Šprtky to chtěj taky (2019)

Blbý český název je na filmu to nejhorší, protože jinak je to úplně pohodová komedie, které záleží nejen na nečekaných situacích, do nichž se hrdinky dostávají, ale hlavně také na těch hrdinkách. Vtipy někdy explodují hned, jindy jen zapálí doutnák a pointu si šetří na později, Kaitlyn Dever a Beanie Feldstein jsou bezvadné, velmi mě bavila i všudypřítomná Billie Lourd a vtipnější scénu halucinací jsem dlouho neviděl. Doufám tedy, že Olivia Wilde brzy zase něco natočí.

Vykopávky (2021)

Tak přesně kvůli takovým filmům se tak rád dívám na filmy. Obsah zaujme, ale moc toho neřekne, režisér je neznámý, nicméně vybral si zajímavé téma a sehnal skvělé obsazení, takže... Co to vlastně bude? A nakonec je to tak krásný příběh, v němž se kope doslova i metaforicky, který baví i chytá za srdce, ze kterého se něco dozvíte a při závěrečných titulcích máte ten pocit, že jste viděli něco, co rádi uvidíte znovu.

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Od Tropické bouře patrně první film, jehož tvůrcům bych věřil i otřepané "Natáčení jsme si všichni užili, sešla se skvělá parta lidí". Až na pár momentů, kdy se místo vtipna dostavilo trapno, jsem se bavil vlastně od začátku do konce (a ke konci víc a víc) a světe div se, jedny z těch úplně nejlepších momentů Apokalypsy v Hollywoodu má na svědomí Jonah Hill.

Greta (2020)

Inspirativní dokument o jedinečné osobnosti, o malé holce, která se stala celosvětovým symbolem. Líbila se mi vyváženost filmu, který Gretu vůbec nijak neadoruje, naopak stále zdůrazňuje, že je to obyčejný člověk, který ovšem vyvolal neobyčejné věci. Líbil se mi ten zlom z "Greta se potkává se slavnými lidmi" v "slavní lidé se potkávají s Gretou", úžasné byly autentické scény s otcem a z té silné pasáže na lodi mi bylo úzko.____P.S. všem, kteří se tady tak krásně / hnusně odkopali, odkopávají a bohužel ještě nejspíš budou odkopávat: Jste chudáci, zakomplexovaný odpad společnosti, ubožáci, kteří si honí ego na dívce, která má větší odvahu a několikanásobně víc rozumu než vy všichni dohromady. Je mi z vás fakt zle a styďte se.____P.P.S. vedení ČSFD: Vážně tady musíme mít tyhle stupidně nenávistné komentáře a jejich stupidně nenávistné autory? Asi musíme, protože to sype peníze, že? Jestli on náhodou není čas to tady zabalit a jít jinam.

Travička zelená (2008)

Pár scén je k zbláznění vtipných (rvačka v bytě, automobilová honička) a ani zbytek není špatný. Film je nicméně zbytečně dlouhý a kvůli akčnímu finále nakonec celý tak nějak vyzní do ztracena. Škoda, ale přesto jsem se vlastně dobře bavil, plus musím ocenit, že se to obešlo bez většiny tělních tekutin.

Příliš malý svět (2019)

Škoda toho tak trochu neobratně natočeného, ačkoliv pro děj velmi důležitého úvodu z vesmíru, který mě měl přesvědčit, že (a proč) chce Lucy co nejdříve zpátky. Moc mě totiž nepřesvědčil a Natalii Portman se to povedlo až na Zemi, když jsem sledoval její urputný trénink, její zasněné pohledy k nebi, to, jak se cítí doma a jak se cítí v NASA... Skvělý herecký výkon podpořený zajímavým a naštěstí nerušivým střídáním obrazového formátu a také krásnou hudbou. Takhle nějak jsem si přál, aby na mě zapůsobila Proxima s Evou Green.

Případ mrtvého nebožtíka (2020)

Pokud se budete chtít pobavit, pusťte si raději něco na nohu než tenhle film. Bod dávám za snahu některých zúčastněných.

Temná tvář Brooklynu (2019)

Edward Norton patří k hercům, které mám čím dál víc rád. A ačkoliv by Temná tvář Brooklynu (strašlivý český název - proč ne Sirotek Brooklyn, když by to dávalo smysl, že) byla i bez něj poctivou kriminálkou z drsné školy, je to právě jeho neskutečně skvěle zahraný hlavní hrdina, kdo z ní pro mě udělal takovou podívanou. To díky Edwardu Nortonovi se film stejně jako na pátrání nebo na otázku rasismu může soustředit i na to, jak žije a jak se cítí člověk s Tourettovým syndromem, a všechno to sice pomalu, ale o to pečlivěji míchat dohromady. Že si to Norton celé také napsal a zrežíroval, to už je pak jenom takový bonbonek. Vyzdvihnout zaslouží i hudba Daniela Pembertona, který se nevzdal svého stylu, ale výběr nástrojů podřídil době, v níž se film odehrává, a soundtrack pořádně šmrcnul stoprocentním jazzem.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Jsem docela příjemně překvapený. Příběh hrdinky ve službách propagandy - revoluce je sice možná až zbytečně komorní (třetí díl veleúspěšné série a na výpravě skoro není poznat, že by měl blockbusterový rozpočet), ale chytře a zábavně otáčí koncept samotných Her, protože ačkoliv i tentokrát kamery běží naplno a vysílá se pro davy lidí, je to úplně jiné vysílání s úplně jiným cílem. Zrovna tak ale pracuje propaganda na druhé straně a chvílemi je to (v rámci žánru) velmi slušná psychologická masáž, i když samozřejmě není pochyb o tom, kdo jsou ti hodní a kdo ti zlí. Vyzdvihnout musím scény se zpěvem a zničením přehrady a také s osvobozováním rukojmí, protože je Francis Lawrence natočil na výbornou, mají atmosféru, jsou napínavé... A doufám, že příští film bude takový celý.

Sněží! (2019)

Nechal jsem se chytit za srdce. A rád. Sněží! je krásný film na tichý večer, kdy vám nevadí sledovat stejně tichý příběh o možná všedních, ale o to známějších situacích. Skvěle zahráno, ještě lépe natočeno...Je poznat, že to pro Kristinu Nedvědovou bylo velmi osobní. Rád bych od ní viděl něco dalšího. Cokoliv dalšího.