Železný dráp

Tie ji dou wu gong

黃飛鴻之鐵雞鬥蜈蚣

Huang Fei Hong 5: Tie ji dou wu gong

• Hong Kong

Wong Fei-hung chi tit gai dau neung gung

Wong Fei Hung V: Tit gai dau ng gung

Last hero in China

Oceľové pazúry

Claws of Steel

Deadly China Hero

Akční / Komedie

Hong Kong, 1993, 100 min

Dost těžké zklamání. Čekal jsem nějakej kung-fu názeř místo toho jsem dostal kung-fu komedii s minimem akčních scén. Wong původně asi nevěděl co chce natočit. Komedii? Či Kung-fu akci? Takhle z toho je jen rozbředlá podivnost kterou už asi nikdy nechci vidět. Aspoň že ten Jet Li je jakž takž drsnej.(14.8.2010)

Když se někdo v Hong Kongu rozhodne, že natočí komedii, a navíc k tomu najme Jeta Li, je třeba mít se na pozoru, protože evropskému divákovi jednoznačně hrozí urážka vkusu. Tady tomu nebylo jinak, jeden by se z těch fórů posmál, ale nějak mi ta šestáková nadsázka zabrnkala na strunu smířlivosti. A hlavně se tam docela pěkně řežou. 3¾.(9.1.2012)

Tak to je doslova "slepičí úlet":-) Jet Li si vyzkouší nejen roli opilého bojovníka, ale také kokrhajícího kohouta:-) Je to bláznivý film a asi né každému sedne. Spousta létacích scén, které jsou navíc až moc okatě "létací". Film působí jako komedie, protože snad žádná scéna není pojata vážně, přičteme-li herecké obsazení(princezna Zubejda, pasák...:-) ), ale až se na scéně objeví Generál, tak potom Vám přijdou lidé z Jedličkova ústavu vcelku normální:-D Je to naprostý šílenec, ale to uvidíte sami... :-D 65%(4.6.2008)

Pro mě jako fanouška a žrouta kung-fu filmů se jedná o mezníkový film. Propojuje postavu Wong Fei Hunga z Jetových Once upon a time in China a Jackieho Legendy o opilém mistrovi. Postava lidového hrdiny zahraná bravurně oběma herci se dotvoří ve finále Železného drápu (zavádějící název), kde nechybí opilecký box a vzpomínání právě na Jackieho ožralou roli. Prostě paráda.(22.6.2013)

Poté, co Jet Li v roce 1993 odmítl pokračovat kvůli neshodám s producentem ve čtvrtém díle série Tenkrát v Číně, si přesto v tom samém roce zopakoval roli legendárního Wong Fei Hunga ve filmu Železný dráp (sám si ho produkoval) a který by se dal označit za spin off (či s určitou dávkou nadsázky za parodii na tuto filmovou sérii). Tento film se od série Tenkrát v Číně liší větš mírou násilí a humoru, především pak scény s prostitutkama patří k těm vtipnějším (např. parodie na hudební motiv filmů o WFH). Wongova žáka Leung Foona ztvárnil Ka-Yan Leung a v roli Soa se objevil Hong Kongský herec a zpěvák Dicky Cheung, choreografii soubojů měl na starosti legendární Woo-ping Yuen. Mezi nejlepší scény filmu bezesporu patří souboj dvou slavných herců Jeta Li a Gordona Liu, pikantní je i díky tomu, že Gordon také ztvárnil legendárního Wong Fei Hunga a to hned dvakrát, ve filmech Challenge of the Masters (1976) a Martial Club (1981). Škoda, že některé z těch pár HK kung fu filmů, které u nás vyšli na DVD jsou některé opatřeny anglickým dabingem, díky čemuž je divák nucen si film pustit s CZ dabingem a nemůže si ho vychutnat v původní znění s titulky.(23.12.2016)

• - Hoci je Yuen Woo-ping v mnohých zdrojoch uvádzaný ako druhý režisér tohto filmu, v skutočnosti sa podieľal iba na choreografii bojových scén. (POMO)