• Pohádka

Nevinné lži - Hvězdička (2013) (epizoda)

**33** Když jsem si přečetla, o čem má díl být, docela jsem se na to těšila; téma mi přišlo atraktivní. Bohužel jsem ale po shlédnutí byla dost zklamaná. Nemastné, neslané, herecké výkony mě nijak zvlášť neoslovily... Přišlo mi, že téma má velký potenciál a že by se z toho dala spíchnout skvělá epizoda. Ale tady byl celý ten potenciál vyhozený oknem. :(  Jediné, co mě bavilo, byla Tereza Ramba, která byla ve své roli fantastická. Jinak se obávám, že třeba za pár měsíců bych si - nebýt této recenze - možná jen těžko vzpomněla, že jsem tento film viděla. Hvězdičce dám nakonec hvězdičky dvě - jednu za nápad, druhou Tereze a tím končím.

Tři veteráni (1983)

**32** Jako ten plazící se frňák je místy fakt odpornej. Ale zase je to originální. Plejáda úžasných herců, nejvíc mě baví asi Július Satinský. Vida Neuwirthová je ve své roli opravdu nádherná. Divím se, že později nebyla obsazována mnohem více. Ty kouzelné věcičky jim docela závidím a některé hlášky jsou vážně geniální. - "Ani ne tak odcizili, jako ukradli!" :D

Dařbuján a Pandrhola (1959)

**31** Nevím, proč bychom za vším měli hledat politiku... taková pěkná pohádka! :) Lituju, že jsem Dařbujána a Pandrholu poprvé viděla až v dospělosti, protože přesně tohle je ten typ pohádky, kdy bych se jako dítě příjemně bála. Postava smrťáka se v pohádkách moc často nevyskytuje a Václav Lohniský má na to ksicht jak vyšitý. :) Scéna s kohoutem, kterému střídavě přiskakuje a odpadává hlava, to je taky dobrý žrádlo, aby měl dětský divák oči navrch hlavy. :)) No za mě prostě pět hvězdiček. :)

Na samotě u lesa (1976)

**30** Na tohle taky můžu koukat každý rok znovu a znovu. Já jsem prostě - jakožto milovnice a obdivovatelka vesnického života - ve svém živlu. Tvorba dvojice Svěrák - Smojlak se mi vždycky moc líbila a jejich humor je přesně moje krevní skupina. Vesnice + Svěrákovskosmoljakovský humor = pět hvězdiček. :))

S čerty nejsou žerty (1984)

**29** Pro mě jedna z nejhezčích pohádek, co znám. Viděla jsem to už mnohokrát, ale vždycky ráda sednu k televizi, abych se podívala znovu. Skvěle zpodobněné peklo, skvělý pan Heřmánek, poučné, vtipné. Je tam všechno, co má správná pohádka mít - dobří lidé jsou odměněni, zlo je po zásluze potrestáno. Postava Ondřeje Vetchého - trochu prostý, ale dobrosrdečný čert - je velmi milá a asi moje nejoblíbenější. Herecké umění Vladimíra Dlouhého obecně zrovna dvakrát nemusím, ale v této roli proti němu nemám ani to nejmenší. Myslím, že mu jeho role sedla a je v ní skvělý. Určitě doporučuju ke shlédnutí. :)

Počítání oveček (1981) (TV film)

**28** Jednu hvězdičku paní Divíškové a mladičkému Vetchému. Jinak s odpuštěním sračka. Já asi nějak jinak myslím, ale já prostě vyloženě nesnáším tyhlety filmy s dětmi, které jsou protivné, drzé, žárlivé, sobecké, chvílemi až vyloženě odporné a ve finále jsou ještě odměněny. Chápu, holka nemá rodiče a její "domov" je nemocnice, ale nikdo jí tam nic nedělá, všichni jsou na ni jako med a ona tam celý nemocnici skáče po hlavě a drží hladovku, dokud nebude po jejím?? V osmdesátých letech jsem ještě nebyla na světě, ale pořád se mi tlouklo do hlavy, jaké v téhle době byly děti uctivé, vzorné, jaká byla kázeň a bla bla bla... a pak vidím tohle, kde je hlavní hrdinkou takovej odpornej fracek a ještě je to vlastně chudáček? No to si snad ze mě děláte prču. OK, můžu přivřít oči nad tím, že jí personál nemocnice mohl dovolit, aby mu tykala, ale jinak WTF? Holka si chodí po nemocnici, jak ji napadne, drze leze do všech dveří, personálu říká "strejdo" a "teto" a samotnému primáři dokonce "Dědku"??? Celá nemocnice jí neskutečně leze do zadku, Haničko sem, Haničko tam... Fakt se mi nechce věřit tomu, že by holce personál nemocnice jen tak dával dárky, dokonce i peníze, že by na chodbě trsali svatebčani a že by se po nemocnici potloukal údržbář, kterej je denně nalitej jak žok. Holka nemůže jít do kuchyně kvůli infekci, ale primář pak za ní přijde po cestě z rybaření??? Nějak to nedokážu strávit a nezvládám si v hlavě srovnat, co jsem to sakra zase viděla a co by to mělo přinést např. dětskému divákovi... "Chovej se jako debil a vesmír tě odmění"?? Jestli se nemýlím, tak komedie to být neměla. Kdyby to bylo ještě trochu absurdnější jako třeba Slunce, seno, tak se asi směju, ale tady jsem se akorát vytočila do běla. To byl dobrej bizár, tohle!

Království ledňáčka (2010) (TV film)

**27** Nádhera. :) Divák si málokdy uvědomí, kolik musí být za takovými nádhernými záběry času, trpělivosti a práce. Jakožto amatérská ornitoložka vím, že zažít krásné pozorování se samozřejmě nepoštěstí každý den. Příroda na vás čekat a pózovat nebude. Hezký kousek kraje a ledňáčkům držím palce na všechny další zimy. :)

Comeback - Taneční (2008) (epizoda)

**26** ,,Ozzáku, nechceš jít na pivo?" "Nechci, mě to tady zajímá!"   Tanečním jsem se na střední vyhnula obloukem, takže vlastní originál zážitek z nich naštěstí nemám. Ale věřím, že přesně takovéhle malé katastrofy provázejí veškeré taneční. A takhle v roli diváka je to neskutečná prča. :D

Poslední aristokratka (2019)

**25** Ježiš na tomhle mě nejvíc bavilo asi to přesypávání nebožtíků do plechovek od buráků. :D A mufloni! Krásní koně. A taky mě hodně bavilo sledovat Hynka Čermáka v komediální roli. To jsem ještě neviděla, neříkám, že mu to nešlo, ale v těch vážných rolích se mi líbí o dost víc. Liška krásně k nepoužití a Eliška Balzerová vždycky přidá ten svůj specifický elán. Jako oddechovka je to fajnové. :)

Život na zámku - Havárie (1995) (epizoda)

**24** Občas mám pocit, že to hodně zachraňuje paní Jirásková. Od její postavy často přicházejí ty nejvtipnější hlášky a dle mne taky podává nejlepší herecký výkon. Asi mě scény s ní nejvíce baví. A pořád mě nepřestává fascinovat, jak se v tomhle seriálu po*ere všechno, co se jen po*rat může. Takovou smůlu snad nemůže mít naprosto nikdo na zeměkouli. Kromě Králových teda. "Co je, někdo umřel?" "Ne, my tady máme dámskou jízdu." "...že děláte takovej kravál."