v rámci utečenecké komunity, boj o moc, rivalita bratří, nerovné spojenectví s Rudou Armádou...to mě bavilo víc a chválabohu tomu byla věnována větší část celého snímku. Ovšem závěrečné vítězství v bitvě, která v reálu takhle dopadnout prostě nemohla (proti tanku a přesile vojáků měli chudě vyzbrojení partyzáni asi stejné šance jako Vinnetou proti Terminátorovi) uvrhlo film zase dolů, do oblasti pouhého průměru.P.S.:Úvodní poznámka "based on a true story" je např. v současném Polsku značně zpochybňována, pro údajně nereálné vykreslení hlavních hrdinů.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Originál z roku 51 neznám, nicméně celý tento snímek bych definoval jako značně nudnou sci-fi s ekologickým poselstvím. Z těch několika málo kladů, které film má, bych možná vypíchl únosnou stopáž a občas dobré triky, jinak mě tento mix Armageddonu, Drtivého dopadu a Dne nezávislosti ničím nezaujal.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

To jak se Vám budou líbit či nelíbit Sněženky a machři po 25 letech se zcela jistě bude odvíjet od toho, co od nich čekáte. Pokud se chcete "zasmát a zapomenout na problémy všedního dne" tak si radši pusťte Ski academy 15 nebo něco obdobného.Nové Sněženky totiž rozhodně NEJSOU komedie a i když obsahuje některé scény, které mají být vtipné, jsou provázeny oparem smutného zjištění, že "mládí už je pryč a co bylo už se nikdy nevrátí". Nejlépe celý film vystihují poslední slova Evy Jeníčkové ze závěrečné scény, : "...všichni jsme staří".