Obchodníci s bolestí (2023)

Pokiaľ vaša zamestnankyňa bude od vás požadovať peniaze na operáciu dcéry, určite ju neodmietnite! V skratke prerozprávaný komplexný príbeh jednej ambicióznej ženy a jednej farmaceutickej firmy. Možno až v skratke príliš veľkej, s čím súvisí najmä to, že si ťažko urobíme objektívny názor na hlavnú hrdinku. Ide tak skôr o materiál pre jednu hutnú sezónu seriálu, avšak Yates točí tak pútavo, že zase niet času na nudu a zároveň máme stále vo všetkom prehľad. Preto aj dilema v hodnotení, v skutočnosti je to určite 7/10. Atmosférou niekde medzi Ďakujeme že fajčíte a Erin Brokovich, spomeniete si možno aj na Stávku na neistotu a ďalšie podobné filmy.

Invaze - Série 2 (2023) (série)

Druhá séria je trochu iná, než tá prvá, pričom ťažko hodnotiť, či lepšia alebo horšia, pôjde o subjektívny názor. Nadpriemerné epizódy striedali tie priemerné. Pribudlo viac akcie, trikov a (možno neplánovaných) referencií na slávne predobrazy. Bohužiaľ väčšia rozšafnosť ukázala limity rozpočtu a niektoré scény sú trikovo horšie zvládnuté ako napríklad prvá séria The Expanse. Tá mala ale hutnejší dej a i keď sa v Invázii stále niečo deje, väčšia sústredenosť na to podstatné by tempu a rytmu prospela. 70%

Invaze - Staří známí, nové obzory (2023) (epizoda)

Druhá séria a jej finále skončili v tom najlepšom, inými slovami je zrejmé, že bez tretej sezóny sa neobídeme, pretože sme nedostali všetky potrebné odpovede. Pričom namiesto akcie, nejakej tej scény napadnutia mimozemšťanmi a dialógov o tom, kto má ísť do akcie a kto nie a prečo, by sme sa bez problémov zaobišli. Respektíve mohli zabrať úvodných 10 minút a po zvyšok deja sme mohli sledovať udalosti na materskej lodi.

Pátek třináctého 3 (1982)

Trojka má síce v histórii hororu svoje pevné miesto kvôli prvému využitiu hokejovej masky na hlave Jasona, inak ide ale skôr o podpriemerné pokračovanie priemernej série. V prípade prvej aj druhej časti dokážem vyzdvihnúť niekoľko momentov, ale hlavne ich atmosféru, ktorá sa v mojich očiach tentokrát absolútne vytratila. Neustále sa vraciame do stodoly, kde ma to s Jasonom ani teenagermi vôbec nebavilo a opäť sa odsúva čas, kedy sa nenásytný vrah pustí do omladiny a prestane sa zameriavať na chudákov náhodných okoloidúcich. Nuž musíte si počkať celú hodinu.

Pátek třináctého 2 (1981)

Z vôd podpriemeru vyťahuje Piatok trinásteho časť dva záverečná solídna polhodinka a kvalitná hudba. Jason síce vraždí ostošesť, ale kým príde na teenagerov, trvá to doslova vyše päťdesiat minút a ťažko povedať, prečo je scenár napísaný takýmto netradičným spôsobom. I keď sa to nakoniec veľmi slušne rozbehne, tak sa toto retro nedá brať dnes vážne aj kvôli takým dokonalým scénam, ako dievča so zapnutou motorovou pílou v ruke proti neozbrojenému vrahovi, ktoré ho ani s touto "menšou pomôckou" nedokáže zabiť.

Těla (2023) (seriál)

Bodies mieri na svoju cieľovú skupinu, čo sú fanúšikovia mindfuck dlhých jázd, ako Dark, 1899, The Peripheral, či v neposlednom rade Diablova hodina. V centre všetkého diania stojí veda, takže pre značnú časť publika, ktoré nevie, o čo v skutočnosti pôjde, môžu byť niektoré z prvých odhalení veľkým sklamaním, v takom prípade odporúčam seriál čím skôr stopnúť. Osobne si myslím, že aj zakomponovanie menšín do hlavných úloh má svoje opodstatnenie, a to vzhľadom na konkrétnu dobu, v ktorej pôsobia ako vyšetrovatelia. To sa týka aj bielej ženy v budúcnosti, ktorá obetovala svoj osobný život práci, ono to bude zrejme v budúcnosti absolútna normálka, možno aj nutnosť na prežitie. Bodies nepotrebujú pre dovysvetlenie druhú sériu, všetko sa uspokojivo uzavrie. Pokiaľ chcete hľadať v materiáli nejaké skrytejšie myšlienky, nie je vôbec od veci sa zamyslieť nad silou momentálneho, emóciami ovplyvneného rozhodnutia, ktoré nakoniec môže ovplyvniť osud celého ľudstva.

Těla - Věz, že jsi milován (2023) (epizoda)

Finále ide vo vytýčenom , ale zároveň jedinom logiku dávajúcom smere, čiže ak vás tento mindfuck zaujal a bavil počas celej stopáže, musíte byť spokojní. Všetko sa nakoniec vysvetlí, všetky kúsky do seba zapadnú, ale stále by ste si k tomu všetkému najradšej urobili grafy a odstránili tak niektoré menšie diery v súvislostiach, predsa len 8 hodín cestovania naprieč štyrmi časovými rovinami sa nedá uchopiť na jeden krát. Len tie dve posledné epizódy nie sú tak emocionálne a dejovo hutné, než piata a šiesta časť, čo je samozrejme subjektívny názor.

Těla - Chyťte si mě (2023) (epizoda)

Väčšina stopáže ukazuje cestu Eliasa k moci a k rodine v rokoch 1889 a 1890. Pozerá sa na to veľmi dobre, avšak sledujeme iba vizualizované informácie, ktoré sme si už mohli z doposiaľ prerozprávaného deja bez problémov domyslieť. To je oproti štýlu seriálu, ktorý neustále dávkuje nové informácie, dosť výrazná zmena. Novinky tak skôr prináša rok 2053 a hľadanie cesty, ako preč z bludného kruhu časového uzla.

Těla - Celý svět patří tobě (2023) (epizoda)

Emocionálne dosiaľ najsilnejšia časť, každý z vyšetrovateľov si prežíva v šestke svoje najväčšie peklo a predchádzajú mu dôležité rozhodnutia. Tentokrát lepšie fungujú dejové línie z minulosti, i keď finále v súčasnosti a budúcnosti sú taktiež silné. Len tá sekvencia na loďke je nakrútená až príliš televízne, našťastie sa nachádza zhruba v polovici. Záver epizódy je presne taký, aký mal byť, aby to celé dávalo zmysel. Menej ambiciózni tvorcovia by skončili tu, takže som veľmi zvedavý, čo prinesú ďalšie dve hodiny.