Stopaři (1956)

Nadprůměrný western, ve kterém vždy rovný drsňak John Wayne zase tak rovný není. To je hlavním tahákem tohoto filmu, protože kapitán Amerika v roli sarkastického rasisty, to tady snad ještě nebylo. Nejlepší výkon na plné čáře podal Jeffrey Hunter, který hrál vážně skvěle a hrozně mě bavil. Celý film je pojat v drsném stylu a krajina, ve které se celý film odehrává je prostě skvělá. 80%

Ve spánku (2010)

Film, který jsem viděl před pár měsíci a přesto si na něj dva dny po zhlédnutí ani nevzpomněl. Dans ton sommeil je jednoduše sterilní jak noha od stolu. Přitom vypráví a ukazuje celkem kulervoucí zápletku, která by neměla nikoho nechat chladným. Jenže do hry opět vstupuje ten děsně úmorný, zdlouhavý a pseudopsychologický francouzský hororový styl, který se objevuje v naprosté většině hororů z této země. Přesto v tomto případě přišlo i pár světlých momentů jako například návštěva vraha u rodinky nebo zobrazení dětské mrtvoly. Celý film je spíše povídkou, která je roztahaná do celovečerního filmu. 55%

Pyramida boha slunce (1965)

Budu hodnotit pohledem malého Zecka, který htlal mayovky v polovině 90. let. Pyramida boha slunce se mi neuvěřitelně líbila. Jednak se děj přesunul jinam (i málého Zecka milujícího všechny mayovky začala nudit ta stejnost s děsně rovným Vínem a Oldou), ale hlavně zůstal můj nejoblíbenější záporák Rik Battaglia s hordou mexických vojáků, kteří mu šli na ruku ve všech špatnostech. Byl tu i bájný poklad, který bandité museli najít a pak se řádně povraždit o jeho největší podíl. Jo, tyhle mayovky nám v dospělosti mohou přijít až směšně naivní, ale zůstává fakt, že výchovnou hodnotu na děti to má geniální. Tak neuvěřitelně černobílé postavy znazorňující dobro a zlo se snad nikde jinde nevidí. No a špatnost chamtivosti muselo pochopit i to malé děcko. Přesto se Karel mohl občas utrhnout ze řetězu a nechat vyhrát i ty pokřivené charaktery, kterým jsem vždy fandil! :-) 80%

Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Vinnetou dovinnetouoval a od roku 1965 až do současnosti pravidelně končí dětské sny o neporazitelném rudém kavalírovi z Jugoslávie, který brázdí prérie a pokaždé náhodou narazí na Oldu a hordu nebezpečných banditů, kteří potřebují řádně poučit o právu a spravedlnosti. Celý kmen Apačů pak na něj další rok čeká, jen aby se vrátil, napil se vody a vyrazil opět vstříc dobrodružství (oddaný kmen). Když jsem jako pětileté dítě dostal od rodičů zákaz sledovat Poslední výstřel, myslel jsem si, že mě chtějí ušetřit bolesti nad ztrátou největšího hrdiny všech dob. Až později mi došlo, že na jiném kanále zrovna běželo Přepadení v Pacifiku se Seagalem. Jo, později jsem se na tento díl podíval a nemohl se přestat smát Oldovi, jak ze skály za mohutné střelby řve na tři kilometry vzdálené vojáky: "pozooor, budou na vás střííílet!", pak to koupil Vinnetou. Vždycky mě dostane Rik Battaglia, který hraje záporáky v každé druhé máyovce a vždycky se jmenuje jinak, přesto jeho záporáctví nejde nefandit. 80%

Generace X (2005)

Příšerná haluzácká nuda, která je vyprávěna tak děsně sterilně a pitomě, že jsem to snad ještě neviděl. Zápletka byla zajímavá, ale ten styl, kterým se všechno podávalo byl na zabití! Chvílemi jsem se neorientoval kdo je prostě jen úplný idiot a kdo je na absťáku, jediný kdo mě pokaždé zaručeně pobavil byl Ralph Fiennes. Ten podal svůj klasický (skvělý) výkon a obohatil tak neuvěřitelně nudný film. Díky němu je to alespoň 20%.

