Hledá se Nemo (2003)

Nejsem si jistý, jestli bych o Hledá se Nemo mohl říct, že je to nejlepší film od studia Pixar, ovšem pod tvrzení nejvýpravnější se v klidu podepíšu. Na druhou stranu, co čekat od filmu, jehož dějová linka (aka posun děje) se odehrává na skutečné vzdálenosti a k tomu pod hladinou jihozápadního Pacifiku. A když se ještě připočítá klasická pixarovská rozmanitost charakterů postav, tak lehce naroubovaná na mořské živočichy, nelze se téměř 900 milionů dolarů ceosvětově divit.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Už dlouho jsem neměl tak silný pocit, že vidím přesnou režisérskou představu zhotněnou ve skutečnost. Jak si Edgar Wright se mnou pohrává, mrká na mě, jak mi chce každým druhým záběrem nevtíravě naznačit právě něco paroduji, kolik hodin strávil před televizí a zná nuance různých žánrů. Tam kde Soumrakem mrvých končil, tady teprve začíná. Co postava, to figurka. A i tomu Mannymu dal čichnout filmovému plátnu.

Nesmiřitelní (1992)

Tak pomalý film jsem snad v životě neviděl a hlavně kvůli tomu mi trvalo víc než dva roky než jsem se dopracoval (a že to byla fuška) až ke závěrečným titulkám. Na druhou stranu, charaktery a prostředí jsou jak vytržené s poloviny předminulého století. Nejednoznačnost postav a jejich chovaní, která byla u westernů vždycky trademarkem, vyráží dech. A závěrečných 10 minut mi připoměnilo ty histroky o kostlivci v dlouhým kabátě s kapucí a kosou, který čas od času musí dělat svůj job ve velkým.

Soumrak mrtvých (2004)

Grrrrr, hej já si chci taky jako Nick Frost založit živnost na tom, že budu před lidma předstírat hospodskýho povaleče. Životních zkušeností na to mám dost. Teď si jen musím sehnat kamaráda komika, kterej bude mít k*revsky talentovanýho kamaráda režiséra, kterej k tomu navíc vyrostl na trashových filmech a ti pak spolu napíšou film, ve kterým já pak legalizuju svůj lifestyle. Soumrak mrtých měl svoje mouchy, ale minimálně za luxusní zobrazení Dont stop me now ai zaslouží nadprůměrné hodnocení.

Souboj Titánů (2010)

WTF? To mi hlava nebere.A ani né tak srovnávání s filmem stejného jméha z roku 1981, jako ta neskonalá arogance toho tria pisálků vylepšovat několikatisícíc let starou klasiku. Vytrhovat základní znaky a mytologii, za každou cenu ji naverbovat na soudobé reálie, což z tohoto Souboje titánů dělá jen paskvil, ve kterém se oběvují postavy se jmény s Antické mytologie. Potom mě už ani nemůžou zarazit obyčejné scénaristické lapsy, kdy si všechny vedlejší postavy tak hledají cestu k divákovi, aby kousek před naplněním svého snažení byly zabity. Postavě Io mohli načatku filmu rovnou připsat repliku, "Jsem tady zbytečná a půlku filmu budu jen za zbytečnou vypravěčku a dekoraci záběru, abych Vás pak mohla šokovat akčím cameem, na chvíli odejdu, jen abych se pak mohla triumfálně vrátit". A ty triky? Když se zjevila medůza, úplně jsem si vzpomněl na CGI The Rocka Johnsona aka Krále škorpióna aka nejhorší CGI postavu v historii kinematografie v Můmii. Jakožto z každého dalšího záběru Krakena liskají pixely zprava zleva. A chtít jít zaplatit 2 kila za pseudo 3D pokračování se rovná vtipu roku, téměř vtip zabiják. PS: Málem bych zapomněl na ty džiny! Ty voe a to mělo být jako co? Ty modrý oči a tvář jako vystřžená z plakátů s Optimem Primem? Že by se ta božská trojice snažila naznačit, že by chtěla mít něco společného s budoucností série Transformers? Bůh mě chraň.

Zápisník jedné lásky (2004)

Protože nejsem velký cynik, nebojím se dát plný počet. Jinak Zápisník jedné lásky lehce vybočuje z průměru červené knihovny a na plnou palbu jej povyšují především Ryan Gosling, jehož charisma vytapetuje tisíce dívčích pokojíčků a epilog, při kterém se člověk neubrání nějaké té slzičce.

Zdroj (2005)

Film, který dokumentární formou ukazuje to co každý třetí americký triller. Že nadnárodní korporace jsou svině, které mají vliv na své vlády, které jsou schopné podržet cizí autokratické vlády, které jsou schopné udržet svůj skorumpovaný systém, který je schopný za hubičku nechat bohatnout nadnárodní korporace a obyčejný člověk je až na posledním místě. PS: 20 let od rozpadu sovětského svazu, ale byrokratický systém se nehl ani o den. Divák pak snad ani nemůže žasnout, co se před ním odehrává, načež aby hodnotil za víc jak tři.

Dostaň ho tam (2010)

O hvězdách ještě popřemýšlím, ale k filmu jako takovému jsem schopný se vyjádřit. Nějak se nemůžu srovnat s tou nevyrovnaností děje, kdy kus filmu je třeskutá Apatowovka po všech coulech a v dalším záběru nechá rejža hlavní postavy hovořit nesnesitelnosti bytí. Některý camea jsou luxusní, např. Felton mě uzemnil, pan Combs taktéž věděl co dělá a jako třešnička na dortu je seznamování s Jeffreym.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Ajaj, tak to bylo kruté rozhodovaní ohledně hodnocení a na čtyři se to překulilo asi kvůli dobrému rozmaru. Ačkoli bych byl schopný lehce říct, o čem ten film byl, tak mám z děje pořád špatný pocit. Prostě to bylo takové nemastné neslané. Asi nejzdařilejší byla akce, a to tak, že bych si chtěl dát nějaký nášup. Když k tomu připočtu sympatie k Jakeovi, i když by pro příště nemusel strkat ten svůj pekáček do každého záběru a že Gemma mi nevadí, tak proč ne. Snad jen, kdybych si mohl poprosit, aby každý letecký záběr nebyl tak do očí bijicí CGI.

Čtyři lvi (2010)

Film jako takový, nevím nevím, protože dějová linka je všelijaká, ale těch situačních gagů, to snad ani nejde spočítat. Dokázal bych si představit, že by za stejných podmínek vznikl několikadílný sitcom a na síle by to spíše nabralo než ztratilo. Můj favorit je Faisal, až jednou budu potřebovat nějaký ten peroxid, určitě při nakupování použiju jeho fintu.