• Pohádka

Ztraceni (2004) (seriál)

Hodnotím za pět vpodstatě jenom kvůli prvním dvaadvaceti dílům, které nemají v seriálovém světě konkurenci a které mě naučily, že dávat u lidí na první dojem se nevyplácí. O pokračování nevím, co si mám myslet. Buď za a) se do toho scénáristi tak zapletli, že už neví, jak to ukončit a teď se jenom snaží vytřískat z tak úspěšného seriálu co nejvíc peněz, než dojde k největšímu trapasu v dějinách televizní tvoby nebo za b) mají naprosto přesnou představou o dalším ději a vývoji postav a celé to má nějaký skrytý a netušený význam, který všichni odhalíme až s posledním dílem. Která varianta je ta správná, to ukáže až čas. A já prohlašuji, že až ten čas nastane, pak v případě a), i když mi bude srdce krvácet, uzmu Ztraceným jednu hvězdu a pokud nějakým zázrakem dojde k variantě b), zařadím je mezi své oblíbené seriály.

Petr Pan (2003)

Asi začnu věřit na víly…

Hvězdná brána (1994)

Aneb jak si jistý německý režisér vymyslel pohádku o cestování vesmírem, v amerických studiích ji zformoval do podoby průměrného filmu a v Kanadě podle něj potom vytvořili podprůměrný seriál. Musím přiznat, že mě filmová Hvězdná brána nefascinuje ani tak kvůli sobě samé jako právě kvůli tomu, jaký fenomén odstartovala (ne, že bych jí za to byla nějak zvlášť vděčná). Sama o sobě je to totiž zábavná, ale nikterak vyjímečná akční jednorázovka, jakých vyplodil Emmerich spoustu. Moc neurazí (snad jen když na konci začali ti mimozemští domorodci salutovat Kurtu Russelovi, tak se mi udělalo trochu nevolno), a že by nějak zvlášť dojímala, to se taky říct nedá. Ale zase má Jamese Spadera a skvělou hudbu. Takže, za mě celkem ano.

Vánoční prázdniny (1989)

Vždycky mě mrzelo, jaký má ta komedie slibný start, ale pak se s příjezdem bratránka Eddieho a jeho rodiny zvrhne v přehlídku nechutností, která vrcholí o štědrovečerní večeři. Pamatuju si, že když jsem byla malá, měli jsme ten film na videu a koukali jsme se na něj právě jenom po tuhle scénu. Na zvracejícího psa u nás doma totiž neměl žaludek nikdo.

Saturnin (1994) (seriál)

Já si myslím, že Jirotkův román je nezfilmovatelný, a to v jakékoliv podobě, byť výborně obsazené. Už je to sice dlouho, co jsem ho četla naposled, ale co si pamatuju, přímá řeč se tam vyskytuje jen minimálně a navíc je plný postřehů a myšlenek, které nemůžete vyslovit nahlas, aniž by neztratily svoje kouzlo. Příkladem za všechny budiž ta krásná úvaha o koblihách a třech typech lidí, kterou vám tvůrci naservírují hned v úvodu. Jakmile byla poté ještě názorně předvedena v praxi, došlo mi, že tenhle seriál se mou srdcovou záležitostí asi nestane. Ale když zapomenu, že je natočený podle jedné výborné knihy, jde o dost příjemnou záležitost. Tak příjemnou, že ráda zapomenu u každého dílu… film je na tom podobně

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Seriály ze žánrové škatule science fiction fakt nevyhledávám, ale o to víc mě bere Červený trpaslík. Možná právě proto, že by se bez toho 3 000 000 let vzdáleného vesmíru klidně obešel. Lister s Rimmerem by mohli být třeba spolubydlící na koleji a pořád by ze sebe sypali stejně nesmrtelné hlášky. Jenom by přišli o ty nádherně bizarní zápletky a situace. „Smrt není žádný neštěstí jako byla za starejch časů, už ti to nezničí kariéru jako dřív.“ „To oni tvrdí, ale když se přijdou o práci ucházet dva lidi a jeden bude mrtvý, kterého si vybereš.“ 1.série 5*, 2.série 5*, 3.série 4*

Hrabě Monte Cristo (2002)

A žili spolu šťastně až do smrti. A jestli neumřeli, obrací se Alexandre Dumas v hrobě dodnes.

Horší než smrt (2007)

Tenhle film vás asi nedonutí umřít smíchy, ale v některých momentech se o to dost úspěšně snaží. Navíc tam, kde dochází dech scénáři, zapracuje herecký ansámbl, který nemá jediný slabý článek. Radost pohledět na tu mozaiku. Od těch pro mě bezejmených ale povědomých tváří až po roztomilou kreaci Alana Tudyka. A Valium je nebezpečnější než jsme si mysleli.

Terminátor (1984)

Já mám prostě pro tenhle kult slabost. Co na tom, že první díl je vlastně jenom předskokanem ještě lepší dvojky, stejně pod pět hodnotit nemůžu. Mám ráda tu depresivní atmosféru, mám ráda to mlácení do plechu, které se vydává za hudbu, mám ráda Arnieho s jeho „neživým“ výrazem, líbí se mi s jakou elegancí dokázal James Cameron natočit film o apokalyptické budoucnosti bez apokalyptické budoucnosti. Je pravda, že některé triky už jsou dneska vážně k smíchu, ale já se jim smát nechci a nebudu. I bez toho se u Terminátora dobře bavím.