Zátopek (2021)

Životopisný film o největší běžecké legendě historie Emilu Zátopkovi jsem vyhlížel s velkým očekáváním a jsem rád, že se to nakonec povedlo. Pokud budu na film nahlížet střízlivým okem, tak ano jsou tu chyby. Děj je sem tam zdlouhavý, skoky v čase jsou občas matoucí a také se zaměřují na něco méně podstatného. Avšak, já jim to mile rád prominu, jelikož tohle je tvorba, která si zaslouží velkou podporu a doufám, že do budoucna vznikne více podobných snímků v naší vlasti. Herecké výkony jsou skvělé, Neužil ml. i Issová předvádí precizní práci a s nimi i vedlejší postavy. V průběhu jsem se nemohl zbavit úsměvného úšklebku, což je známka zábavy. Nenechte se ale zmást má to i dramatické části, které dokážou vybudovat určité napětí. Nejvíc však musím vypíchnout choreo závodů, které jsou jak kdyby zrestaurovali staré záznamy. Perfektní práce od celého štábu i Neužila ml. Pokud bych měl film ohodnotit nezaujatě, tak bych mu dal lehce silnější 4* avšak tu hvězdu navíc mu dávám za to, že je to naše tvorba a je o mé oblíbené sportovní ikoně. Konečný verdikt tedy 5*

Batman: The Long Halloween, Part Two (2021)

Pokračování prvního dílu skvěle navázalo svou atmosférou a detektivním pojetím na předchozí část. Co bohužel lehce srazilo ze silných na slabší 4* je už vícero akčních scén, než by bylo v tomto příběhu potřeba. Každopádně opět cením rozvětvení a uzavření příběhu okolo rodiny Falcone + zrození Two Face. Hudba a kresba opět na skvělé úrovni, navíc cením hororové pojetí když je na scéně Scarecrow. Množství padouchů je tu zvládnuto dobře, bylo super vidět je znovu a to v kvalitním zpracování. Pokud je tohle na pár let budoucnost animovaného světa DC jsem absolutně spokojen.

Reminiscence (2021)

Konečně po dlouhé době se nám představil originální snímek z Hollywoodu. Pro začátek pochválím svět kde se děj odehrává, je to zajímavý a určitě bych se rád o něm dozvěděl více. Takový prequel o válce o které mluví bych si nechal líbit. Samotný děj mě překvapil, že z toho nakonec byla detektivka, což jsem bral pozitivně. Nickovo vyšetřování ve kterém je emocionálně zainteresován mě bavilo a dokázal jsem se vžít do jeho zvědavosti a nespokojenosti. Přechody mezi realitou a vzpomínkami se mi líbili a ze začátku člověk nevěděl co je co, ale potom už se chytíte a je to jasně rozeznatelný. Vyvrcholení a téma filmu divákovi má předat jasnou zprávu (nežijte minulostí, ale posuňte se dál a žijte). Hugh Jackman a Rebecca Ferguson mají sice dobrou chemii, ale v Showmanovi to bylo lepší. Každopádně jejich výkony byli nadprůměrný. Zároveň musím pochválit postavu Thandiwe Newton, která byla skvělá a pro hlavní postavu důležitější než si člověk může myslet. Pokud něco nemůžu pochválit, jsou to akční scény, ty jsou podprůměrný. Naštěstí jich tam moc není, film se zaměřuje na atmosféru a vyšetřování. Za mě super a doufám že hodnocení tady bude stoupat, páč neodpovídá kvalitě filmu. Osobně dávám lehce silnější 4*

Batman: The Long Halloween, Part One (2021)

Na tenhle animák jsem se hodně těšil, už jen proto že si velmi cením komiksové předlohy. Atmosféra je tu naprosto znamenitá, tajemno a napětí se tu dají krájet. Batman není ještě TOP detektiv a tak dělá přešlapy, což je velké plus příběhu. Animace na vysoké úrovni (tahle kresba mě hodně baví).  Příběh je krom Batmana zaměřený na Denta a rodinu Falcone, což není tak obvyklé a je fajn se podívat do zákulisí téhle mafiánské rodiny. Navíc toto není klasická akční komiksovka, ale regulérní detektivka. Velmi povedená první část a hned jak to půjde pustím si i druhou. Za mě velmi silné 4*

Království zombie: Ashin ze severu (2021)

Seriál mám rád a tohle jsem bral jako super doplněk při čekání na další řadu. Bohužel úplně zbytečný film, kde nám vlastně bylo akorát řečeno, jak se doktor původně dostal ke květině, kterou oživil krále. Snímek je extrémně zdlouhavý a herci pro mě nevýrazní. Postavy stejný a nikoho jsem si nebyl schopný zapamatovat. Ashin jako charakter je slabá, její zabijácký mód mě nebavil, ale uznávám přerod kdy jí totálně mrd*o. Pokud chcete zombie řežbu, tady se toho nedočkáte (všeho všudy tu jsou tak 10 minut). Každopádně chválím atmosféru a napětí, které je tu skvěle převedeno ze seriálu. Za mě silnější 2*

