• Rodinný

Fantasmagorie (1908)

Film z prvopočátků animace, kterému fantazie opravdu nechybí. Zajímalo by mě, který film byl opravdu ten PRVNÍ a ráda bych ho někdy shlédla...

Mobilier fidèle (1910)

Na dobu svého vzniku muselo jít o dost progresivní trikový počin, nicméně na ukázku by stačily i jen 2 minutky (i když okamžik na konci, kdy prázdné krabice dávají na schodech přednost piánu je kouzelný).

Mnoho povyku pro nic (1993)

Velký problém z mojí strany zřejmě spočívá v tom, že se mi nepodařilo sehnat k filmu titulky. Troufám si říct, že moje znalost angličtiny je dostačující ke shlédnutí většiny anglicky mluvených filmů bez větších problémů. Bohužel (jindy možná spíš bohudík) "Mnoho povyku pro nic" je převedeno na plátno s nepozměněnými Shakespearovými texty, kterým sice rozumím, ale ne vždy jsem schopná tyto staroanglické konstrukce plně pochopit, natož pak je ocenit nebo si je pořádně vychutnat. Ráda se na tento film podívám znova a přehodnotím ho, jestli se mi poštěstí narazit na verzi s titulky v jakémkoliv jazyce, kterému rozumím.

Bathory (2008)

Ono je hrozně jednoduché hodit Bathory do jednoho pytle s ostatním odpadem. Já s tímhle filmem nejsem spokojená na 100%, ani na těch 80%, které mu nakonec uděluji... Snesl by o dobrou půl hodinku kratší stopáž, příběh mohl být trošku přehlednější a víc ucelený, úplně bych vypustila rádoby vtipnou linii s vynalézavými mnichy. Na druhou stranu ale jde o v našich končinách celkem nevídaný projekt, protože do historických velkofilmů se pustil naposledy snad František Vláčil. Nádherná kamera vynikne zejména v exteriérech, hlavně úvodní bitva v zlatavém poli a ranní mlze, nebo zimní záběry, to byla radost pohledět, zvlášť na velkém plátně. Hudba Jana Jiráska je krásně epická a po dlouhé době mi přišla v nějakém v českém filmu opravdu na úrovni. Hodně se povedl i casting, jemuž vévodí Anna Friel a pěkně záporný Karel Roden. Sečteno a podtrženo - znova už se na Bathory asi nepodívám, jednou v kině mi to stačilo, nicméně jsem byla celkem spokojená hlavně s tím, že měl někdo odvahu se pustit do takhle velkého projektu a pokusil se ho dostat na trochu výpravnější úroveň, než je v našich končinách zvykem a navíc tento cíl i splnit.

Párování (2000) (seriál)

Srovnání s "Přáteli" mi v tomhle případě přijde trochu absurdní - jediné, co má "Coupling" a "Přátelé" společné, je to, že vypráví o partě tří kluků a tří holek, kteří se nejraději scházejí v baru na gauči a řeší problémy svých vztahů a taky se při tom porůznu párují. Veškerá podobnost tady končí a to hlavně díky faktu, že "Coupling" je britský, čemuž velmi odpovídá i styl humoru a mluví se tu hlavně o sexu. Díl, ve kterém Steve popisuje děj artového filmu "Lesbian Spank Inferno", nebo kdy tajemný přístroj odhaluje podtext vyřčeného, nemají chybu. Seriálu nechybí otevřenost (pro mě nečekaná v seriálu, který vznikl v prý konzervativní Británii) a výborný casting, u mě vede hlavně "přírodou obdařený" Patrick a "šílená" Jane. Sice to několik dílů trvalo, ale nakonec mi tenhle seriál celkem přirostl k srdci a některé díly se staly přímo nezapomenutelnými.

How to Irritate People (1968) (TV film)

Znuděná posádka letadla, kteoru jsem viděla jako první, je jednoznačně nejlepší, zbytek trochu pokulhává, ale i tak je to vtipné, i když to ještě nemá ty Ptyhonovské grády a totálně černý humor.

Kung Fu Panda (2008)

Panda není vůbec originální, není tak vtipný, jako první Shrek ani tak detailně propracovaný, jako filmy od Pixaru (i když místy je animace výborná). Přesto je zábavný a hlavně kung-fu scény v podání pandy červené, kobry, lvice, jeřába, kudlanky ale hlavně obtloustlého pandy jsou geniální a velmi nápadité (zejména závěrečný souboj s gepardím padouchem).

Milionář z chatrče (2008)

Trochu paradoxně je z mého pohledu největším problémem tohoto vcelku originálního filmu s dobrým scénářem jeho předvídatelnost, jeden nejextrémnější příklad za všechny - to, jak bude znít poslední otázka v soutěži "Chcete být milionářem", mi bylo jasné po po pár minutách filmu... Jinak ale příjemné po všech stránkách a hlavně malí indičtí herci byli opravdu výborní.

Strážci - Watchmen (2009)

Nejsem nějaký velký fanda komixů ani komixových filmů a už vůbec ne jejich znalec. Ale hned po úvodní akční scéně (podbarvené nádhernou poetickou písní Unforgettable) a následující velmi netradiční titulkové sekvenci, která nás provede (lehce upravenými) novodobými dějinami USA a jejich Strážců (podbarvené Dylanovým Times They Are A-Changing) mi bylo jasné, že se dívám na něco výjimečného. Kromě velmi netradiční (na komixový nebo akční film) dějové struktury a hudebního doprovodu (kromě dobových písní mě ohromě zaujala sekvence podbarvená Philipem Glassem) mě zaujalo celkové zpracování a kamera, používání zpomalených sekvencí tak, že mi to vůbec nevadilo, celá vizuální atmosféra a zvuk, syrovost ale i poetika... A po asi dvou hodinách užívání si Strážců mi došlo, proč se mi to vlastně tak líbí - vlastně po celý film chybí záporak, velkej padouch, prostě někdo, komu by hrdinové chtěli nakopat zadek, ale ona chybí vlastně i nějaká ta "krásně" kladná postava. Všichni Strážci mají svou minulost, která opravdu není zrovna zářivá, takže to do toho, co si obvykle představíme pod pojmem "komix" má opravdu hodně daleko. Takže přestože jsem komix nečetla (a řadím se tím do potenciálně velmi špatné cílové skupina, podle Tetsua), film mě nadchnul. Je jiný, složitý, filozofický, přitom akční ale pořád zábavný!

Dogville (2003)

Tři hodiny nudy proto, abychom se dozvěděli, že lidi jsou svině? To už snad každý ví a jestli tohle mělo být to slavné poselství... Čekala jsem od tohohle filmu, že bude trochu nudný, bohužel byl nudný nesnesitelně a ty dvě hvězdičky dávám jednak za výborné herecké výkony (samozřejmě v čele s Nicole Kidman) a jednak za originalitu formy, jinak pardon, ale tohle fakt ne.