Rekonstrukce okupace

• Slovensko Rekonštrukcia okupácie (více)
Trailer
Dokumentární
Česko / Slovensko, 2021, 95 min

Jan Šikl

Jan Šikl

Adam Oľha

Jan Šikl ml.

Jan Šikl (průvodce), Karel Vachek

Režisér filmu Jan Šikl sbírá mnoho let soukromé, rodinné a filmové archivy. Před časem nalezl 3,5 hodiny profesionálně natočeného materiálu, na kterém je zachycena invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968. Záběry pravděpodobně nikdo nikdy neviděl. Jan Šikl zahajuje pátrání po tom, kdo a kde je v archivu zachycen. Vzpomínky na konkrétní události ožívají, postupně se skládá obraz historického okamžiku a jeho vztahu k současnosti. Film o naši schopnosti reflektovat minulost a o svébytné formě společenské paměti, která vydává svědectví obecnějšího charakteru. (Česká televize)

Trailer

pepo

Ma to velmi chytlavy koncept a nevidene zabery na tuto traumatizujucu udalost maju rovnaku silu ako tie milionkrat preflaknute. Preto je trosicku skoda, ze to nebolo trochu rezkejsie a lepsie vygradovane. Ale inak to dokaze spolahlivo strhnut a tiez nastvat, ze tolko ludi chce ten desivy rezim prezit nanovo. 8/10 ()

Hamaradža

Tie znovuobjavené zábery sú fantastické. Hodnotím skôr ako boli dramaturgicky poskladané, čo im Šikl pridal a aký som mal z toho pocit. Pre mňa nepochopiteľné bolo neustále upozorňovanie na svoju autorskú prítomnosť, zaváňalo mi prílišným egoizmom. ()

Skalda_2

Diletantsví na max. Dokument bez ladu a skladu. A to slavný pátrání po "původu" oněch nových záběrů ... překřikování důchodců v metru, tajemné pátrání s baterkou (ve vlastní chatě), jízdy na motorce krajinou a pak - pak přijde to strašlivé odhalení! Nejvíc zamrzí, že se tenhle splácanec realizoval za peníze nás všech. Jakejkoliv díl Historie.cs, popř. jedna "devadesátka" na ČT je pětkrát lepší než tohle "veledílo". Masochistům doporučuju si opravdu počkat do konce, abyste se dozvěděli. kdo že vlastně tenkrát nasazoval krk a natočil to ... to budete koukat. ()

blondboss

Tento dokument je vlastne akýmsi výcucom z novonájdených materiálov z obdobia vtrhnutia vojsk Varšavskej zmluvy na územie vtedajšieho Československa a zachytáva pomerne autenticky, ako to asi v tom čase vyzeralo. V zásade sa tu divák nedozvie až tak veľa nového, skôr tu ide o také civilnejšie zábery a momenty, ktoré môžu v niekom zapnúť akési emócie. Mne to ale prišlo režisérsky troška nedotiahnuté a bez nejakých zásadnejších momentov. 65 % ()