Železný dráp

• Hongkong 黃飛鴻之鐵雞鬥蜈蚣 (více)

Mladý mistr kung fu Wong musí přestěhovat svou školu bojových umění, ale brzy zjistí, že nová budova stojí hned vedle bordelu. Wong a jeho žáci mají konflikty s boxery a znepřátelí si i šéfa policie. V okolí mizí mladé dívky a Wong začne mít podezření – má policie s únosy něco společného? Neslouží bordel jako přestupní stanice při pašování bílého masa? Začne pátrat na vlastní pěst, ale aby zjistil pravdu, bude muset naplno využít všechno své umění kung fu. (oficiální text distributora)

Idaho

Je to již nějakou dobu, co jsem tento film viděl i hodnotil. Protože nemohu uvěřit nízkému hodnocení, musím napsat tento komentář. Tomuto filmu podle mého velice ublížila distribuce, především proto, že je přeložena polovina dialogů, a to ještě tak toporně, že z toho činí skoro jiný film. České titulky jakbysmet. Pokud můžete, naučte se anglicky a sežeňte si jiný release, neboť takovou kadenci slovních přestřelek a vtipů prostě jen tak nenajdete, i když si budete asi muset občas zastavit film, abyste stíhali číst titulky. Kombinace humoru Jing Wonga s choreografií Woo-ping Yuena je smrtící!. Pro mě asi nejlepší Jetův film. 100 % ()

sniper18

Je to celkom dobrý akčný komediálny film s Jet Lim, ktorý patrí medzi jeho slabšie filmy. Má dosť dobrý príbeh o majstrovi bojových umení a lekárovi Wong Fei- Hungovi, ktorý si nechtiac otvorí školu bojových umení vedľa nevestinca a zistí, že z okolia miznú mladé ženy, s čím majú niečo spoločné mnísi, ale aj šéf polície. A tak spolu so svojimi žiakmi a novými priateľmi musí dať všetko do poriadku. Spracovanie ale nie je práve ideálne, určite sa tu nudiť nedá a film baví celý čas, ale tento film patrí medzi tie prehnané Hong Kongské filmy a ja skôr oceňujem serióznejší prístup v akčných filmoch. Ale samozrejme aj tomuto sa dá rýchlo prispôsobiť. Akcie je tu dosť a je aj celkom dobrá. Nie je až tak extrémne prehnaná ako v Jet Liho fantasy filmoch, skôr pripomína akciu zo série Vtedy v Číne, ale kvalitou má od nej dosť daleko. Súboje majú plno úplne nereálnych prvkov, takže Jet Liho umenie ani nemá ako vyniknúť, ale choreografia je na celkom slušnej úrovni a aj natočené sú obstojne. Najviac sa mi páči finálny súboj alebo ochrana domu pred množstvom vojakov, ale všetky súboje, ktorých sa zúčastní Jet Li alebo Sharla Cheung sú celkom dobré. Množstvo je tu aj humoru, ktorý je skôr taký rozporuplný. Našťastie nič trápne tu nie je a väčšina je úplne zbytočná, ale hlavne v prvej polovici sa nájde dosť aj príjemne vtipných scén, hlavne pesnička v nevestinci. Herecké obsadenie je na tom dobre, Jet Li v úlohe, ktorej typ mám od neho najradšej, teda maximálne zodpovedný a čestný človek, len tú akciu má inú ako by som chcel, príjemné ženské postavy hlavne Sharla Cheung a ešte niekoľko zaujímavých vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú v rámci svojej kategórie na dosť dobrej úrovni. A samozrejme musím pochváliť aj takmer všadeprítomnú výbornú hudbu, ktorá nesmie chýbať v žiadnom filme o Wong Fei- Hungovi. Radšej si pozriem Jet Liho reálnejšie filmy ako Fist of legend, Vtedy v Číne a podobne, ale aj tento dokáže zabaviť. Objektívna kvalita filmu- 68%, film sa páči mne na 62%. ()

salfa72

Poté, co Jet Li v roce 1993 odmítl pokračovat kvůli neshodám s producentem ve čtvrtém díle série Tenkrát v Číně, si přesto v tom samém roce zopakoval roli legendárního Wong Fei Hunga ve filmu Železný dráp (sám si ho produkoval) a který by se dal označit za spin off (či s určitou dávkou nadsázky za parodii na tuto filmovou sérii). Tento film se od série Tenkrát v Číně liší větš mírou násilí a humoru, především pak scény s prostitutkama patří k těm vtipnějším (např. parodie na hudební motiv filmů o WFH). Wongova žáka Leung Foona ztvárnil Ka-Yan Leung a v roli Soa se objevil Hong Kongský herec a zpěvák Dicky Cheung, choreografii soubojů měl na starosti legendární Woo-ping Yuen. Mezi nejlepší scény filmu bezesporu patří souboj dvou slavných herců Jeta Li a Gordona Liu, pikantní je i díky tomu, že Gordon také ztvárnil legendárního Wong Fei Hunga a to hned dvakrát, ve filmech Challenge of the Masters (1976) a Martial Club (1981). Škoda, že některé z těch pár HK kung fu filmů, které u nás vyšli na DVD jsou některé opatřeny anglickým dabingem, díky čemuž je divák nucen si film pustit s CZ dabingem a nemůže si ho vychutnat v původní znění s titulky. ()

Lavran

Docela odzbrojující fúze luxusní bojové choreografie Woo-ping Yuena s maximálně nekonvenčním (rozuměj úchylným) stylem opilého humoru, několika geniálními WTF nápady (Kohout vs. Stonožka!) a postavami k sežrání navrch (šaolinský veterán Chia Hui Liu v roli ďábelsky příšerného padoucha s vystřelovacím železným pařátem). Tvůrci i štáb se při natáčení téhle kuroviny evidentně dobře pobavili, já u výslednice jejich tvůrčího zápalu jakbysmet. HK forever! ()

Djkoma

Hodně akční film, který působí i jako lehký úlet (což správně zakrývá nadhledem až komedií). Jet-Li by si dnes na sebe už asi kohoutí oblek nevzal a neskákal kolem stonožky ve stylu zvířat, ale to nic neubírá na jeho podílu na úžasné akční stránce filmu. Dokonce si i "zavzpomíná" na styl opilého mistra známého především z filmů Jackieho Chana. Právě akce je důležitá, protože spojuje jinak dost roztroušený film, kterému viditelně chybí jisté úseky (postavy jsou někde, střih bojují úplně jinde) a lepší návaznost scén i příběhu. Berte to s rezervou a pobavíte se. ()

• Hoci je Yuen Woo-ping v mnohých zdrojoch uvádzaný ako druhý režisér tohto filmu, v skutočnosti sa podieľal iba na choreografii bojových scén. (POMO)