Coco Chanel (2009)

Film jsem chtěla vidět z důvodu, že jsem se chtěla něco dozvědět o životě Coco Chanel - bohužel jsem nucena konstatovat, že to moc o jejím životě nebylo. Průměrná love story, kterak se hlavní hrdinka rozhoduje mezi různými muži... Pro mě to bylo moc dlouhé a utahané a o "zrodu" návrhářky módy nebo parfémů ani stopy.

Kód Enigmy (2014)

Přesvědčivé herecké výkony - dokonce jsem snesla i Keiru Knightley - a navíc se i divák něco dozví. Období druhé světové války, ač již několik desítek let propírané ve všech médiích, může jak vidno stále nabídnout dost témat ke zpracování. A pro mě jako matematického analfabeta je tento film opravdu důkazem triumfu lidského vědění v oblasti této prapodivné a nepochopitelné vědy. Dnes již těžko pochopitelné pronásledování Alana Turinga v konci jeho nepříliš dlouhého života je smutnou tečkou za povedeným snímkem a důvodem k zamyšlení nad uměle vytvořenými lidskými pravidly a zákony.

Armáda temnot (1992)

Pro mě trochu problematické hodnotit, a to zejména vzhledem k tomu, že dochází k výraznému obratu žánru od hororu ke komedii. I samotný hlavní hrdina Ash najednou získává atributy namachrovaného superhrdiny, který ve středověku hází vůči domorodým obyvatelům jednu sebevědomou hlášku za druhou. Stěžejní zápletka, která diváka hororů zajímá asi nejvíce (pátrání po Knize mrtvých) se tak dostává do pozadí, jelikož hrdina je nucen podstoupit řadu zkoušek a absolvovat i povinnou love story. Tenhle díl považuji za nejslabší z celé trilogie.

Neutečeš (2014)

Zase tak špatné to nebylo - hlavně díky tomu, že nešlo odhadnout, co se ve filmu bude dít dál a divák čekal, co se z toho vyvrbí a jak to vlastně skončí. Hororová linka byla trochu slabší, ale film nikoho nelákal na potoky krve, takže divák měl tušit, že ten strach bude trošku někde jinde.

Marťan (2015)

Ano, jedná se jistě o hodně povedený film...Ať už zásluhou režiséra či představitele hlavního hrdiny. Je to ten typ sci-fi, které je přístupné a akceptovatelné pro téměř každého diváka. Všichni se snažili, vše je vyvážené, perfektní hudba (David Bowie a jeho Starman), ale... mně se prostě kniha opravdu líbila daleko více.

Svět pod hlavou (2017) (seriál)

Komentuji až po shlédnutí celého seriálu. Podotýkám, že originální seriál Life on Mars, podle které byl Svět pod hlavou natočen, jsem neviděla. Musím vyjádřit respekt tvůrcům české verze nejen za opravdu dokonale vytvořené reálie do nejmenších detailů (hrníčky, vybavení domů a bytů, oblečení, ...), za vynikající výběr lokalit a celkově za dojem. Z toho člověka až mrazí a jsem docela ráda, že jsem v té době byla sotva na světě, že si to nemůžu pamatovat. Výkony herců (nejen v hlavních rolích Filipa a Martina) je rovněž třeba pochválit, někteří (třeba Jan Budař v roli Klementa Kratěny...) opravdu překonávali sami sebe. Jsem moc ráda za tento počin a doufám, že tímto Česká televize nevyčerpala své nápady a možnosti.

Údolí stínů (2002)

Jeden z novějších filmů, věnovaných válce ve Vietnamu. Nevyhýbá se naturalistickým záběrům a zobrazuje válku v celé její zrůdnosti. Prostřihy z prostředí mimo samotnou bitvu dokreslují tehdejší situaci tak, aby bylo vše pochopitelné i pro diváka, který se v tématice příliš neorientuje. Bohužel Mel Gibson nepatří mezi mé oblíbené herce, takže mi tam pochopitelně dost vadil. To ale nic nemění na tom, že film považuji za lehce nadprůměrný.

Malý obchod hrůz (1960)

Film vnímám spíše jako takovou kuriozitu, která však má své nepopiratelné zábavné momenty či postavy: mluvící masožravka neustále myslící jen na jídlo ("feed me" - se zvyšující se naléhavostí), matka hlavního hrdiny vyznávající prazvláštní kuchařské ingredience či masochistický pacient, který vyhledává netradiční zážitky v zubařském křesle. Stylem mi film připomíná to, co se točilo za němé éry. Hvězdičky dávám za nápad, protože samotné zpracování a efekty jsou samozřejmě korespondující s dobou vzniku filmu a dnes už nikoho neohromí.

Logan: Wolverine (2017)

Nesmírně smutné, uvěřitelné a působivé. Film je nejen důstojným zakončením série s rosomákem - všechno holt jednou musí skončit - ale i s profesorem Xavierem. Asi by ho měl vidět každý fanoušek X-menů, přestože to opravdu není žádná veselá podívaná.

Vojín Benjaminová (1980)

Goldie Hawn v hlavní roli rozmazlené a zhýčkané mladé ženy, která se rozhodne po prodělání citového traumatu po náhlém úmrtí manžela o svatební noci vstoupit do armády - komediální zápletka tedy, jak je nasnadě, vzniká konfrontací dosavadního stylu jejího života a života v armádě. Hrdinka totiž nemá nejmenší ponětí o tom, co všechno vojenský výcvik obnáší a co všechno bude muset podstoupit. Za čistokrevnou komedii film nepovažuji, ale za ztrátu času také ne. Za mě průměr, který neurazí ani po několika desetiletích od doby svého vzniku.