Pohádky tisíce a jedné noci

• angličtina A Thousand and One Nights
Animovaný / Pohádka
Československo, 1974, 90 min

Klasik domácího trikového filmu Karel Zeman se na od 70. let začal vracet k čistě animované tvorbě. Jako inspirace mu posloužily arabské pohádky o námořníku Sindbádovi. Původně samostatné krátké snímky (celkem jich bylo sedm) později sestavil do celovečerního tvaru, aniž by potlačil epizodický charakter: líčí, jak se hlavní hrdina ocitl v zemi obrů, jak zmáhal nástrahy magnetové hory či mořského sultána, nechybí ani létající koberec. Výtvarně se Zeman pokusil napodobit styl perských a arabských miniatur. (oficiální text distributora)

chrispe

Karel Zeman umí a i když jsem se k těmto pohádkám dostala už jako "stará koza" stejně jsem se na těchto sedm krátkých pohádkových příběhů podívala se zaujetím. Občas se v nich vyskytne něco drsnějšího (a já si říkám, jak by se mi to, jako útlocitnému dítěti líbilo), ale to k arabským příběhům patří. A jako vypravěč hlas pana Třísky, co víc si přát? ()

Biopler

Skvelá dobrodružná jazda, ktorú sprevádza hlas charizmatického Třísku. Sindibád stretáva jedného sultána za druhým, ale epizódy nie sú na jedno kopyto. A aj hudba sa mi páči. Má to chytrý záver. Rozhodne najlepší Zemanov kúsok. ()

kondor77

Nádherné, filmový jazyk se ale dost liší od toho literárního. Vlastním původní překlad "pohádek" (né těch převyprávěných pro děti) a tam se vraždí, kastruje a dělaj jiné nepěkné věci. ()

Arequipa

Karel Zeman dokáže udělat i z tak pro mě nepřitažlivého tématu jako je Orient fantastickou podívanou. Nechte se unášet za doprovodu charismatického hlasu Jana Třísky po mořích a palácích sultánů. ()

sarfian

Príbeh a dobrodružstvo ok. Ale spracované trušku nudne s kopcom nelogických chýb, no a postavičky so štyrmi prstami...Keby to neboli ludia tak mi tie štyri prsty nevadia, ale aj tak to nebolo moc dobré. Ako môže magnetická hora priťahovať drevené lode? Ale to je jedno. Nič moc. VIDENÉ 1x ()

Rodin

Animovaná klasika, ke které nemohu, než nemít žádnou výhradu. A kdyby i nějaká byla - Třískův doprovodný otřískaný hlas ji bohatě přebije. ()

Petus

Jeden z mých nejmilejších filmů pro děti, který dal tvář milované knížce a který zároveň natolik překonal moji dětskou fantazii, až se tomu dodnes bezdeše obdivuju. Jeden může jen litovat, že postavení, které jsme v rámci tvorby pro děti v minulosti měli, je dávno pryč a zřejmě už se nikdy nevrátí. Ne bez osobností tak výjimečných jako byl například právě Zeman. ()

rottik-cb

Aneb putování Sindibáda flegmatika :) Další Zeman, na kterého se stojí za to podívat. V první minutě jsem zírala s otevřenou pusou na tu snovou animaci (jsem od něj zvyklá na méně barevné kousky) a na lehkost, se kterou jsou příběhy podávány. Trochu mi chyběly obyklé vynálezy, jinak ale za přesun do Orientu u mě rozhodně plusové body! Krásné nápady- lebky na obloze, animace lva, tygra, slona a dalších zvířat, originální pojetí slousloví jít S někým na lov :) Filmu bych vytkla jen neuzavřený konec a příliš nenavazující dobrodružství, což je ale pochopitelné vzhledem k tomu, že to byly původně epizody. Při zvažování, zda 4 nebo 5, jsem si vzpomněla na mořské koníky a bylo to jasné :) PS Paní v Ponrepu mi dneska říkala, že je dobře, že jsem si udělala čas, že ten film je prostě kouzelný. A měla úplnou pravdu :) ()

papilon395

Barevná fantazie ze štětce národního umělce Karla Zemana. Námořník brázdí nekonečný oceán a zažívá dobrodružství, která se mohou přihodit pouze v dalekém Orientu. Příjemný komentář Jana Třísky. O hvězdičku míň za místy neposlouchatelnou scénickou hudbu. ()

J.e.r.e.c

Dobrodružství Sindibáda námořníka bylo jedním z nejzásadnějších knižních příběhů mého dětství a Zemanovo zpracování mu rozhodně nedělá ostudu. I když si ani tady neodpustím poznámku, že to mohlo být ještě krapet drsnější, zejména některé humorné pasáže se sem prostě nehodí. Animace je opět unikátní a jiná než dřív. Zeman třikrát, možná dokonce čtyřikrát za život převlékl kabát a změnil svůj výtvarný styl, což je v jakémkoliv uměleckém oboru něco nevídaného. 75 % ()

Boulderman

Jako děcko jsem tento film neskutečně žral. Viděl jsem ho snad stokrát, bohužel pod špatným jménem na vhs. konečně objeven zde a zase to chci vidět... ()

johnny01

Animace nejsou tak hezké jako loutky. Ozvučení se mi úplně nelíbilo a stejně tak hudba. Jednotlivá dobrodružství jsou sice milá, ale mnohdy děj ubíhá až příliš pomalu a někdy je tam i příliš zjevná nesmrtelnost (kameny a střely je minou, a když už zasáhnou, nic nezpůsobí, dlouhé podvodní scény bez nadechnutí aj.). ()

Romadoor

Krásná a klidná animace naprosto sloučená s pestrým a hlubokým příběhem a dokonalým vypravěčským hlasem J.Třísky. Ani chvilinka není zbytečná, nudná nebo zdlouhavá. Skvělý zážitek v 8 stejně jako 28 letech. ()

Bumerang

Jako malý jsem byl ve scénách s Magnetovou horou regulérně podělaný strachy. Pan Zeman tomu dokázal dát neskutečnou atmošku a pan Tříska ji svým hlasem neskutečně umocnil. Strašně mě mrzí, že se právě tahle geniální pohádka prakticky vůbec nevysílá v TV a sehnat ji na netu je taky děs. Hlavně, že debilního rusáckého Mrazíka hrají každoročně. ()