• Rodinný

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Fanouškové neunesli Spockovu a proto vznikl tenhle film. Podle toho to taky vypadá - celkem nuda, zasazená do tradičního světa, zpestřeného rychle se vyvíjejíci planetou Genesis (na přerostlé bakterie je celkem zajímavý pohled). Aby z toho byl zajímavý film, chybí tomu buď víc akce, která byla ve druhém dílu, nebo nějaká hloubka, kterou zase oplýval díl první. Takhle jde na Star Trek o těžký průměr.

Star Trek II: Khanův hněv (1982)

Po prvním Star Trekovém filmu přišla změna režiséra, změna hudebního skladatele a všechno se obrátilo vzhůru nohama. Změna to ale nebyla ani k horšímu, ani k lepšímu, prostě vznikl naprosto odlišný film. Akčnější, dobrodružnější, zábavnější, ale také zase méně filozofický a hluboký a ani tak veliký. Výborného Jerryho Goldsmithe nahradil rutinér James Horner (který se ale snaží a výsledek není sice výborný, dobý ale ano), znovuobjevení záporáka Khana, který se objevil už kdysi dávno v seriálu bylo na druhou stranu velmi zajímavým tahem a dobrou volbou. Smrt na konci filmu (je tu snad ještě někdo, kdo neví, pro koho si tady přišla zubatá?) musela být pro fanoušky opravdový šok a vlastně i mě pořád ještě dojímá. Velmi dobrý ST film.

Star Trek: Film (1979)

Po dlouhé době několika let jsem se rozhodla vzít hezky všechny Star Trekové filmy a jeden po druhém je shlédnout, myslím že poprvé ve správném pořadí. A hned první z nich mě docela překvapil, že už mi nepřipadal tak nudný a zdlouhavý, všechno ve filmu mělo svůj smysl a než zdlouhavý bych napsala spíš filozofující. Na svou dobu se povedly i triky (nejsou to sice Hvězdné války, ale jsou dobré) a hlavně poprvé v historii zazněl ten krásný Goldsmithův hudební motiv (ach jo, toho pána je vážně škoda). Takže tentokrát poprvé dávám ty 4* poctivé a nej jen proto, že jde o sci-fi film s mými oblíbenými hrdiny. Robert Wise musel mít spoustu odvahy tolik se odklonit od původního seriálu a natočit něco, co má rozhodně blíž třeba Vesmírné Odysee než originálním sériím Star Treku...

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Krásně bizarní variace na Alenku v říši divů, dostatečně temná, ale i dostatečně pohádková. Henry Selick ukazuje, že umí natáčet skvělé filmy nejen pod záštitou Tima Burtona, a představil nám vizuálně precizní, vycizelované dílko, které prostě má styl a krásně se na něj dívá.

Zloději času (1981)

Bohužel po dlouhém shánění tohohle filmu se mi podařilo vidět verzi s naprosto příšerným českým dabingem, před kterým varuju všechny soudné diváky. Ale ani ten mi nedokázal zkazit tuhle skvělou fantazii Terryho Gilliama s tím nejlepším Robinem Hoodem, Agamemnonem a hlavně bohem, jaké jsme kdy na filmovém plátně mohli vidět. Navíc potěší tradičně působivým vizuálním pojetím (temná věž na konci by klidně mohla "hrát" bez studu i v Pánovi Prstenů) a hudbou z pera Trevora Jonese a na konci i George Harrisona.

Maso a krev (1985)

Jeden z mála příběhů o středověku, který je opravdu středověký, natočený se slušnou syrovostí a divokostí. Bohužel k dokonalosti ještě docela kus chybí, hlavně ve scénáři a trochu ve výpravě.

Letíme do Ria (1933)

Film s dějem stupidním i na muzikál stojí za to vidět kvůli scénám, ve kterých se ve vedlejší roli objevuje a tancuje Fred Astaire a pak samozřejmě kvůli sice naprosto nesmyslné, ale originální scéně s tanečním číslem na letadlech.

Robot Chicken (2005) (seriál)

Některé díly, zejména dva Star Wars speciály, hraniční s genialitou parodie a jsou zároveň i výbornou poctou tomu, co parodují. Bohužel ale u některých jiných jsem se zasmála poskrovnu, možná i kvůli tomu, že mi chybí znalosti a přehled v tom, co zrovna parodují (popkultura, politika, atd. - všechno ale zejména z americké scény). Takže místy jde opravdu o nehoráznou srandu k popukání, originální nejen animací ale třeba i tím, že skeče trvají obvykle jen pár sekund, místy ale o velkou nudu, takže 70%.

Vampire Hunter D (2000)

Nádherné vizuálně, myšlenkově i příběhem. Vampíří svět z pohledu anime je velmi zajímavý, úplně jiný než ten "náš, draculův", přípomněl mi spíš knížek New Wierd, je krásně zpracovaný do detailů a vtáhnul mě okamžitě do děje. Postava poloupíra D je také víc než zajímavá, není typickým kladným hrdinou, zdá se, že prahne jen po odměnách, ale uvnitř něj se skrývá mnohem víc... Velmi sugestivní upíří pohádka pro dospělé.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Moralita, která neodsýpá a není ani trochu zábavná. Klaatu vůbec nenahání strach ani z něj nesálá tajemno nebo neběhá mráz po zádech, což je velká škoda a nevyužitý potenciál. Když začnou věci na zemi mizet, nechává to diváka taky celkem chladným a to je už docela zásadní problém u filmu tohoto typu. Zajímavější by možná bylo pokusit se film opravdu natočit z pohledu mimozemšťana, který se snaží pochopit, proč lidstvo dělá to, co dělá. Takhle akorát hrdinové plkají nesmysly a klišé, snaží se hrát na city a moralizovat, ale většina toho vyznívá spíš neúmyslně vtipně... 50%