Život v Heights (2021)

Alespoň jednou do roka dávám muzikálům šanci a letos to padlo na Život v Heights a bohužel zrovna se do mého vkusu netrefilo. Muzikálních scén tu je zbytečně přehršel a to na úkor příběhu, který má v těch pár scénách kdy má prostor potenciál. Navíc tu není žádná píseň, která by mi utkvěla v hlavě a měl chuť si ji znovu pustit. Bohužel oni se o to ani nesnaží, jelikož většinou to nejsou písně jako spíš text, který se buď rapuje nebo odzpívá. Herci jsou fajn, ale hlavní dvojka mě nebavila a spíš mě zaujali vedlejší postavy (bratránek, holka co chce nechat výšku a její otec). Vizuálně a choreograficky to je pěkný a i ten pomálu složený příběh má potenciál. Škoda, mohlo to dopadnout lépe, za mě lehce slabší 3*

Amerika: Film (2021)

Téma a animace vypadli zajímavě a tak jsem tomu dal šanci. Bohužel až na několik povedených scén a narážek na historii USA jsem se u filmu poměrně nudil a kolikrát se v něm mluvilo zbytečně moc sprostě (a to jsem fanoušek South Parku). Každopádně je to šílená jízda, která mě bohužel nesedla i když potenciál tam je. Za mě standartní 2*

Sebevražedný oddíl (2021)

Pro mě nejočekávanější film tohoto roku a nutno podotknout, že je to celkem zklamání. Avšak ani ne tak kvalitativně. James Gunn totiž připravil skvěle vypadající eRkovou, drsnou a krvavou akcí nadupanou komiksárnu, která bohužel vyhořela na přímočarém příběhu a neexistujícím humoru. Hromadný masakr hned na začátku jsem uznal a smrti postav během filmu poměrně dokázali překvapit. Hodně se mi líbil Idris Elba, který dokázal převzít štafetu od Willa Smithe bez problémů. V závěsu byla už akorát psychicky nevyrovnaná Harley a příběh Ratcatcher II. který mě i lehce dojal (bohužel postava už mi tolik nesedla). Celkově ale chválím, že postavy nejsou moc pro diváka přístupný. Proč je to dobře? No, jsou to padouši a vrahové, tak by měly být takový. Když se vrátím k humoru, tak jsem se upřímně zasmál pouze jednou a to při misi za Flagem. Jinak mi přišlo, že tam vtipy ani nejsou. Muzika bohužel nevýrazná až na jednu, což je na poměry Gunna trestuhodné. Celkově to ale není špatný, bohužel očekávání byli fakt vysoko a tak soudně dávám pouze slabší 4*

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Na České poměry kvalitní komediální drama, který zaujme především realistickým chováním hlavních postav a příběhy ve kterých si každý z nás dokáže něco najít. Hlavní komediální složkou byl pro mě Tečka, který když byl na kameře, tak to kradl pro sebe. Především jeho rozhovory s mamkou jsou perly filmu. Zdatně mu tragikomicky sekunduje Prvok, který to má v životě hodně těžký a i díky tomu se kolikrát dostává do vtipných situací. Šampón je postava, která si buduje cestu za vykoupením za své hříchy a Karel se snaží změnit svůj celkový pohled na život. Herci jsou vybráni velmi dobře a charakterově zapadli na výbornou. Velký plus jsou herecké easter eggy, který jsou filmem prošpikovaný (spousta známých herců se tu ukáže i třeba jen na jednu větu). Cením, že si tu neberou s ničím servítky, je tu nahota a pro sprostý slovo se taky nejde daleko. Konec má koule i když jsem to očekával, tak jsem rád že to není úplný happy end. Za mě palec nahoru a solidní 4*

Čas (2021)

M. Night Shyamalan není pro každého a ani já jakožto fanoušek jeho tvorby nikdy nevím jestli vypálí neskutečnou pecku nebo průměrný film. Snímek má zajímavou myšlenku a druhá polovina filmu má pořádné grády, kde nechybí napětí a vtáhne diváka svou atmosférou. Bohužel to nevynahradí průměrnou první polovinu a zakončení, které není pro režiséra tohoto kalibru hodno. Špatné herecké výkony (čest výjimkám např. doktor), nutno podotknout, že mimika herců byla dobrá, ale přednes hrozný u některých jak kdyby jim text ukazovali za kamerou a oni to četli (Znovu čest výjimkám např. opět doktor). Každopádně chválím vybrané herce pro stárnoucí efekt dětí, tam je to opravdu důvěryhodný. Na závěr dodám, zbytečnost postavy rapera a zároveň vyzdvihnu hudební podkres, který navozuje skličující atmosféru. Ačkoliv se to nemusí zdát, snímek není špatný a za mě jsou to silnější 3*