• Krátkometrážní

Delirium (2018)

Jít na to do kina a vyhodit tak peníze, byl bych naštvaný, ale na jedno domácí shlédnutí je to akorát. Takovýhle mix subžánrů vždycky potěší, celou dobu jste v nejistotě a nevíte jestli se jedná o ,,Haunted House, Paranoiu nebo snad Slasher.'' Hlavní postavu ztvárnil mnoha filmy ostřílený Topher Grace a je to jedna z jeho sympatičtějších rolí. Děj se odehrává v honosném sídle, ve kterém by se měsíční domácí vězení líbilo snad každému. Nechybí několik povedených lekaček v podobě skvěle nalíčené ,,masky.'' Tvůrci si s námi pěkně hrají, když pozvou na scénu další postavu, jakou je Tomův bratr. Tím zamíchají pořádně kartami, a my až do samotného finále nevíme, co je skutečné a co jen výplod fantazie. Ovšem tam si říkám, jestli to nebylo spíše na škodu. Od té chvíle spolu tyto dvě postavy vedly nudné dialogy a na hororovou stránku se na pěkně dlouhou dobu zapomnělo. Závěrečné minuty v podzemí mi tam moc neseděly a spíše vyvolaly nové otázky, na které jsem odpovědi nedostal. Pár nelogických míst by se tady také našlo, ale ve výsledku je to lehce nadprůměrný kousek, na který se moc dobře kouká.

Hostel (2005)

Největší nespravedlnost na ČSFD, na kterou jsem doposud narazil. Ke smůle Hostelu, vyšel v roce 2005, což osobně považuji za přelomový rok pro horory. Do té doby jich moc ročně nevycházelo a vše se změnilo až právě s tímhle rokem. Důležitým faktorem, proč to hromadně neuspělo je to, že lidé na takovéhle explicitní násilí nebyly do té doby zvyklí a nedokázali to pochopit (Roth a Zombie jsou dle mého názoru průkopnicí v tomhle subžánru a já je za to odbdivuju). Ten největší průser však nastává v tom, že se na to dívali lidi, co jinak horory nesledují, jen kvůli tomu, že se to natáčelo u nás. No takový diváci by měli zůstat u českých detektivek a komediích a neprznit hodnocení skvělým hororům. Hostel je tak jeden z prvních novodobých filmů, který vnesl do kinematografie subžánr jako je torture, exloitation a svým způsobem můj neoblíbenější - hixploitation. Lehce k filmu.. Američtí i Čeští herci na výbornou, gore na tu dobu perfektní a zvrácené a děj napsaný také velmi dobře. Ruku na srdce, je to lehce nad průměrem, takže by si to 4* zasloužilo bez námitek, ale vzhledem k tomu podhodnocení tady, dávám s čistým svědomím plnou.

Hellraiser: Judgment (2018)

Jsou dvě hororové série, které jsem doposud neviděl. Tou první je Puppet Master, a tou druhou právě Hellraiser. Nebýt toho, že se snažím sledovat každý nově vydaný horor, zůstalo by to tak i nadále, a tenhle poslední díl ,,zhmotněného pekla'' mi ukázal proč. Ačkoli se mnou jen tak něco nehne a neodvrátím zrak od žádných ,,úchylných zvráceností,'' tak i já mám někde hranici, a na tu jsem narazil právě tady. Protože sledovat tlustýho dědka co žere papír, aby se následně zeblil..ne díky. To se radši podívám na nějaký undergroundový snuff, protože je to vizuálně na stejné úrovni, jen s rozdílem, že tady to nechtělo být úmyslné. Jednou z málo pozitivních věcí je krásná hudba a slušně vypadající masky, kterých se však moc nedočkáme, protože Pinhead má všehovšudy 15 minut prostoru. Jinak se většina děje soustředí na krimi stránku a to je sakra málo. Nezachraňuje to ani gore, protože to bylo na velmi amatérské úrovni. Celkový dojem mám takový, že jsem znechucen a znuděn, a na předchozí díly mě definitivně přešla chuť.

