Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Tématem Nové Generace je hledání nemsrtelnosti a věčného života. Takový život věčný může mít svojí kladnou i zápornou stránku. V univerzu Star treku vesmír nabízí široké a nevyčerpatelné možnosti, vždy lze dojít tak daleko, až najdete někoho, kdo vám splní vaše nejtajnější přání. Součástí postavy Kapitána Pickarda je nemožnost mít vlastní děti, v prním díle filmové série Nové generace, dojde k tomu, že pro něj zemře poslední naděje jeho rodiny. Ihned je konfrontován s Nexem, v dalším dílu se k němu vrátí jedna z epizod jeho minulého života a to jsou Borgové a příležitost, která by se nabízela v pdobě možnosti na věky uchovat své vědomí, jako vědomáí, které je součástí úlu, i když za tu cenu, že ztratí ego (i když zrovna Pickard získal, velmi speciální pozici v rámci úlu a to mluvčího Locuta - pojmenovaného Borga). Nyní, už jako stárnoucí muž, nalezne samotný pramen mládí. Zvláštní radiaci, která působí, že na této planetě se lidem daří dobře a čas (aspoň ten odměřovaný stárnutím těla) běží mnohem pomaleji. Samozřejmě i tuto situaci zvládne posádka Enterprise víceméně na výbornou.

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Já jsem Borgové !!! Aneb za vším hledej ženu. Výborný Star Trek, série opět dostává nový dech, předznamenaný zničením Enterprise v minulém díle. Nový desgin lodi, nový design uniforem, ale také podstatně akčnější zpracování a větší přístupnost pro širší okruh diváků. Podle mně jeden z nejlepších Star treků.

Star Trek VII: Generace (1994)

Zajímavé setkání. Uzavření generační výměny a předání žezla. V tomto díle na dobro odchází svět drsných chlapíků prezentovaných kapitánem Kirkem. Jednoduchá dobrodružství, která se dají často vyřešit tím, že někomu rozbijeme tvář pěstí (respektive fotonovým Torpédem) mizí ve prospěch nepatrně složitějších zápletek, kde záleží více na charakteru postavy.

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Zde se pomalu přehupují Star Treky do nové éry, která je míň sexistická (machistická), méně čistě bílá a dává možnost odlišnostem. Klingoni (díky rostoucí popularitě) jsou zde již plnohodnotnou civilizací, která má své vlastní zvyky, stálou zálibu v červeném světle a vášeň pro pozemského Hamleta. "TaH pagh, taHbe" se zde říká nejen pro události v ději, ale v kontextu Star Trekovské série samotné.

Star Trek V: Nejzazší hranice (1989)

Spockův bratr a posádka Enterprise se vypraví za Nejzažší hranici nalézt Boha. No najdou jen vězení, ve kterém je zavřená jakási bytost, která je možná bůh, ale v podstatě není o co stát. Vesmír má svoje tajemství. Pro mě díl vypráví zejména o stárnoucích hrdinech, kteří si dali ještě jedno nějaké dobrodružství, jen proto, aby si mohli sednout nakonec spolu k ohni a užít si ještě jednou ten moment. Zde končí "Old School" Star Treky, kde "Posádka lodi Enterprise, jde tam kam dosud žádným "muž" nevkročil!!!"

Star Trek IV: Cesta domů (1986)

Minulý díl nabídl pohled na obnovení komplexního ekosystému, hrdinové se potýkali z některými rannými stádiemi evoluce, nyní se musí vrátit domů a pak ještě dál do doby, která je pro lidi vlastní dobou barbarství. Příběh je podobný jako ve Star Trek Motion Picture, ale tentokrát se vrátí jiná sonda, která nesla na své palubě písně velryb. Vesmírné inteligence se neptají po úspěších člověka (jako v 79), ale spíše "nepřímo" oslovují jeho neúspěchy. Je zapotřebí se vrátit zpátky v čase a pro přítomnost zachránit nezachranitelné. A tak se hrdinové Hvězných cest vydávají utkat se z velrybáři 20. století, kteří pomalu a jistě připravuji Zemi o jedny z nejúžasnějších živočichů, kteří na ní kdy existovali. Nutnost faktu cestovat v čase, která je možná jenom v imaginativních příbězích, upozorňuje, že spolehát se na zázrak, že přiletí kapitán Kirk a zachrání budoucnost země od současné devastace, není zrovna nejlepší strategie, i když zůstává jako skrytá tužba po lepší budoucnosti.

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Druhý díl "vnitřní trilogie" ve Star Treku. Všechny tři díly (II + III + IV) mají silný environmentalistický podtext. V prvním díle zkoumají možnost obnovení zdevastované planety, ve druhém díle probíhá obnova a zrychlená evoluce kompletního ekosystému. Ta vrátí život Spockovi. Je dobré si všimnout, jak se samotný enviromentalismus ukazuje jako dvojsečná zbraň a to v podobě střely, která sice dokáže oživit mrtvou planetu, ale podku by dopadla na planetu civilizovanou, tak by došlo k její zkáze. Jak ukáže příští díl, úplná obnova není cesta, ale některé problémy se budou muset vyřešit.

Star Trek II: Khanův hněv (1982)

Khan se vrátil. Neřekl odkud a muselo se taky okecat, proč planeta vypadá trochu jinak, než ta na které byl vysazen v seriálu. Každopádně tímhle filmem začíná opravdu jedna velmi dobrá série Star Trekovských příběhů.

Star Trek: Film (1979)

Byl by to úžasný film, kdyby byl podaný trochu jinak, než je. Popravdě jsem se v něm za chvíli ztratil při pohledu na "to cosi", plujícícho vesmírem a představující vesmírnou inteligenci vracející se hledat tvůrce jedné její části. Ale asi přece v tomhle filmu bylo něco zvláštního, co stojí za to uchovat v paměti (jak ukázal například poslední díl zatím vysílaný díl BSG a letmý pohled na Kolonii strojů). Líbí se mi také vyřešní zakázaného vztahu mezi "novým kapitánem" a holohlavou "mimozemšťankou". Její rozhodnutí pro zřeknutí se světa požitků, je zachováno, ale jeho odchodem naskenováním, mohou existovat jako pár v rámci "vědomí" tajemného stroje. Tělo, které mu se stroje celou dobu vysmívají, je potlačeno ve prospěch nehmotného ducha, který existuje ve stroji.

Dracula (1992)

Nádherný retro film, používající velmi často umělé prostředí. Brakový gotický horor, odehrávající se v době, kdy sice Rumunsko je pro Angličana pořád ještě na hranici Orientu a na hranici Evropy, ale na druhou stranu už začíná do běžné každodenní (obchodní) reality pronikat například "vlak". Film připomíná, že doba, kdy byl naopsán Drakula je dobou, kdy se rodí moderní společnost s věcmi, které my pokládáme, za samozřejmé jako je sekularizace, cestování vlakem či lodí, film, moderní medicína, či v neposlední řadě změna sexuální morálky ve společnosti. Právě zakázané a povolené sexualitě a vášni se Copolův film věnuje na poměrně velkém prostoru. Jonathan bojuje v Draculově sídle s upírkami, které ho sváději, stejně tak Mina a Lucy zápolí s vlastní touhou a tajemným hrabětem, který představuje pro jednu chtíč a pro druhou vášnivou lásku, která překračuje věky.