Reklama

Reklama

Čarodějův učeň

  • Západní Německo Krabat (více)
TV spot 2

Obsahy(1)

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

TV spot 2

Recenze (541)

lesumir 

všechny recenze uživatele

Místo toho, abych si v noci pustil nějaký porno, sáhl jsem po Čarodějově učni, kterého jsem sledoval jako přilepený k židli na youtubu, kde je celý po kouskách. __ Je to romantičtější, než většina romantických filmů. Je to kouzelnějších, než většina animáků. Je to napinavější, než většina thrillerů. Je to strašidelnější, než většina hororů. Je to nápadité, stylové a hlavně dnes už kultovní dílo z dílny Karla Zemana! Tady jde vidět, že film nemusí mít vůbec Pixarovské animace, aby někoho oslovil. Dokonalé! ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Od Karla Zemana som vždy zvyknutý na maximálnu precíznosť jeho diel a dávam im skoro vždy maximálne hodnotenia. Čarodejov učeň mi preto v rámci jeho tvorby pripadá ako najslabší článok, je to taký temnejší celovečerný večerníček pre deti aj dospelých. Vizuálu nie je čo vyčítať, ale ja sa radšej znova vyberiem do Zemanových fantasy svetov a jeho klasickú rozprávku prenechám radšej mladším divákom. ()

Reklama

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Nádherně temná pohádka, která se krve rozhodně nebojí. Když umírá jako první Tonda, už jako dítě jsem se třásl hrůzou, jak z něj pomalu zurčí potůček krve. Preussler to napsal nádherně, dokonce lépe, než je zde ztvárněno, a můžeme na něj být právem hrdí (fakt, že byl Sudeťák, mi v tomto tvrzení ani v nejmenším nevadí, a skutečnost, že takoví lidé byli odsunuti, je prostě ohavná). Skvělá postava čaroděje, sípavě namluvená Jaroslavem Moučkou, mě ze sna občas budí doteď. Tak mají vypadat pohádky. ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Skoda, ze som na tuto hororovu rozpravku nemal stastie v detstve, urcite by som mal daleko väcsi zazitok, ako dnes, ale aj dnes ma to celkom bavilo, pretoze to malo zaujimavy scenar a pekny pribeh. Dost velky vplyv mala na pribeh hororova hudba miesana s peknou melodiou... 28.06.2010 ________ Hrajú: Luděk Munzar - (vyprávěč) +++ Jaroslav Moučka - (havran / čaroděj) +++ Hudba: František Belfín +++ ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Řekl bych, že je to jeden z absolutních vrcholů naší bohaté animované tvorby. Narozdíl od Honzíka a Mařenky, kde se Zeman inspiroval českou pohádkovou poetikou, tentokrát sáhl po látce z lužickosrbské mytologie, která se svou syrovostí blíží německým pohádkám a legendám ve stylu bratří Grymmů. Je to temná látka, kterou ocení spíš ti odrostlejší a nejlépe ze všech snad přímo dospělí, ale to je koneckonců v pořádku, protože pohádky v původním smyslu slova znamenaly příběhy ústně předávané především dospělým. Je v tom napětí, odvaha, sebeobětování i pořádný kus romantiky. Tenhle film mě fascinoval už jako kluka a hrozně rád se k němu vracím i dnes. Úžasné je i výtvarné zpracování. Je to jeden z vrcholů klasického ploškového filmu. A musím ocenit i dabing - vedle výborného Munzara si uznání zaslouží i Moučka, kterého jinak moc nemusím. Celkový dojem: 100 %. Čarodějův učeň je jeden z řídkých případů, kdy film vítězí nad literární předlohou. Není v něm méně fantazie, ale působí i díky hororové vizuální stylizaci. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (5)

  • Jméno Krabat je odvozeno od slova Chorvat. (Terva)
  • Předlohou filmu byla kniha "Čarodějův učeň" (1971) napsaná libereckým rodákem Otfriedem Preußlerem (Otfried Syrowatka, 1923-2013) podle lužickosrbské legendy o Krabatovi. Příběh knižně zpracoval také Jurij Brězan (1916-2006) pod názvem „Čorny mlyn / Die schwarze Mühle“ - stalo se tak o dva roky dříve, ovšem v ČSSR byl český překlad k dispozici ve stejném roce jako Preußlerova kniha. (Ded@M@tes)
  • Film je zpracován tzv. ploškovou animací. (Ded@M@tes)

Související novinky

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

V sobotu 21. ledna byl ukončen výběr filmů Kánonu filmu za rok 2011 a přinesl opět zajímavé výsledky. Původní prosincový termín konání výběru byl z důvodů nečekaných a smutných předvánočních událostí… (více)

Reklama

Reklama