Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Začalo to tak nadějně... zmrdík Caleb Landry Jones coby dost dobrej ředitel reklamky, kterej se nebojí vyjebat s cajtama, byl příslib něčeho humorného. Martin McDonagh byl taky takovej příslib. Ale grclo si na mě docela zklamání. Čekal jsem víc černého humoru (ten se tu sice vyskytoval, ale ani moc nebylo poznat, že jde o humor) a míň vážného tónu. Ale na druhou stranu musím říct, že určité scény ve mě zanechaly stopu. A celé si to nese výbornou formou obsažené sdělení (nenávist plodí nenávist). A v podstatě všichni herci, v čele s Frances, byli super. Bylo to prostě... zajímavé. A pro mě bylo ještě zajímavé, že se natáčelo v malém horském městě Sylva v Severní Karolíně.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Haha, to byla sranda. Kromě toho, že tam byly opravdu povedené fórky, mi to celou dobu tak nějak připomínalo kultovní The Wicker Man a tvůrci se asi opravdu inspirovali, protože asi jako poctu zde dostal roli i Edward Woodward, který tam hrál hlavní roli. Zpět k filmu - je to krásně černohumorné. Krví a mrtvolama se nešetří a většinou právě v černohumorném duchu, a proto jsem se královsky bavil. Opravdu jsem se smál a to mi u "komedií" poslední dobou často chybí. Zatím asi nejlepší, co má trojka Pegg/Frost/Wright na svědomí... a nutno říct, že můžu vřele doporučit a rád se kouknu zase někdy znovu.

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Extrémně originální, to jo. Ale kultovní pro mě teda určitě ne. Nepřišlo mi to ani nijak zábavné... i když pár momentů se našlo. Samozřejmě, výkon Johna Malkoviche byl brilantní a mít v repertoáru takhle ujetou roli, to zavání poctou (nemluvě o jeho fyzických proměnách). Catherine Keener není moje oblíbenkyně, takže jsem nechápal tu posedlost její postavou. U ostatních postav mě docela zaujaly masky (Cusack s culíkem, Cameron Diaz bez makeupu s hroznou krepatou kudrnou, Charlie Sheen s přehazovačkou), ale úplně pokulhávala ta zábavná stránka věci - spíš je to dráma a řeší se tu opravdu zajímavé milostné x-úhelníky. U závěrečných titulků potěšila skladba Amphibian od Björk, hm, toť vše.

Můj život beze mne (2003)

Začátek, jak tam na ni prší, mi hned připomněl unofficial video k písni Sail od Awolnation. A hned pak mě napadlo - ach jo, to bude nějaká artová sračka - už podle těch počátečních keců. V podstatě byla - prostě život před smrtí, vyprávěno tou nejobyčejnější formou, i když se k tomu postavila nečekaně - nikomu nic neříct, nachystat se a pak tradá. Na začátku si napíše seznam, takže víte, o čem to tak přibližně bude. A přesně o tom to je! Sarah Polley sice není žádné poleno, ale stačil mi jen pohled na Leonor Watling a oslnila mě úplně vším. Hodně pěkná herečka, přesně můj typ. Nikdy jsem ji neviděl a chci ji vidět víc. Škoda, že není moc obsazovaná. A tím končím - tím nejlepším na celém snímku, kterej mě jinak vůbec nebral... Celé je to takové hodně "ženské" až žensky naivní i pitomé (samozřejmě, existují ještě pitomější, ale to mě nebere).

25. hodina (2002)

Edward Norton s bradkou vždycky vypadal trochu jako nějakej znásilňovač nebo něco. Podle mě s ní vypadá fakt blbě. Ale to je jedno - hlavní je, jak hraje. A scéna u zrcadla, kde si vezme do huby snad všechny rasy (a to jenom proto, aby skončil u sebe), je legendární - a asi to jediné, co mi hlavně v hlavě zůstane. Jinak mě to moc nebralo. Jo a nikdo jinej neumí říkat shiiiit tak parádně, jak detektiv Isiah Whitlock Jr., kterej to použil i ve vynikajícím seriálu The Wire - Špína Baltimoru. Závěrem ještě zopakuju, že moc nadšenej z toho nejsem (kdyby to náhodou někomu nebylo jasné, stejně jak ten konec, kterej asi mnozí z nějakého nepochopitelného důvodu nepochopili...), takže zůstávám s hodnocením při zemi. Spike Lee holt asi nikdy nebude patřit mezi moje oblíbence - spíš mezi průměrněnce.

