Železný dráp

黃飛鴻之鐵雞鬥蜈蚣

• Hongkong

Huang fei hong zhi tie ji dou wu gong

• Hongkong

Wong fei hung chi tit gai dau neung gung

• angličtina

Claws of Steel

Deadly China Hero

Akční / Komedie

Hongkong, 1993, 100 min

Tak to je doslova "slepičí úlet":-) Jet Li si vyzkouší nejen roli opilého bojovníka, ale také kokrhajícího kohouta:-) Je to bláznivý film a asi né každému sedne. Spousta létacích scén, které jsou navíc až moc okatě "létací". Film působí jako komedie, protože snad žádná scéna není pojata vážně, přičteme-li herecké obsazení(princezna Zubejda, pasák...:-) ), ale až se na scéně objeví Generál, tak potom Vám přijdou lidé z Jedličkova ústavu vcelku normální:-D Je to naprostý šílenec, ale to uvidíte sami... :-D 65%(4.6.2008)

Komedialna variacia serie Once upon a time in China, co vzhladom na meno rezisera neprekvapi. Je tu kopa totalne absurdnych scen. Obcas aj zabavnych, ale rozhodne som sa nesmial nonstop. Bitky su totalne predratovane a choreograficky absurdne. Asi najviac s mi pacila uvodna bitka Jet vs. Chung Fat. Najväcsim sklamanim pre mna bol duel Jet vs. Gordon Liu. Je to totalne letecke sci-fi. Az na Jeta, ktory v tomto zanri pôsobi ako strasny suchar, ma bavili aspon odstatni herci. Ci uz Leung Kar Yan ako Fei Hungov poskok Foon, Sharla Cheung a Chu Tiet Wo ako dvojka vtipna otec, dcera. Dalej majitel bordelu Nat Chan Pak Cheung a par dalsich. S normalnymi bitkami by som bol ovela spokojnejsi. Takto je to len taka absurdna zaujimavost na jedno pozretie. 5/10.(8.12.2018)

• mortak

Vypáda to, jako kdyby do tohoto filmu smíchali všechno, co se nevešlo do trilogie Tenkrát v Číně. Tři sidekickové mají pro své "komické" eskapády snad půlku filmu, zatímco Jet Li předvádí to, co založilo jeho kariéru - supermanské boje na lanech (chrám), bojově taneční choreografie (slavnost), či opilého mistra (jako vždy vrchol filmu). Do toho ještě boj proti bílým zlým kapitalistům, nějaká ta cudná láska... Je toho tady strašně moc, ale nakonec je celý ten film jedno veliké nic, nejde odnikud nikam, jen chaoticky vrší scény za sebou.(7.3.2016)

Dost těžké zklamání. Čekal jsem nějakej kung-fu názeř místo toho jsem dostal kung-fu komedii s minimem akčních scén. Wong původně asi nevěděl co chce natočit. Komedii? Či Kung-fu akci? Takhle z toho je jen rozbředlá podivnost kterou už asi nikdy nechci vidět. Aspoň že ten Jet Li je jakž takž drsnej.(14.8.2010)

Tak tohle jsem nečekal. Tomuhle filmu jsem se ve videopůjčovně dlouho vyhýbal, ale neměl jsem. Bylo to proto, že Jet Li mě v poslední době až moc zklamal. Jeho nové filmy jsou opravdu strašné, tedy přesněji všechny jeho "made in America" filmy jsou strašné a ja si bláhově myslel, že tohle je nějaká novinka. Po zjištění, že film je už trochu staršího data jsem zadoufal v něco na způsob Once Upon a Time in China a taky mi to misty tak připadalo. Zakladní linie se točí kolem shaolin školy a Jet Li opět ztvarňuje uznávaného učitele. Ale tento film je narozdil od OUaTiC větší komedie. Celkem dlouho jsem měl pocit, že se dívam na film s Jackie Chanem a finální bitka mě v tomhle směru podpořila. Hodně dobrá je i scéna souboje Stonožky s Kohoutem, něco takového se jen tak nevidí. A proto radím všem kteří nikdy neviděli nic z pravého umění Jeta Li ať šáhnou sem, toto DvD určitě seženete jednodušeji než třeba Once Upon a Time in China, ale kdo ví třeba u nás taky jednou vyjde celá tahle serie.(4.6.2004)

• - Hoci je Yuen Woo-ping v mnohých zdrojoch uvádzaný ako druhý režisér tohto filmu, v skutočnosti sa podieľal iba na choreografii bojových scén. (POMO)