• Western

Rio Bravo (1959)

Komorní, ale přesto velký western. Hrdinové, padouši, pořádná ženská, barvité postavičky a westernové písničky. Všech těchto ingrediencí je tu tak akorát a komu se to nelíbí tak ať se podívá na Leoneho. Kde by ten ovšem byl bez Hawkse, Forda a dalších.

Ohnivá sedla (1974)

Pár dobrých gagů, ale jinak průměr. Nejlepší westernovou parodií zůstává neotřesitelně Limonádový Joe.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Vynikající western 'po česku' se skvělým obsazením a muzikálovými čísly. Zajímalo by mě nakolik měl Lipský nastudovaný žánr. Kam se na tuhle parodii hrabou Blazing Saddles.

Psanec Josey Wales (1976)

Eastwoodův druhý nejlepší film (po Nesmiřitelných). Skoro biblická pouť muže, kterému vzali vše, a jemu podobných do svého osobního ráje v neklidné době. Scenérie jsou nádherné, postavy plnokrevné, akce skvělá, hlášky suché a vtipné. Co chcete víc?

V pravé poledne (1952)

Klasické drama. Vynikající vykreslení postavy newesternově zbabělého šerifa. O to je nám bližší. A hlavně celá struktura děje odehrávajícího se v reálném čase je výtečná.

Pro hrst dolarů (1964)

Takový malý, nenápadný western s poměrně klasickou zápletkou, ale v novém Leoneho kabátě chytil western druhý dech. Narozdíl od pozdějších filmů je tu všechno příjemně béčkové.

Tenkrát na Západě (1968)

Zajímavé je, že americké kritické obci se tento vrchol westernu moc nelíbí. Zdá se jim příliš utahaný, dlouhý a bez špetky humoru na rozdíl od filmů s Johnem Waynem. Ještě že má Leone Evropu. Je zajímavé sledovat všechny ty odkazy na předešlé westerny.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Mimo kolonky Akční/Western/Drama by si film určitě zasloužil zařadit i do komedií, zejména díky Tucovi v podání Eli Wallacha jehož komediální talent je obrovský. Jinak vše dokonalé, úžasné střídání stylů a změny tempa podpořené vynikající Morriconeho hudbou, která alespoň pro mě není tak obehraná jako u Tenkrát na západě a i proto se mi líbí o trochu více. Ostatně i celý film je o ždibíček lepší než Tenkrát na západě.

Satyrikon (1969)

Někdy je prostě Fellini na mě moc bizarní.