Bál šílených žen

• Francie Le Bal des folles (více)

Evženie má mimořádný dar slyšet a vidět mrtvé. Je konec 19. století, takže když se toto tajemství dozví její rodina, otec s bratrem ji umístí do neurologické kliniky La Pitié Salpêtrière, aniž by jí dali šanci svému údělu uniknout. V ústavu se její osud proplete s osudem sestry Geneviève. Jejich setkání a „Bál šílených žen“ organizovaný doktorem Charcotem oběma změní budoucnost. (Prime Video)

SAINTS

Film je založený na rovnomemnnom románe Victorie Masovej.Rozpráva mrazivý príbeh ženy nespravodlivo inštitucionalizovanej rodinou.Je to velmi kvalitný film posilnený pozornostou k misogynistickým korenom modernej psychiatrie a napätiu medzi Bohom,vedou a duchovným svetom.Odohráva sa v roku 1885.Nezávisla a moderná žena Eugenie,jej otec jú preto odmieta,jediný komu dôveruju a povie o svojom tajomstve,že dokaže komunikovat z duchmi je jej brat.Duchovia hovoria s Eugeniou v nevhodný časoch-ked si číta so svojim bratom alebo,ako v poslednom prípade,ked pomáha svojej starej mame pripravit sa do postele.Cas,v ktorom sa jej zmocnila prítomnost duchov je krátky ale náročny.Začina ju boliet hlava,trasú sa jej ruky,telo sa trasie a oči sa jej sklopia.Potom čo jej rodina odhali že komunikuje s duchmi jej otec ju pošle do zariadenia pre duševne choré ženy.Sokovaná a nahnevaná Eugenie spočiatku odmieta dodržovat pravidlá inštitucieVrchná sestra Genevieve doveruje sile vedy,ked však duch jej sestry začne komunikovat s Eugeniou zmení názor a snaži sa Eugenie pomôst.Genevieve začne prechadzat svojou vlastnou transformaciou.Bál šialenych žien sa týka otazok viery-či ide o konflikt medzi vedou a vierou alebo mužmi a ženami.Lekari každý den podrobuju svojich pacientov stresujucim telesným vyšetreniam a radikalnym ošetreniam ako hypnoza a ladové kupele.Bal šialenych žien je velmi kvalitny film,velmi dobre zrežirovaný a aj herecke výkony sú výborne.Je to znepokojujuci film o dvoch vyspelých ženách,ktoré drži patriarchalna spoločnost. ()

srolyma

Zajímavá kombinace duchařského hororu a dramatu z blázince ala Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Requiem pro panenku šmrncnuté násilím na submisivních mladých ženách po vzoru 50 odstínů šedi. ()

pafka

Atmosfericke vypraveni z dob, kdy jeste oficialne byly carodejnice a cokoliv proti cirkvi byl hrich. Vypraveni z ustavu pro choromyslne, kde jste nevedeli, kdo sem patri pravem a koho sem nekdo uklidil. Zajimave, neamericke, doporucuju. ()

hanca.uh

Jsem fakt ráda, že nežiji na konci 19. století s takovým extra mužským šovinismem. To vyobrazení blázince, kam se třeba i napořád odkládaly nepohodlné ženy s vlastním myšlením, bylo děsivé. Podařený film, kde nejen hlavní "vyvržená" představitelka herecky excelovala. 4 a půl hvězd. ()

darkchipmunk

Formálně nic moc, vlastně docela rutinní, ale téma i příběh cením. Mélanie Laurent je za kamerou podobně dobrá jako před ní. Ne, před ní je lepší. Mě vždycky hrozně baví, jak když autor v podstatě mapuje dobový reálie (protože třeba ten příběh znásilněné ochrnuté pacientky je inspirovaný skutečným případem), strážci konzervativních pořádků hned hystericky bijí na poplach, že někdo točí nějakou feministickou propagandu. Tak z toho tenhle film nikdo soudný obvinit nemůže, protože je absolutně neideologický. Navíc adaptuje (podle všeho ještě zajímavější) předlohu (napsanou krásnou mileniálkou). Můj text ale ideologický bude a basta. ___ Njn, nejpřitažlivější ženy nejsou ty nejkrásnější, ale ty nejbezbranější, což by vám svorně potvrdil jakýkoli predátor (včetně Cimického). Se divím, že chlapi vůči ženám nemají pocit kolektivní viny za ta tisíciletí femicidních sraček. Němci ho po druhý světový válce měli dlouho. A my se máme spokojit s nějakou rovnocenností? Co takhle, pánové, okusit trochu vlastní medicíny... po vzoru sadistických doktorů. Třeba toho Charcota, který předváděl ženy jako pokusné krysy, ne lidi. ()

lineker

Drama ( nevím kde se vzal termín thriller? ), kdy vám určité normativní psychické zdraví zajišťovalo, že se tutově nezblázníte úplně.  Ta část v "lečebně" byla totálně destruktivní a člověku se chce zvracet, při představě, že v rámci léčby duševního zdraví na konci devatenáctého století,  používali metody, které z vás blázna tutově udělají. Pokusy a experimenty na lidech za dohledu tehdejších lékařských "kapacit". Je možné jim to však mít za zlé, když se prostě opírali pouze o poznatky, které byly v té době k dispozici? Drsné, ale i poučné. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD