• Western

Na sever Aljašky (1960)

Fajn westernová romantická komedie s Johnem Waynem ještě v plné síle a krásnou Capucine. Hlavní záporák na konec dostane pěstí do koulí a ukážou se i kozy - co si více přát.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Původní verze z roku 1957 je jednoznačně lepší. Lépe zahraná, zrežírovaná, jednodušší, více logická (i když neříkám že úplně logická), navíc se skvělou úvodní písničkou. Tohle je podivná akční slátanina se zbytečnými subploty rádoby výrazných vedlejších postav. Akční sekvence jsou sice snímány zručně, ale žádná nevyrazí dech. Co zamrzí, je ovšem na western velmi nevýrazná spolupráce kamery s přírodními scenériemi. A když už jim během natáčení napadlo půl metra sněhu, proč ho proboha odklízeli?! Viděl jsem hodně westernů, ale tenhle mě rozčílil.

Shane (1953)

Poprvé jsem to odsoudil jako přeromantizovaný film s divně se chovajícími postavami a uřvaným spratkem, ale napodruhé musím dát plný počet hvězd. Tohle je skutečně jeden ze základních kamenů westernu. Shanea by nemohl hrát nikdo jiný než Alan Ladd, který vypadá přesně tak jak by si ho Joe představoval. Skvělá kamera a lokace, jeden z nejlepších záporáku westernu v podání Jacka Palance, výborní Heflin, Johnson a Arthur. A na tom závěru je skvělé to, že ačkoliv to vypadá že neohrožený hrdina odjíždí triumfálně vstříc novým obzorům, je taky klidně možné že je smrtelně zraněn a odjíždí zemřít do ústraní (nebo jak se říká "do houští").

Tahle země není pro starý (2007)

Tahle země není pro všechny. Knihu jsem nedávno četl a je to poměrně věrné. Nejsem zavilým příznivcem Coenovské tvorby, ačkoliv jejich filmy mám rád. Tady si bratři troufli na mnohem větší oříšek v podobě tématu o neradostném stavu dnešní Ameriky a povedlo se. Postava šerifa Bella není vůbec zbytečná (naopak) a konec je v podstatě logický (i když jaksi nefilmový). Jasných 5*, kdyby jen za psa v řece a Bardema. Pozn.: Akorát se velmi divím co se v americké filmové akademii událo za změnu, když ještě před pár lety udělovala Oscary takovým odpočinkovým filmům jako je Titanik, Gladiátor či Anglický pacient.

Warlock (1959)

Netradiční, spíše freudovsky temný, ale výborný western. Quinnův Tom Morgan má k Fondovu Clay Blaidsdelovi natolik otevřeně homosexuální vztah, jak jen si to mohli filmaři v 50. letech dovolit. Widmark je tradičně výborný. Taky v jeho postavě napraveného zloducha mohl uplatnit svůj herecký um. Sergio Leone znal tenhle film nazpaměť.

Vera Cruz (1954)

Tohle není rozhodně divný western, ale jeden ze zásadních. Jeho odkaz je patrný jak ve filmech Sama Peckinpaha, tak u Leoneho. Aldrich uměl natočit výborně akční scény.

Jízda v bouři (1966)

Hellman tohle natáčel zároveň s Shooting a tohle je trochu tradičnější, méně experimentání a také méně zajímavé. Chtěl jsem dát tři, ale zajímavý konec to posunul přece jen na čtyři.

Pokání (2007)

...už jenom za tu scénu na pláži není možné nedat 5*.

Střelba (1966)

Tohle je takový Acid western. Děj je poměrně nejasný, na vrch má spíše atmosféra.

Ulzanův nájezd (1972)

Velmi realistický, velmi brutální a velmi dobrý western. Lancaster je výborný a indiáni zde nejsou podání jako vznešení divoši o což se od 50. let tvůrci westernů usilovně snažili.