Vánoční sen

• angličtina The Christmas Dream
Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní / Rodinný
Československo, 1944, 11 min

První film Karla a Bořivoje Zemana. Ukazuje, jaká může být škoda vzdát se svých starých lásek - hraček. Co všechno dokáže odhozený plyšový panáček během jednoho Vánočního večera. (Schobul)

ArdathBay

Krátká moralitka pro malé děti. Reakce malé dívenky na vánoční stromeček je naprosto stejná jako u mých malých dcer a je vidět, že se snad (doufám) nikdy nezmění. Opustit starou věc pro novou, to jde dětem (bohužel i některým dospělým) skvěle a do určitého věku se to dá tolerovat, ale tento němý film nám ukazuje, že to není vůbec správné a že si můžeme hrát i se starší hračkou, pokud se k ní hezky chováme. Je až neuvěřitelné, že Vánoční sen je starý 63 let a neztratil NIC ze svého půvabu. ()

Arkanoid

Deti to možno bude baviť. Pamätníci si nostalgicky zaspomínajú. No české Toy Story to nie je. Na to má film primálo hravosti. ()

ElizabethBay

Vánoční sen? Spíše vánoční noční můra! Pro mě to byl horor a být dítě, tak se u toho bojím. Animace byla skvělá, ale film mě nebavil. Proto dávám jen tři hvězdy. ()

Renfield

Příběhově nic až tak originálního, i když na dobu vzniku ano... má to poselství. Za to technicky naprosto fascinující, nejvíce snad scéna s pianem, větrák a obraz, nebo mlsná žirafa, nádhera! Navíc celý film nepostrádá i nějaké to kouzlo starých vánoc. 80% ()

kailik

Opravdu povedena 10minutova podivana na malou holcicku a jeji ozivlou starou hracku. Zemanuv prvni film, ktery zachycuje pravdu :) Od Zemana budu muset dokoukat vsechno . ()

TomasKotlant

Zajímavá kombinace hraného a animovaného filmu, která je podána velmi věrohodně. Kromě snových obrazů a zajímavé konfrontace loutky s reálným prostředím nic hlubšího nenabízí. *** Ve zkratce: No já si s tím větrákem tady vyhraju a to by vám mělo stačit. ()

inachisio

Musím říct, že tento krátký film mě nadchnul. Vím dobře, jakou dá práci rozpohybovat loutku, proto Karla Zemana nesmírně obdivuji za jeho píli. Ožití panáčka bylo velice povedené, scény úsměvné a já nejedlou žasla nad tím, jak to tak hezky dokázal udělat. ()

Sadova302b50

Hravý snímek, je to krásné spojení loutek a hraného filmu s několika dobrými motivy (např. zde zmiňovaný větrák s obrázkem plachetnice), u kterých však jen zůstane. Přesto zdařilý pokus, aneb jak dokázat, že panáček ještě nepatří do starého železa. 77% ()