Jonathan Creek - Season 5 (2014) (série)

Piata sezóna ukazuje Jonathana už aj so šedinami a v manželskom chomúte, našťastie sa ale nevytratil čierny humor a ani ten britský suchý. Adam mi už osobne nechýba, i keď niektoré momenty s ním patria do zlatého fondu seriálu. Keďže ale Jonathan rieši prípady s manželkou, stratila sa tá iskra medzi ním a ženským elementom pri vyšetrovaní. Môžeme to ale chápať ako vyzretie jeho osobnosti. Ono to časté striedanie jeho parťáčiek je predsa len trochu na škodu. Divák si zvykne a zrazu je tu opäť zmena.

Obchodníci s bolestí (2023)

Pokiaľ vaša zamestnankyňa bude od vás požadovať peniaze na operáciu dcéry, určite ju neodmietnite! V skratke prerozprávaný komplexný príbeh jednej ambicióznej ženy a jednej farmaceutickej firmy. Možno až v skratke príliš veľkej, s čím súvisí najmä to, že si ťažko urobíme objektívny názor na hlavnú hrdinku. Ide tak skôr o materiál pre jednu hutnú sezónu seriálu, avšak Yates točí tak pútavo, že zase niet času na nudu a zároveň máme stále vo všetkom prehľad. Preto aj dilema v hodnotení, v skutočnosti je to určite 7/10. Atmosférou niekde medzi Ďakujeme že fajčíte a Erin Brokovich, spomeniete si možno aj na Stávku na neistotu a ďalšie podobné filmy.

Invaze - Série 2 (2023) (série)

Druhá séria je trochu iná, než tá prvá, pričom ťažko hodnotiť, či lepšia alebo horšia, pôjde o subjektívny názor. Nadpriemerné epizódy striedali tie priemerné. Pribudlo viac akcie, trikov a (možno neplánovaných) referencií na slávne predobrazy. Bohužiaľ väčšia rozšafnosť ukázala limity rozpočtu a niektoré scény sú trikovo horšie zvládnuté ako napríklad prvá séria The Expanse. Tá mala ale hutnejší dej a i keď sa v Invázii stále niečo deje, väčšia sústredenosť na to podstatné by tempu a rytmu prospela. 70%

Invaze - Staří známí, nové obzory (2023) (epizoda)

Druhá séria a jej finále skončili v tom najlepšom, inými slovami je zrejmé, že bez tretej sezóny sa neobídeme, pretože sme nedostali všetky potrebné odpovede. Pričom namiesto akcie, nejakej tej scény napadnutia mimozemšťanmi a dialógov o tom, kto má ísť do akcie a kto nie a prečo, by sme sa bez problémov zaobišli. Respektíve mohli zabrať úvodných 10 minút a po zvyšok deja sme mohli sledovať udalosti na materskej lodi.

Pátek třináctého 3 (1982)

Trojka má síce v histórii hororu svoje pevné miesto kvôli prvému využitiu hokejovej masky na hlave Jasona, inak ide ale skôr o podpriemerné pokračovanie priemernej série. V prípade prvej aj druhej časti dokážem vyzdvihnúť niekoľko momentov, ale hlavne ich atmosféru, ktorá sa v mojich očiach tentokrát absolútne vytratila. Neustále sa vraciame do stodoly, kde ma to s Jasonom ani teenagermi vôbec nebavilo a opäť sa odsúva čas, kedy sa nenásytný vrah pustí do omladiny a prestane sa zameriavať na chudákov náhodných okoloidúcich. Nuž musíte si počkať celú hodinu.

Pátek třináctého 2 (1981)

Z vôd podpriemeru vyťahuje Piatok trinásteho časť dva záverečná solídna polhodinka a kvalitná hudba. Jason síce vraždí ostošesť, ale kým príde na teenagerov, trvá to doslova vyše päťdesiat minút a ťažko povedať, prečo je scenár napísaný takýmto netradičným spôsobom. I keď sa to nakoniec veľmi slušne rozbehne, tak sa toto retro nedá brať dnes vážne aj kvôli takým dokonalým scénam, ako dievča so zapnutou motorovou pílou v ruke proti neozbrojenému vrahovi, ktoré ho ani s touto "menšou pomôckou" nedokáže zabiť.

Těla (2023) (seriál)

Bodies mieri na svoju cieľovú skupinu, čo sú fanúšikovia mindfuck dlhých jázd, ako Dark, 1899, The Peripheral, či v neposlednom rade Diablova hodina. V centre všetkého diania stojí veda, takže pre značnú časť publika, ktoré nevie, o čo v skutočnosti pôjde, môžu byť niektoré z prvých odhalení veľkým sklamaním, v takom prípade odporúčam seriál čím skôr stopnúť. Osobne si myslím, že aj zakomponovanie menšín do hlavných úloh má svoje opodstatnenie, a to vzhľadom na konkrétnu dobu, v ktorej pôsobia ako vyšetrovatelia. To sa týka aj bielej ženy v budúcnosti, ktorá obetovala svoj osobný život práci, ono to bude zrejme v budúcnosti absolútna normálka, možno aj nutnosť na prežitie. Bodies nepotrebujú pre dovysvetlenie druhú sériu, všetko sa uspokojivo uzavrie. Pokiaľ chcete hľadať v materiáli nejaké skrytejšie myšlienky, nie je vôbec od veci sa zamyslieť nad silou momentálneho, emóciami ovplyvneného rozhodnutia, ktoré nakoniec môže ovplyvniť osud celého ľudstva.

Těla - Věz, že jsi milován (2023) (epizoda)

Finále ide vo vytýčenom , ale zároveň jedinom logiku dávajúcom smere, čiže ak vás tento mindfuck zaujal a bavil počas celej stopáže, musíte byť spokojní. Všetko sa nakoniec vysvetlí, všetky kúsky do seba zapadnú, ale stále by ste si k tomu všetkému najradšej urobili grafy a odstránili tak niektoré menšie diery v súvislostiach, predsa len 8 hodín cestovania naprieč štyrmi časovými rovinami sa nedá uchopiť na jeden krát. Len tie dve posledné epizódy nie sú tak emocionálne a dejovo hutné, než piata a šiesta časť, čo je samozrejme subjektívny názor.

Těla - Chyťte si mě (2023) (epizoda)

Väčšina stopáže ukazuje cestu Eliasa k moci a k rodine v rokoch 1889 a 1890. Pozerá sa na to veľmi dobre, avšak sledujeme iba vizualizované informácie, ktoré sme si už mohli z doposiaľ prerozprávaného deja bez problémov domyslieť. To je oproti štýlu seriálu, ktorý neustále dávkuje nové informácie, dosť výrazná zmena. Novinky tak skôr prináša rok 2053 a hľadanie cesty, ako preč z bludného kruhu časového uzla.

Těla - Celý svět patří tobě (2023) (epizoda)

Emocionálne dosiaľ najsilnejšia časť, každý z vyšetrovateľov si prežíva v šestke svoje najväčšie peklo a predchádzajú mu dôležité rozhodnutia. Tentokrát lepšie fungujú dejové línie z minulosti, i keď finále v súčasnosti a budúcnosti sú taktiež silné. Len tá sekvencia na loďke je nakrútená až príliš televízne, našťastie sa nachádza zhruba v polovici. Záver epizódy je presne taký, aký mal byť, aby to celé dávalo zmysel. Menej ambiciózni tvorcovia by skončili tu, takže som veľmi zvedavý, čo prinesú ďalšie dve hodiny.

Časové pásmo bylo změněno