Hundraettåringen som smet från notan och försvann (2016)

Jak se dalo čekat, tohle jen těží z dobrého jména knihy/předchozího filmu. Divím se, že zatím tak málo hodnotitelů. Ale vlastně se ani nedivím - první díl totiž byl ještě jakž takž zábavnej, ale nic extra. Tohle už jen slabě a chabě kopíruje, co už bylo jednou natočeno - a zase je tu hromada náhod a neuvěřitelných situací. Že se najednou vše točí kolem Folksody, že tam je Popovova dcera, že tam je příbuznej gangster toho z jedničky a že všechny postavy z jedničky mají taky svou roli. Navíc asi nejlepší postava, motorkář Gäddan, zůstala úplně nevyužitá - jen si celou dobu chce zaplavat. Flashbacků z minulosti je tam málo a úplně trapnejch. A tak to možná ocení jen příznivci Heleny Vondráčkové, protože tam hraje jakejsi její klon. Jinak to ale nemůžu nikomu doporučit, byla to fakt nuda - holt typická dvojka.

Absolvent (1967)

Docela zajímavá vztahovka a jako jo, Dustin Hoffman si s rolí pěkně vyhrál (koukám, že to byl jeho první film, hmm - prostě ten talent tam holt je a v pozdějších rolích je asi jen málo těch, které by se vyrovnaly této). Věřím, že ve své době musel být Absolvent svým způsobem šokující, ale myslím, že hromada lidí spíš záviděla. Mrs. Robinson totiž na svůj věk docela sexy, což se nejvíc projeví hlavně když zmokne deštěm a pak je celá zmoklá z té vody napršené, heh. Co je ale na filmu opravdu strašné, tak ti zasraní hipíci, kteří do toho furt vybrnkávají svoje vlezlé teplé melodie (myslím že to jsou Simon & Garfunkel). Takže když si vezmu průměrný děj, průměrné herce s nadprůměrným Dustinem a vyloženě odpadovou hudbu, vychází mi dvě hvězdy. Ale protože jsem se u toho nemusel dívat, kolik ještě zbývá do konce, tak ještě jednu přidám. Ale víckrát to vidět nechci.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Tak trochu švédskej přestárlej Forrest Gump - všechno zažil, u všeho byl a hlavně tam figuruje hromada náhod. Náhody, náhody, ty podělané náhody, ty to kazí. Humor, černej humor, ten to zas zlepšuje. Ale není to tak, že bych se u toho vyloženě bavil. Byly tam i hluchá místa, kdy se na to jen koukalo a nic. Některé nápady se mi nelíbily v podstatě vůbec (např. debilní brácha Alberta Einsteina Herbert) a některé nápady zůstaly podle mě jen tak napůl rozjeté... asi jak tahle věta. Knížku jsem nečetl, což je asi dobře, protože pak bych byl zklamanej ještě víc. Ta stařecká maska, i když ne špatná, taky ne zrovna dobrá. Ale rozhodně to nemůžu úplně odepsat. Za jedno skouknutí to stojí... možná i dvakrát, s dobrou partou, flaškou chlastu a s dabingem. PS: normálně s předlohou nesrovnávám, ale dostal jsem se ke knize a ve stínu toho musím z úcty k TAK kvalitnímu čtivu snížit ještě o hvězdu. Protože v porovnání s knihou, která je opravdu hodně vtipná, je film slabej slaboučkej odvar (i když ty náhody v knize taky jsou...). Nejvíc mě zklamala představa Bennyho, jehož knižní vzor vůbec neodpovídal tomu, co jsme viděli ve filmu (ten herec mi neseděl hned od začátku).

Alita: Bojový Anděl (2019)

Takovej trochu sci-fi mainstream - dost mi to připomnělo třeba Ready Player One nebo novou verzi Total Recall nebo podobné kousky s metropolí budoucnosti. Neříkám, že to bylo špatně - špatně ale bylo to směšně malé množství krve a celkově to mohlo mít víc dospělejší feeling. Přišlo mi to celé úplně stejně rozporuplné, jako samotnej režisér Robert Rodriguez - dokáže natočit kultovní snímky, stejně jako pitomosti pro děcka. Oceňuji řemeslně obdivuhodné digi efekty (i když i tam jsem měl sem tam nějakou výhradu) a povedené herecké obsazení (i když stejně kvalitní postavu jako Landu už od Christopha Waltze nelze očekávat). Vyhlídka na druhej díl je sice dobré znamení a určitě ji uvítám, ale rozhodně nebudu postávat v první řadě. Ani sedět.

Sex Pistols: Děs a běs (2000)

Fury to bylo dost, ale mnohem víc jsem v tom viděl ten Filth. Ale to je prostě punk. A na stejné notě jede i tento dokument - už jen to, že rozhovory s členy kapely jsou dělané neobvykle tak, že je ani nevidíte. I když nejsem žádným velkým přívržencem, hudba Sex Pistols se mi docela líbí. Vhled do začátků punkové subkultury, dobové souvislosti a názory, to bylo zajímavé, ale zažít bych to nepotřeboval. Jinak buď Sid Vicious nebo Glen Matlock nebo jejich kombinace mi vzhledem nějak připomínala Sama Rockwella, heh...