Pengabdi Setan (2017)

Nepochybuji o režisérových kvalitách, tohle je jeho třetí vysoce hodnocený horor a v Indonésii mu musí všichni líbat nohy za to, co vymýšlí, ale bohužel pro mě, točí žánry, které nejsou úplně mým šálkem kávy. Od úvodních minut při scénách s matkou, to má slušně creepy atmosféru, díky skvělé práci s kamerou a zvukem. Co se lekaček týče, musím uznat, že ačkoli jsou všechny očekávané, protože vás na ně připravuje kameraman svými pohyby, tak jsou i tak fungující a účel splňují. Herecké výkony hlavních představitelů jsou na slušné úrovni, ale stejně není nad staré dobré americko - evropské ksichty. Jak se děj blížil do finále, tak v těch pár scénách bylo vidět že nezklamali ani maskéři. Postupem času už to ale začínalo být únavné, protože lekací scény byly pořád stejné a rozuzlení hlavní pointy nedostatečné. Nicméně, kdo rád duchařiny, bude nadmíru spokojen a kdo rád horory celkově, ocení dobrý biják a půjde o dům dál.

Útok z hlubin 2 (2018)

Dle očekávání naprostý propadák, zároveň zatím nejhorší horor letošního roku a první letošní horor, který jsem nedokoukal. Po padesáté minutě jsem to musel vypnout a radši si nechci představovat, co se tam ještě těch 40 minut odehrávalo. Takhle umělé žraloky bych očekával v nějakých ,,Céčkách'' a ne v pokračování jednoho z lepších žraločích hororů minulého století. Deep Blue Sea mělo o několik tříd lepší všechno.. efekty, herce i děj. Tohle je tak jen snaha o přiživení se na dobrém jméně původního snímku, protože to s ním jinak nemá nic společného. Jestliže tohle vydám v roce 2018, tak chodím kanály, což by měl režisér udělat. Dám jednu hvězdu, ale sám nedokážu říct za co, snad jen za to, že jsem vydržel aspoň do poloviny a odpady dávám kravinám, které vypnu během chvilky.

Crazy Lake (2016)

Když jsem tu viděl těch hrozivých 30%, byl jsem zklamaný, že po tak dlouhé době vyšel ,,teen slasher'' a je hodný odpadu. Já bych si ale s místní komunitou dovolil nesouhlasit. Je pravda že se nejedná o nic převratného, ale za těch pár peněz je to dostatečně kvalitní. Nízký budget se samozřejmě nejvíce podepsal na vraždách. Faktem však zůstává, že je Crazy Lake klasický ,,teen slasher,'' jakých bylo v minulosti nespočetně, proto bych očekával, že se bude držet kolem průměrového hodnocení. Pro začátek tu máme partu mladých, sympatických a hloupých lidí. Ty sledujeme celou první polovinu filmu, jak si bezstarostně užívají a do toho občas problikne scénka, kdy někdo zabije pro nás úplně neznámou postavu. Do řad hlavních představitelů se tvůrci rozhodli sáhnout až v druhém dějství a jak jinak, než porušením jednoho z mnoha hororových pravidel nutných k přežití, které zní..nemějte sex. Od té chvíle se bodycount začal navyšovat a naše favoritky na ,,Final Girl'' ubývat. Že to není nic originálního je vidět i v závěrečných deseti minutách při pokusu o zvrat, který je v každém druhém slasheru. Nicméně na jedno příjemné shlédnutí to je, a ty tři hvězdy tomu patří. PS: Boobies taky jsou :)

Feral (2017)

