Armageddon (1998)

Film jsem viděl už hodně dávno a netuším, proč jsem otálel s komentářem. Zároveň jsem zvýšil i hodnocení na 5 hvězd, protože ten film si to zaslouží. Jednak hudbou, jednak hereckým obsazením, příběhem i dialogy. Dost jsem sledoval i složení skupiny, která zachránila svět - génius, svalovec, sukničkář, řezník a další. Jsou tam jak situace, u kterých si pobrečíte, i u kterých se zasmějete. Samozřejmě nesmí chybět politická zlovůle, která pohrdá lidskými životy. Takže nakonec jen dvě slova, pokud jste ho ještě neviděli: doporučuju vidět.

Batman (1966)

Postupem času jsem měl pocit, že se dívám spíš na grotesku. Ale to není důvod, abych se dobře nebavil. Je ale vidět, jak si filmaři drželi odstup od násilí. Nelítá se tam vzduchem jako v těch dnešních počítačových nesmyslech, nejsou tam ani extra dobré dialogy (když posloucháte jejich myšlenkové pochody, člověk smíchy leží v křečích na podlaze), dokonce ani extra triky. Časem pak poznáte, že při toulání na moři se vám může hodit Batsprej proti žralokům nebo použijete Batlano s Batbumerangem. Co není "bat", jako kdyby v tom filmu ani neexistovalo. I když má Robin někdy drsné řeči a drsná gesta, neubránil jsem se dojmu, že ho ten sexy barevný oblek vzrušoval. Ale co byste taky čekali, Burtovi bylo v době natáčení 21 let. A Adam West, nynější starosta Quahogu, mi přišel sice sympatický, ale byl to spíš dobrák než tvrdý bojovník se zločinem. Takže hurá k Batvizi, kupte si Batpopcorn a užívejte si Batzábavu.

Batman (1989)

Tohle je pravý, jedinečný a nefalšovaný Batman! Navíc první výsledek vyhledávání, když do zdejšího vyhledávače zadáte slovo "Batman". Snímek je úžasně temný a smekám před Keatonem, jak si s dvojím charakterem hlavní postavy poradil. Tomu nemůžu naprosto nic vytknout. A Klaun? Jack Nicholson jako lump, kterého si prostě musíte zamilovat. Do všeho ještě zasahuje úchvatná Elfmanova hudba. Tim Burton se toho chopil skutečně s gustem a takhle by to mělo být pořád. Nic nepřeháněl na žádné straně. U mě je to jeden z nejzdařilejších převodů komiksu na stříbrné plátno.

Tváří v tvář (1997)

Tohle byl taky jeden z filmů, kterému jsem se dlouho vyhýbal. A taky to byl ten případ, kterého jsem nelitoval. Film nabízí příjemné osvěžení na páteční noc. Lidé se z komatu občas probírají, ale část toho filmu, hlavně ta s transplantacemi obličejů, kdy si Cage a Travolta vymění identity, bych považoval lehce za sci-fi. Něco takového už ale předvedl Josef Nesvadba v povídce Ztracená tvář, kterou zfilmoval Pavel Hobl a objevitele této techniky hrál Vlastimil Brodský. Jaké to asi je, když nějaký prevít nosí váš ksicht a likviduje vaše přátele a známé a dělá vám ze života peklo?

Repo Men (2010)

Nemůžu bohužel říct, že jsem se místy u filmu nenudil. Ale i přesto se mi to líbilo. Konečně po čase pořádný krvák (a to doslova). Vážně mě zaujala ta chladnost, se kterou se oba hlavní hrdinové pouštěli do pro někoho velmi nepříjemné práce. Těžko říct, jak by takový exekutor vypadal u nás. Dovedete si představit sami sebe s umělou částí těla, kterou splácíte jako auto a kterou vám okamžitě vezmou, pokud se třikrát se splátkou opozdíte? Samozřejmě je něco takového nehumánní, proto nejspíš ten přiřazený žánr sci-fi. Ale mám-li hodnotit film jako takový, není to úplně ono. Ovšem čím dál raději mám díky tomu Foresta Whitakera. Téma mohlo být pojato líp, ale na těch 85 % to u mě stačí.

