• Krátkometrážní

Policajti z předměstí (1999) (seriál) odpad!

Bylo mi čtrnáct a byl jsem zrovna stižen pubertální demencí, takže jsem to občas sledoval. Těžko říct, kde udělala evoluce chybu.

Přátelé (1994) (seriál)

Zasloužilá legenda na poli sitcomů, která spolehlivě odreaguje obsah lebky v unavený podvečer. S přibývajícími sériemi je to ale čím dál větší meh - blablabla vztahy (je to lepší než turecká telenovela... ale ne o moc), blablabla trapnohumory (docela často). Novější sitcomy s dravější srandou a více ranařským charakterem mě baví víc.

Krajní meze (1995) (seriál)

Seriál, jehož největšími přednostmi byly nabušené scénáře, béčková zabarvenost, výborné nápady a nečekané pointy. Některé díly byly zajímavé, jiné tuctové, další originální, pak zase zcela ujeté... občas se rylo do skutečných postojů lidstva, jindy se zůstávalo v rovině smyšlené... Pro fanouška sci-fi a mystérií totální lahůdka. Na přetřes přišlo téměř vše, od bubáků pod postelí, riskantních experimentů na člověku a strašidelných domů až po apokalypsu, mimozemskou invazi nebo kosmonauta, který skončil v mimozemském vězení. Některé pointy překvapovaly, jiné dávaly podnět k zajímavým úvahám. Co víc dodat k seriálu, u nějž zkultovněly i úvodní titulky...

Akta X (1993) (seriál)

Asi nedokážu najít vhodná slova pro to, co tenhle seriál znamenal pro mé dětství. V pozdějších sériích začaly všechny ty tajnosti s mimozemšťany a spiknutí uvnitř jiných spiknutí působit poněkud z prstu vycucaným a nechtěně úsměvným dojmem, každopádně za epizody typu Darkness Falls, Ice, Dod Kalm, Humbug, Spueeze, Blood, Soft Light, Anasazi, Quagmire, Apocrypha, Detour, Leonard Betts, The Calushari... a za spoustu dalších... za ty patří Akta X do mého seriálového zlatého fondu.

Amazonka v plamenech (1993)

Milý deníčku! Od svých čtrnácti let jsem byl hluboce zamilován do Sandry Bullock. Když zhruba o dva roky později v TV dávali Amazonku v plamenech, kde se měla nacházet její erotická scéna, nadrženě jsem žhavil video a prázdnou kazetu. Po absolvování té hrůzné videonudy mé city k Sandře ochably.

Forrest Gump (1994)

Parádní leporelo situací, které pohly světem a které... způsobil retard. Myšlenka i provedení filmu jsou někde na hranici geniality a výborného vtipu. Ponaučení: revoluci může spustit i chyba debila; ať už hejbem světem nebo ne, stejně nás často ovládá jediná baba; život je jako bonboniera - je skvělej, ale na raka někdo umře; když už nevíš kudy kam, stejně utíkej, páč i pád na držku je pohyb vpřed. Komediální retrospektiva druhé poloviny dvacátého století v USA nabízí kromě zábavného příběhu fantastickou formální stránku, která skvěle vypadá a dobovou atmosféru umocňuje neméně skvěle sestaveným písničkovým soundtrackem. Poněkud výsměšný podtext je završen trikově pozměněnými dobovými záběry, jejichž provedení Gumpovi po zásluze ulovilo Oscara.

Pearl Harbor (2001)

Pokud jsem Armageddonu vyčítal extrémní míru kýčovitého patosu nejhrubšího zrna, Pearl Harbor svou milostnou linkou odstřelí stádo mamutů. Nesnesitelný film, působící v lepších chvílích jako vysokorozpočtová reklama. Jen se mi nepovedlo zjistit, jaký produkt vlastně propaguje.

Šestý smysl (1999)

Je ti devětadvacet, jsi cizinec a natočíš v Americe film, který vydělá sedmset mega a uloví šest nominací na plešouna. Jo, tomu se říká nástup. Šestý smysl je technicky vzato dokonalý film, jehož proslulá (a skutečně výborná) pointa sice stojí na několika trošku lacinějších - byť v daném provedení prakticky neprůstřelných - berličkách, ale dovede se fantasticky prodat. Třeba proto, že si film skvěle vede divákovu pozornost.

Hon na myš (1997)

Krásně škodolibá a mile potemnělá rodinná komedie o jednom nevytouženém podnájemníkovi. Jen ta digikočka mohla zůstat v krabici. 7/10