Ačkoli herečky hlavních postav už mají alespoň s jedním hororem zkušenost, tady předvedly katastrofální výkony. Samozřejmě, dostaly scénář a podle toho jely, jenže na kameru se ztrapnily ony, né pánové scénáristi. A to je věc co nikdy nepochopím, na to, aby byly napsány logicky smýšlející charaktery není potřeba žádný rozpočet, tak proč i v dnešní době vycházejí takovéhle hrůzy.. Sledovat se dala pouze ta nejzkušenější, tedy Scout Taylor Compton, ale ani ta to celé nedokázala sama utáhnout a v lesbické roli se mi ani trochu nelíbila. Další co to zabíjí jsou scény mimo kameru a tím pádem málo gore. K našemu štěstí jsou dobré alespoň masky, no za to chování oněch příšer, je ještě horší než chování obětí. Jednou jsou agresivní a rychlé, a potom se sotva vlečou a neútočí, to zkrátka na důvěryhodnosti nedodá. Takže nic co by stálo za doporučení, vydržet se to dá, ale po dvou dnech už nevím nic o ději.

The Domestics (2018)

Post-apo námět je pro horor jako dělaný, ale tady byl opět nevyužitý potenciál. Dost mi to připomínalo The Walking Dead , takže je škoda že se to neopíralo právě o gangy, protože třeba ti ,,Gamblers'' mohli být něco jako ,,Neganovi Saviors.'' Místo toho sledujeme nudný pár, co se snaží dostat do Milwaukee a občas narazí na partu nízkointeligenčních tupců. Na žádné mučení a podobné věci nedojde, i když si o ně tenhle žánr vyloženě říká. Kate Bosworth je naprosto nesympatická a bylo mi ukradené jaký jí potká osud, a to u hlavní postavy není zrovna správně. Ale najdou se tu dva důležité faktory, které to táhnou nahoru. Gore, které je zachycené explicitně na kameru a rádiové proslovy. V součtu toho všeho to za pozornost stojí a lepší průměr si to zaslouží.

Headgame (2018)

Mám pocit že by si tohle zasloužilo být nad 50%. Pravda, podobných žánrovek tu bylo nespočetněkrát a ani tohle nepřichází téměř s ničím novým, snad jen zajímavé úvodní minuty.. ale i tak je to průměruhodné. Vždycky je zajímavé sledovat jak lidé změní své chování když jim jde o život. Pořadatelé byli vesměs nezajímaví, což nehraje roli vzhledem k tomu, že hráli vedlejší kolej. Mezi účastníky hry si svého favorita najdete, ale od počátku je jasné, kdo půjde na odstřel jako první a kdo to dotáhne na stupně vítězů. V tomhle ohledu si tvůrci bohužel s nějakým zvratem hlavu příliš nelámali. Samozřejmě potěší kvalitní gore scénky a většinou neokoukané herecké tváře. Konec byl také docela předvídatelný a na můj vkus až zbytečně natahovaný, klidně to mohlo být o závěrečných 10 minut kratší a nic by se nestalo. Svou čtvrtou hvězdu dávám za výbornou hudbu, která doprovázela většinu napínavějších scén.

Calibre (2018)

Naprostá pecka od Netflixu, kterou ocení především fanoušci Hixploitationu. Typický průběh, kdy si kamarádi z města vyrazí na ,,výlet'' daleko od civilizace a tam je terorizují místní burani. A právě v tomhle je Calibre tak skvěle originální. Nejsou to typičtí vidláci jaké byste čekali, ale obyčejný místní lid. No do chvíle než je něčím vyprovokujete. I když byla zápletka jasná hned od prvních minut, od té přelomové chvilky jsem měl sevřený žaludek až do samotného konce. Tak hutnou atmosféru a napětí jsem dlouho nezažil a s přibývajícími minutami se všechno stupňovalo, a to i potom co vyšla najevo pravda, takže za celých 101 minut není místo pro nudu. Nechápu zdejší kritiku na závěrečné vyvrcholení. Nejdřív všichni nadávají jak je všechno okoukané a když přijde takhle šokující finále, tak je problém zase v něčem jiném..!