Blade: Trinity (2004)

V tomto filmu všichni čumí... Psychiatr Vance čumí ... komisař čumí ... Dracula čumí ... většinou všichni čumí kam to všechno spěje ... i Blade čumí ....a já čumím s nimi, protože takovou věc jsem už dlouho neviděl !!!

Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

Hrozivé !!! Chvíli to vypadá, že to by to mohlo vypadat i dobře, ale je to vývar. A pořádně slabý - žádný bujón. Jediná scéna, která me zaujalo je Kasino Lotus v Las Vegas jako doupě Lotofágů. Ale jinak nic ... jenom jakási přehlídka adaptovaných motivů z řecké mytologie povrchně propojených se sociálně psychologickými fenomény dospívání v modernitě ... navíc závěr je korunován takovou blbostí, která se vyrovná ba i překoná zbytek filmu ...

Dračí doupě 2 (2005)

Tento film má všechny prvky, které má i každá správné dobrodružství Dračího doupěte. Myslím, že se ani nesnaží být víc než zfilmovaným dračákem. A to je dobře.

Avatar (2009)

Představte si, co by z tohoto filmu zbylo, kdyby ho natočili pro televizi v šedesátých letech. Jistě by zůstalo silné ekologicko - enviromentálně - rovnostářské poselství , zůstal by apel, který by možná měl i určitou sílu. Tento film, i přes svůj velmi hloupý příběh, měl toto poselství i v dnešní době. A zajímavé je, že znovu objevil (staro) novou barvu politické korektnosti, kterou je modrá. Barva nenaznačuje pouze výjimečnost a jinakost, ale zároveň znemožňuje přímou identifikaci z nějakou barvou, která náleží lidské pleti. Oblečeme-li si všichni modrou, jako to dělají hrdinové filmu, můžeme vidět svět z nové perspektivy. Zároveň tím podpoříme globální marketing.

Star Trek (2009)

Tento Star Trek jde opravdu tam, kam se dosud žádný Star Trek nevypravil. Sice to možná bude ztráta pro mnohé stávající fanoušky Star Treku, ale pořád nám tady zůstane možnost cestovat do těchto papendeklových časových linií. Tenhle Star Trek je vzhledem k tomu starému dobře vydařenou herezí, a jako každá hereze, se snaží být svému zdroji nevěrně věrný. Live long and prosper !!

Legie (2010)

Toto je čistý příběh. Postavy v něm existují ze třech důvodů 1) aby mohli být zachráněny 2) aby mohly bojovat a 3) aby mohly zemřít. Film osvědčuje starou pravdu, že posedlí duchy (démony, anděly) zásedně lezou po stropech a kroutí hlavou. Opět se zde také dokázalo, že žádný zombie masakr se neobejde bez zombie dítěte. Každopádně i toto sdělení sděluje evangelium, sice způsobem kacířským, ale velmi názorným a srozumitelným. Alelůjá !!!

Souboj Titánů (2010)

Myslím si, že je nutné dát za pravdu těm, kteří upozorňují aby se film nesrovnával s předchozím stejnojmenným filmem, neboť téměř jediné co tyto dva snímky sdílejí je námět, a to z nich ještě nedělá něco, co by je mělo spojovat. Celkově to připomíná zfilmovanou počítačovou hru a to včetně toho jak jsou ztvárněny postavy (včetně interakce mezi nimi). Film jsem si celkem užíval, ale ve chvíli, kdy došlo na dialog a výukové bojové scény, tak jsem dostal zimnici. Pro mě tyto momenty velice rozrušovaly jinak pěkně plynoucí "akční pasáže". Ale vzhledem k tomu, že podobné vtipné-hláškové-patetické vyprávěcí zkratky se vyskytují ve spoustě dnešních filmů, není to asi zle a záleží na vkusu. Mile mě překvapila inovace ve stylu černého pegasa a džinů. Dle mého při vyprávění mýtu, který je většinou založený na velmi schématickém, a proto nadčasovém, příběhu, je nutno najít vhodnou formu překladu - podání. A v tomto smyslu film se svojí výstavbou a lá počítačová hra uspěl dobře. Minimálně tak jako starý Souboj Titánů.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Cyklus hrdiny se uzavírá. Anakin je zachráněn z vězení Dartha Vadera a jeho zlého imperátora Darth Sidiouse. Nové díly učinili, že existují dva Darth Vaderové, jeden, který sice temným rytířem, jež během svého života propadl zlu a druhý, kdy je to prostě předešlými snímky a příběhy dobře podložený chudáček, co měl těžký život, nedokázal si poradit a proto se dostal do područí císaře. Sám nevím jestli je to pro tuto postavu určitá výhoda, neboť ukazuje, že ta všechna síla, naleštěný pancíř a mocné brnění, skrývají pod sebou jen hnus a zápach, nebo je to prostě jen cesta jak učinit zlo banálnějším a vysvětlitelnějším. Zlo, které nemá příčinu je totiž až příliš děsivé.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Zde se poprvé na stříbrném plátně začínají odvíjet kořeny pádu Anakina Skywalkera. Zbrklost, připoutanost k jiným lidem, nejdřív k matce po tom k Padmé, ho postupně dovede do náručí temnoty. Atak dále - hrdina, může být psychologicky interpretován. Tady v této chvíli film vstupuje na velmi tenkou půdu, a pravděpodobně z tohoto čerpá celou svojí sílu. Anakin/Vader nachází ve filmovém vyprávění oporu pro symbol určité krize mužství na konci dvacátého století. Problém je, že zvolená cesta interpretace je poněkud divná, on to byl vlastně takový chudáček, který je měl děsivé dětství, těžké dospívání, nezkušené, příliš tvrdé, nebo vyloženě zlé učitele. No abychom ho ještě neobrečeli.