My se vrátíme

• slovenský

My sa vrátime

Válečný

Sovětský svaz, 1974, 170 min

Uvedomme si že pravda o vojne - je jedna vec, a film na tému vojny - je niečo úplne iné. Vojnové filmy, v Sovietskom zväze v 50. tych a 60. tych rokoch vytvárali ľudia, ktorí cez tieto boje prešli a ktorí celkom dobre poznali cenu svojich obetí a strát. Ale od konca 60. tych rokov tieto filmy nabrali obrovské ideologické rozmery a to je vidieť aj na tomto filme. Miešanie reality s fikciou začína v skutočnosti v juhozápadnom fronte kde u 41. streleckej divízii nebol 315. strelecký pluk a 41. strelecká divízia nepôsobila v regióne Smolensk. Celá 41. strelecká divízia stratila 2/3 svojich vojakov a celé delostrelectvo v kotly u Kyjeva v septembri 1941.Semion Tsvigun bojoval na Ukrajine aj v partizánskych skupinách ale veľká časť jeho spomienok bola skreslená..Aj napriek tomu, ide o vážny film, a to aj napriek množstvu historických nepresnosti.(10.9.2015)

• anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 9.5.1977 --- réžia českého znenia (ÚPF) = K. M. WALLÓ (7.2.2009)(7.2.2009)

film vznikol ako oslava víťazstva sovietskej armády nad fašistickým nemeckom . Blížilo a tridsiate výročie veľkého víťazstva a konca II. sv. vojny. Podobne ako Ozerovova filmová epopeja OSLOBODENIE I. - V.), aj tu bol film patrične zideologizovaný ... na to si jednoducho treba zvyknúť. V tých časoch sa takéto filmy točili. Nechýbali veľké výpravne bojové scény s kopou ohňa horiacich vagónov tankov a zopár drobných ľudských príbehov. V tomtofime bol daj zameraný na vojenskú jednotku operujúcu v tyle za hlavnou líniou frontu. Milovníci filmov obdobia II. sv. vojny si prídu na svoje, napriek spomínanému ideologickému tieňovaniu.(9.10.2016)