Železný dráp

Tie ji dou wu gong

黃飛鴻之鐵雞鬥蜈蚣

Huang Fei Hong 5: Tie ji dou wu gong

• Hong Kong

Wong Fei-hung chi tit gai dau neung gung

Wong Fei Hung V: Tit gai dau ng gung

Last hero in China

Oceľové pazúry

Claws of Steel

Deadly China Hero

Akční / Komedie

Hong Kong, 1993, 100 min

Poté, co Jet Li v roce 1993 odmítl pokračovat kvůli neshodám s producentem ve čtvrtém díle série Tenkrát v Číně, si přesto v tom samém roce zopakoval roli legendárního Wong Fei Hunga ve filmu Železný dráp (sám si ho produkoval) a který by se dal označit za spin off (či s určitou dávkou nadsázky za parodii na tuto filmovou sérii). Tento film se od série Tenkrát v Číně liší větš mírou násilí a humoru, především pak scény s prostitutkama patří k těm vtipnějším (např. parodie na hudební motiv filmů o WFH). Wongova žáka Leung Foona ztvárnil Ka-Yan Leung a v roli Soa se objevil Hong Kongský herec a zpěvák Dicky Cheung, choreografii soubojů měl na starosti legendární Woo-ping Yuen. Mezi nejlepší scény filmu bezesporu patří souboj dvou slavných herců Jeta Li a Gordona Liu, pikantní je i díky tomu, že Gordon také ztvárnil legendárního Wong Fei Hunga a to hned dvakrát, ve filmech Challenge of the Masters (1976) a Martial Club (1981). Škoda, že některé z těch pár HK kung fu filmů, které u nás vyšli na DVD jsou některé opatřeny anglickým dabingem, díky čemuž je divák nucen si film pustit s CZ dabingem a nemůže si ho vychutnat v původní znění s titulky.(23.12.2016)

Docela odzbrojující fúze luxusní bojové choreografie Woo-ping Yuena s maximálně nekonvenčním (rozuměj úchylným) stylem opilého humoru, několika geniálními WTF nápady (Kohout vs. Stonožka!) a postavami k sežrání navrch (šaolinský veterán Chia Hui Liu v roli ďábelsky příšerného padoucha s vystřelovacím železným pařátem). Tvůrci i štáb se při natáčení téhle kuroviny evidentně dobře pobavili, já u výslednice jejich tvůrčího zápalu jakbysmet. HK forever!(27.5.2009)

Komedialna variacia serie Once upon a time in China, co vzhladom na meno rezisera neprekvapi. Je tu kopa totalne absurdnych scen. Obcas aj zabavnych, ale rozhodne som sa nesmial nonstop. Bitky su totalne predratovane a choreograficky absurdne. Asi najviac s mi pacila uvodna bitka Jet vs. Chung Fat. Najväcsim sklamanim pre mna bol duel Jet vs. Gordon Liu. Je to totalne letecke sci-fi. Az na Jeta, ktory v tomto zanri pôsobi ako strasny suchar, ma bavili aspon odstatni herci. Ci uz Leung Kar Yan ako Fei Hungov poskok Foon, Sharla Cheung a Chu Tiet Wo ako dvojka vtipna otec, dcera. Dalej majitel bordelu Nat Chan Pak Cheung a par dalsich. S normalnymi bitkami by som bol ovela spokojnejsi. Takto je to len taka absurdna zaujimavost na jedno pozretie. 5/10.(8.12.2018)

Dost těžké zklamání. Čekal jsem nějakej kung-fu názeř místo toho jsem dostal kung-fu komedii s minimem akčních scén. Wong původně asi nevěděl co chce natočit. Komedii? Či Kung-fu akci? Takhle z toho je jen rozbředlá podivnost kterou už asi nikdy nechci vidět. Aspoň že ten Jet Li je jakž takž drsnej.(14.8.2010)

Když se někdo v Hong Kongu rozhodne, že natočí komedii, a navíc k tomu najme Jeta Li, je třeba mít se na pozoru, protože evropskému divákovi jednoznačně hrozí urážka vkusu. Tady tomu nebylo jinak, jeden by se z těch fórů posmál, ale nějak mi ta šestáková nadsázka zabrnkala na strunu smířlivosti. A hlavně se tam docela pěkně řežou. 3¾.(9.1.2012)

• - Hoci je Yuen Woo-ping v mnohých zdrojoch uvádzaný ako druhý režisér tohto filmu, v skutočnosti sa podieľal iba na choreografii bojových scén. (POMO)