Krvavé stopy (2004)

Panečku, to byl ale thriller! Rozpočet jako jeden díl Ordinace v růžové zahradě a strašidelné postavy (duchové), které vypadají jako dívky po prvním menzesu. Zápletka jako z horšího dílu seriálu Krajní meze, tady roztažená do hodiny a půl a přitom s debilní pointou. 40%

Zulu (1964)

Příjemná válečná podívaná, která je poctivá jako hlavní postavy v tomto filmu. Je prostě hezké občas kouknout na film bez efektů, kde hordu útočníků nezastává digitálně namnožený komparz o deseti členech, ale stovky reálných lidí. Zajímavé jsou hlavně role velitelů, kteří jsou natolik přehnaně odměření, suší a plní znalostí z příruček, že to určitě odpovídá skutečnosti, která tenkrát v britské armádě panovala. Film se v podstatě nedá hodnotit jinak než vysokým hodnocením i když má tolik much, že se člověk občas usmíval. Například, všude umírají rudokabátníci a s nikým to výrazněji nehne, ale jakmile to schytá tele, tak to se hoši skoro rozplakali. Chyby jsou i filmařské, režie asi nedokázala v pár sekvencích kočírovat černochy, protože ten styl jakým se zastavovali před Brity jen aby náhodou nepřežili byl do očí bijící. Přesto všechno je Zulu geniálním kompromisem právě mezi nechtěným vtipem a dobovým ztrárněním, které nám dnes příjde trochu bizarní a zároveň poctivou filmařinou a zajímavou výpovědní hodnotou skutečné události. 80%

Banja (2007) (seriál) odpad!

B(G)anja je francouzský shit, který se pokouší o strojenou vtipnost a "nekorektnost" po vzoru amerických kreslených seriálů jako Futurama a South Park. Rozdíl je v tom, že Ganja je kompletně o hovně a nedá se sledovat déle než 5 minut. Vše zabíjí i stupidní český dabing, který svými přirovnáními (jseš jako Aneta Langerová) zabíjí možná i poslední kvalitní narážky na známé osobnosti, které scénáristi Ganji dokázali vymyslet. Nejvíce ale člověk buší pěstí do skály v momentě, kdy se postavičky snaží mluvit sprostě a má to být vtipné. Většinou to působí stejným dojmem jako kdyby si vás k sobě zavolal šéf a vy už ve dveřích řekli: "smrdí ti péro vole", zkrátka, řeknete naprostou hovadinu v době, kdy to nemá sebemenší logiku a význam.. 5%

České porno (1997) (TV film)

Dokument, který vás zavede do kouzelného světa porna v době, kdy neexistovalo on-line porno na internetu. To znamená, že 99% věcí v tomto dokumentu už neplatí a nebo jsou na vyšším levelu. Největší perverznosti zde předkládané (anál, fetiš, stříkání) jsou dnes zasloužilou klasikou a lidé, kteří tenkrát udávali tempo by dnes strčil do kapsy každý druhý honibrk z šesté třídy. Díky Bože za internet, když si vybavim ty honičky u Fontány a Lea, to se fakt nedalo ani v těch jedenácti letech! 60%

Krajní meze (1995) (seriál)

Pro fanoušky sci-fi seriál snů, který má největší sílu v tom, že na sebe nijak nenavazuje a divák každých nových 44 minut zažíná neokoukaná "dobrodružství". Televizní rozpočet neumožňuje kdovíjak kvalitní efekty, ale přesto nemá divák pocit, že o něco přichází. Práce režie i herců je v rámci možností dovedená k dokonalosti a plusem jsou rozhodně i celkem zajímavá herecká jména v každém druhém díle. Problém vidím pouze v nevyrovnanosti celého seriálu, kdy jeden díl je natolik zajímavý, že by se z něho dal udělat celovečerák a hned ten následující je k posrání nudný a prázdný. Přesto je celý tento projekt super odreagovačkou, která vytrhuje z letargie seriálovou tvorbu 90. let. 70%