Hellraiser IV: Bloodline (1996)

Zaujímavý koncept, tri časové pásma a celkom šikovné rozuzlenie. Lenže okrem tých zopár krvavých gore efektov ide o spracovanie husto béčkové, i keď stále akceptovateľné. Tak nízke tunajšie hodnotenie je možno nespravodlivé, ale ono je to spojené najmä s faktom, že séria sa skrátka vydala "dobrovoľne" do béčkových vôd. No a ten Pinheadov domáci miláčik je husto wtf, chlapík sa asi cíti stále naprieč stáročiami doma sám, ale tvorcovia si ho mohli odpustiť.

Žít a zemřít v L.A. (1985)

Ultimátna osemdesiatková záležitosť, ktorá u nás skrátka nemá väčšiu tradíciu. Je to škoda, i keď prvú hodinu som mal skôr dojem, že ide o zameniteľné dobové krimi. Tá druhá polovica je už ale riadne našľapaná a spätne sa tak potom zdá lepšia aj tá prvá. Najviac utkvie v pamäti asi automobilová naháňačka, kde si Friedkin tak trochu zopakoval postupy z naháňačky z Francúzskej spojky. Poteší ale aj finále, kde vás prekvapí, kto prežije a kto nie a záverečný pohľad na Willema Dafoea by mal byť takým tým kultovým záberom, ktorý by mal poznať každý, ale bohvie prečo to tak nie je.

Fantom ráje (1974)

De Palma nakrútil látku, ktorá k nemu akosi nesedí, ale nejakým zvláštnym spôsobom sa mu ten všetok zmätok podarilo ukočírovať. Skombinoval Fausta a Fantóma opery a do dvoch hlavných úloh obsadil hercov, ktorí sú úplne mimo môjho chápania. Ale aj to patrí k trashovému kúzlu tohto filmu. Bohužiaľ takmer až neznášam Rocky Horror Picture Show a glam rock je pre mňa utrpením, takže výsledné hodnotenie je v skutočnosti skôr veľkou poctou De Palmovým schopnostiam.

Dvojník (1984)

De Palmove štylistické cvičenie, ktoré, aspoň pre časť publika, bude doplácať na príliš pomalé tempo jednotlivých sekvencií. Napínavé to je, nie že nie, ale vo výsledku som nemal pocit ničoho výnimočného, čo myslím v porovnaní s mojimi najobľúbenejšími majstrovými snímkami. Že je tam Okno do dvora alebo Vertigo, to fanúšikovi žánru dôjde veľmi rýchlo. Má to fajn osemdesiatkovú atmosféru a je to aj sexy a nechýba ani slasher. Dilema v rozhodovaní, ale minule som dal Sestrám plný počet, tak tu zaokrúhlim nižšie. 70%

Hra na vraha (1980)

Pokiaľ očakávate drsný slasher, tak si musíte počkať celú hodinu, kým príde k akcii, respektíve k onej "prom night". No a ani potom to nie je žiadna prehliadka explicitných vrážd. Toto je skrátka iný typ slasheru, viac sa sústredí na atmosféru, pričom zápletka je v rámci žánru absolútne klasická, čo bolo u mňa plus. Keď už sme pri tej záverečnej polhodinke, tak tam by sa zišiel podtitul Saturday prom night fever, všetci totiž trsajú ako Travolta. Ale nebojte, príde aj na odseknuté hlavy a najmä je tu Jamie.

Pig (2021)

Pokiaľ vám niekto ponúkne za vaše prasa 25 000 dolárov, berte.

Euforie - Série 1 (2019) (série)

Teenagerské seriály prešli od deväťdesiatok, áno, od BH 902 10, obrovským pokrokom a najlepšie ho vystihuje práve Eufória. Prekvapivo ide o projekt zameraný dosť na formalizmus, ale ten samozrejme iba reflektuje samotný obsah. Nájdete si obľúbenejšie aj menej obľúbené postavy, každá jedna však stojí za premýšľanie a nemusíte byť teenager, aby ste si z prvej série niečo odniesli. V druhej polovici sa súdržnosť deja trochu rozpadáva a povedal by som, že v tej ofiko záverečnej sa rozpadne takmer úplne, ale ono je to dané zrejme tým, že bola v pláne séria číslo 2, kde budeme asi svedkami priamo nadväzujúceho deja na neukončené línie.

Euforie - 2. část: Jules (2021) (epizoda)

Povedal by som, že lepšie zvládnutý špeciál, než predchádzajúca časť. Respektíve by bolo bývalo lepšie, ak by obe časti boli spojené a išlo by iba o jeden kompaktný celok. Jules a psychoterapeutka mi skrátka prišli zaujímavejšie ako Ruth a bývalý feťák v bistre, tým ale odlišný prístup tvorcov nekritizujem, ide iba o osobné preferencie. Vyriešenia ústredných dejových línií prvej série sa tak zrejme dočkáme až v druhej sérii.

Euforie - 1. část: Rue (2020) (epizoda)

Nečakajte, že sa v špeciáli budú doriešovať dejové línie z celej série, toto je "iba" hodinová konverzačka medzi dvoma ľuďmi v bistre. Bolo to zbytočné pre seriál? Možno áno, ale možno si tento večer Rue zapamätá a bude sa riadiť aj niektorými radami, ktoré na Štedrý večer dostala. Alebo možno aj nie. Každopádne táto generácia žiadnu revolúciu nerobí, na to je príliš prikovaná k obrazovkám mobilov.

Euforie - And Salt the Earth Behind You (2019) (epizoda)

Hodnotenie v skratke by znelo, že siedma a ôsma epizóda mohol byť jeden kratší celok. Spočiatku je to dramaturgicky ucelené, postupom času stále viac experimentálnejšie a uletenejšie, až som s epizódou strácal kontakt. Každopádne zopár scén nemá chybu, napríklad "pokec" tatička so synakom po úspešnom futbalovom zápase, pobyt v nemocnici alebo fakt sexy scény z diskotéky.