Cosmos

• Kanada

Cosmos

Komedie / Drama

Kanada, 1996, 99 min

Sled šesti epizod, kde každá má svou specifickou poetiku. Místy mi to připomínalo raného Jarmusche. Zajímavý počin, ale pro mě trochu nevyvážený (dáno možná i šesticí režisérů) - některé příběhy mi přišly skvělé, jiné nikoliv.(2.12.2013)

Pri pozeraní som si spomenul na Jarmuschovu Noc na zemi, keďže film je súborom šiestich poviedok a ich centrálnym bodom je taxikár. Ale inak sú to úplne odlišné filmy. Tento je celý čiernobiely a aj keď sú príbehy úplne nezávisle, všetky majú prevažne dvoch hlavných hrdinov a výborné dialógy. Miestami dosť vtipnými. Film napísali a zrežírovali šiesti vychádzajúci kanadskí režiséri, z ktorých väčšina prerazila vo veľkom. Najviac známymi sú Denis Villeneuve a André Turpin, ktorý celý film aj nasnímal. Prvého menovaného netreba predstavovať, ale Turpin je primárne kameramanom a neskôr sa zhostil kamery pri 3 celovečerákoch práve s Villeneuevom a tiež troch s Xavierom Dolanom (štvrtý práve natáčajú a natočili spolu aj pár videoklipov). Cosmos získal nomináciu na Najlepší film a Najlepšiu kameru na Genie Awards ("kanadské Oscary") a dokonca ho Kanada (neúspešne) poslala do užšej nominácie na Oscary. Odporúčam zohnať a pozrieť. 8/10(2.1.2017)