Amazing Spider-Man (2012)

Když jsem uviděl v záhlaví ČSFD projekci na tento film, váhal jsem. Jít - nejít. Ale nakonec jsem šel, a přesto jsem choval stálé pochybnosti. Nicméně mě to velmi, velmi, velmi překvapilo. Jednak výběr sympatického chlapce na roli Petera Parkera, o němž jsem se zde dozvěděl více neže kdekoliv jinde, jednak hudba a jednak děj samotný a celkem i uvěřitelné chování hlavních hrdinů. Peter se samozřejmě předváděl, když si uvědomil, co dokáže. Ale kdo z nás by se nezachoval stejně? Film byl nejen poutavý, na několika místech i vtipný, ale zároveň i velmi emotivní. Skutečně mi po filmu nezůstalo žádné oko suché. Během vypjatých situací mi tlouklo srdce s neuvěřitelnou frekvencí a Andrewovi jsem věřil každý pohyb i slovo. O něm by se dalo vůbec napsat spoustu věcí, ale musím zmínit roztomilou mimiku, když vcházel do dveří a zazubil se. Důvod, proč Peter žije u příbuzných, tady dostává aspoň trochu smysl. Musím pochválit i kameramana, aspoň on nabídl divákovi stát se na chvíli Spider-Manem, když létal městem. A konec byl jednoznačně vynikající. I to, jak se dvě osoby nezmínili o jeho skutečné identitě. Zkrátka a dobře je to úchvatná podívaná a pro mě jednoznačně překvapení roku. Samozřejmě jsem si vzpomněl i na trilogii Sama Raimiho, která byla taky vynikající. Ale Andrew je správný rošťák, obyčejný a vcelku rozumný kluk současně, kterému se dostane neobvyklých schopností. Nevím, co bych k tomu dál dodával. To, co jsem při filmu cítil, se mi dříve nestalo a nedá se to ani popsat. Bude mi dlouho ležet v hlavě. Nic ve zlém Same, ale Marc je lepší.

Vrtěti psem (1997)

Tady jde vidět, čím nás krmí politici. Naštěstí je naše politika tak zkažená, že jim nevěřím ani slovo. Od tvůrců filmu mi přijde, že jsme nejspíš hodně naivní. Ale pravdou je, že mít IQ o 50 bodů nižší, asi bych tomu uvěřil. Nicméně podání tématu je dobré, ne nejlepší, ale dobré, stejně jako tři hlavní postavy. Čekal jsem, že se film bude odvíjet trochu jinak, ale prezident, o kterém se tam hodně mluví, je na obrazovce vidět dohromady jen pár minut. Ale všichni víme, že republiku nevede prezident, ale jeho vlivné okolí.

Constantine (2005)

K tomu nemám co dodat, protože ostatní to již zmínili za mě. Pro mě konkrétně je to skvěle podaný nápad, ale trochu mi bylo líto mladého Shiy. To však není ničí chyba.

V prachu hvězd (1976)

Od mé stovky dělí hodnocení jen ten zvláštní, hodně zvláštní konec. Nicméně film jako takový vypadá skvěle, na svou dobu výborně vypraven a s velmi zajímavým obsazením v německo-rumunské koprodukci. Triky bych nechal být, četl jsem zde, že byly prachmizerné, ale co byste chtěli po sedmdesátkovém filmu? Jako kdyby to Američani dotáhli v téhle době dál. Tady šlo především o děj. A taky jsem si víc užil Leona Niemczyka, víc než v Kletbě hadího údolí. Ani příběh není jen tak nějaký. Koukatelné to bylo a smysl to mělo taky. Není tedy co řešit. Až na ten konec, o němž si nejsem jistý, jestli jsem ho pochopil správně.

Skrýš (1995)

Jeffa Goldbluma jsem poprvé viděl v Mouše a chtěl jsem vidět, jak mu sedí jiné role. Myslím, že si se svou další hlavní rolí poradil výborně a samozřejmě musím vyzdvihnout i děj a využití nápadu. Zvlášť mě zaujal ten fantastický závěrečný boj dobra se zlem, kdy ten satanistický mladík konečně šel k zemi.