Brutalita v kameni (1961)

Architektura jako projev režimu. Zde tedy architektura, kde je člověk jen jejím doplňkem, někdy působícím až nepatřičně. Plány z (naštěstí neuskutečněné) budoucnosti, kde oficiální stavby vypadají jako megalomanská mauzolea. Působivě nasnímáno a doplněno originálními zvukovými nahrávkami z doby III. říše. Ale to není výhradním projevem nacismu, že produkuje nelidskou mrtvolnou architekturu.

Riders of the Northwest Mounted (1943)

Jednotka Kanadské jízdní policie pátrá ve svěřeném ji okrese po nebezpečné bandě zlodějů kožišin, před kterou žádný poctivý trapper není si jist svým úlovkem ani svým životem. Hlavní hrdina Lucky zaviní při přestřekce s onou bandou svým nedbáním rozkazů smrt svého druha a je vyobcován z řad policie. Nepodlehne však beznaději a pátrá po bandě na vlastní pěst. Podaří se mu získat zpět ztracenou čest, uniformu a nakonec i milenou dívku? Vcelku standardní western ozvláštněný atraktivní přírodou a tím, že ona jednotka Kanadské jízdní policie zde ve volných chvílích muzicíruje a pěje. Zřejmě byla do filmu angažována nějaká dobová populární countra kapela.

One of the Missing (1969)

Zfilmovaná povídka amerického spisovatele Ambroise Bierce-ho s námětem z americké občanské války. Komorní protiválečný horor o jedinci v bezvýchodné situaci.

Falstaff (1965)

Nejsem znalec Shakespearových her, takže jsem se netrápil tím, jak moc je Orson Wells upravil či sesekal, jak moc uhnul od originálů. Takhle jsem viděl film, který hodně dobře míchá humor a bizarnost s tragédií, a to dokonce i v té opravdu skvěle natočené bitvě plné naturalistických detailů. Trochu mi vadila ta občasná divadelnost a snad až trochu moc patetický konec, ale to jsou drobnosti. Samotná postava Falstaffa je zahrána naprosto skvěle. Ale dovedl bych si v ní namísto Orsona Wellse představit i Jana Wericha. Škoda že ten nedostal příležitost natočit svého Falstaffa.

Yo, la peor de todas (1990)

Podobnost s osudy sv. Juana de la Cruz nelze přehlédnost. Duchovnost to má v byrokratickém aparátu nárokujícím si bezpodmínečnou poslušnost, kterou vydává za pokoru, vždy těžké. Od sestry Juany Inéz bych si rád něco přečetl.

Massacre (1934)

Provedení je dobové, přitom vůbec ne špatné, ale co se scénáře týče, je to velké překvapení. Podobný příběh čekal by jeden v jednom z revizionistických westernů let šedesátých, a je škoda, že nikdo nezkusil v té době nějaký remake. A kupodivu funguje i zasazení westernového příběhu do tehdejší současnosti, kdy ve vypjatých chvílích nahrazují tradiční oře automobily. Ten film svým sociálním a emancipačním aspektem předběhl svou dobu.

Paridův soud (1962)

Jak i odtažité intelektuálské téma lze podat s vtipem, humorem a přístupně široké veřejnosti. Moc pěkné dobové záběry z koupaliště s dobovými nymfami.

Les Corrompus (1967)

Zápletka není nikterak originální. Hlavní hrdina zaplete se nechtíc do války různých gangů o legendární staročínský poklad. Což je okořeněno honičkami, přestřelkami, kráskami v ohrožení, fatálními ženami, exotickým prostředím a blízkostí rudé Číny. Ale zpracování je svižné, kupodivu vůbec nemá tu provinciální pachuť, jakou dobové německé variace na dobrodružné filmy z USA či GB namnoze mají. Občas to připomínalo Indianu Jonese. Škoda jen, že film jsem viděl v bídné kvalitě.

Die weiße Spinne (1963)

Poklesle romantický šlak rodokapsového druhu. Bohužel, zdejší mistr tisíce tváří je dost břídil, jeho masky by snad měly úspěch na maškarním bále či při masopustu, ale jako maskování rafinovaného zločince naprosto selhávají. Takový lapsus nezachrání ani půvaby Karin Dor. Ve srovnáná s tímto působí dobové čs. detektivky jako těžce realistická dramata.