Pohádky tisíce a jedné noci

• angličtina A Thousand and One Nights
Animovaný / Pohádka
Československo, 1974, 90 min

Klasik domácího trikového filmu Karel Zeman se na od 70. let začal vracet k čistě animované tvorbě. Jako inspirace mu posloužily arabské pohádky o námořníku Sindbádovi. Původně samostatné krátké snímky (celkem jich bylo sedm) později sestavil do celovečerního tvaru, aniž by potlačil epizodický charakter: líčí, jak se hlavní hrdina ocitl v zemi obrů, jak zmáhal nástrahy magnetové hory či mořského sultána, nechybí ani létající koberec. Výtvarně se Zeman pokusil napodobit styl perských a arabských miniatur. (oficiální text distributora)

Desmi

Zajímavě natočená pohádka, která byla asi finančně velice nenáročná a přesto koukatelná. Byla by ale tak vysoko, kdyby ji nedělal Zeman ? Pevně věřím, že ne. Podle mě má už totiž dávno po sezóně. Taky bych chtěl zdůraznit, že jakmile vynecháte 5 minut, vůbec netušíte kde se hlavní hrdina nachází a co tam dělá.. Pohádka si vyžaduje skoro absolutní pozornost.. ()

Merenre

Moje nejoblíbenější zemanova pohádka, krásná atmosféra, belfínova hudba a vynikající příběhy, pořád mě to baví. ()

p.a.douch

V tomto dílku spojil Karel Zeman všechny cesty námořníka Sindibáda do jednoho filmu. Je to hroznej nářez a tohle je jeden z filmů, který si těch 100 % zaslouží. Tady sedí všechno, ale přeci jen bych vyzdvihl Jana Třísku - úžasný výkon. ()

kolly13

Tyto pohádky mi přišly spíše depresivní a hrůzunahánějící a proto průměrné hodnocení, přestože Tříska, provedení a nápad je to skvělý. Dětem to pouštět nebudu. ()

Salvator

Věci s podpisem Karla Zemana mají jedinečné kouzlo. A ani v případě Sindbádových dobrodružství tomu není jinak. Vše pak podtrhuje hlas Jana Třísky. ()

J. K. Lister

Asi jeden z mála dobrodružných animovaných filmů, který se mi jako malému klukovi líbil a těšil se, až ho budou opět opakovat. Dal bych si prosím ještě jednou repete. ()

prometheusll

Je to pro mě horší než Zemanův čarodějův učeň. Animace jinak ale výborná,hudba taky. Ale v příběhách to trošku skřípalo. ()

Dixie_Cara

Příběh jenž všichni již dávno známe z mnoha a mnoha verzí a přesto jsou Pohádky tisíce a jedné noci u Zemana naprostým unikátem. A to nejen díky nepřekonatelné animaci či charakteristickému hlasu Jana Třísky. ()

kodwin

Originální Zemanova animace a podmanivý hlas Třísky dodávají této orientální pohádce nezapomenutelný ráz. I když poslepovaný scénář se stopadesáti sultány a stodvaceti priceznami sráží hodnotu filmu pod geniálního Krabata, stále se jedná o nadprůměrné dílo. ()

JRun

Nádherný příběh, zpracován v báječné animaci, která určila v dětství i moje hobby a práci nyní. Nádherné kreslené animace propojené i se skutečným světem byla předností mistra Karla Zemana. Hlas Jana Třísky byl skvěle hodící i pěkná orient hudba, měnící se dle děje filmu. 90% ()

bratr_jezek

Jen tak schopný režisér, jakým byl Karel Zeman, dokázal převést arabské pohádky do filmového světa bez toho, aby ztratily své kouzlo a nasákly nějakým západním stylem vyprávění. ()

drkaldj

Animovaný cestovatel Sindibád podle Karla Zemana. Děj se víceméně opakuje a neustále se přesouvá na další místa, kde se odehraje skoro to samé a potom zase o dům nebo ostrov dál. Občas příběhově nevynalézavé a moc rychlé. Očekávání jsem měl vyšší. ()