Tichý zahradník

• USA Master Gardener (více)

Zahradník Narvel Roth vede zdánlivě poklidný život, ale jeho zaměstnavatel ho zaskočí neobvyklým požadavkem. Aby ochránil věci, na kterých mu záleží, musí se postavit své minulosti plné krve a hněvu. (HBO Max)

BOURQUE

Záhradník Narvel, ktorý v predchádzajúcom živote bol náckom (a túto minulosť doslova nesie na svojom tele), sa snaží byť dobrým človekom a pomáhať mladej slečne, aby v živote našla ten správny smer. __ Film s príbehom, z ktorého by sa dalo natočiť aj dobrý akčný film, aj snímok s hlbšími myšlienkami. Ani jeden z týchto možnsotí však nebol využitý, prípadne nebol využitý dostatočne rázne. Hlášky ako „You know what they say, money is the best manure. The better the money, the better the manure.“ alebo „We're gardeners, we pullout the weeds.“ nedostanú hlbší a širší význam. Dôležité postavy, predovšetkým Joel Edgerton a Sigourney Weaver, sú na správnych miestach a odvedú slušnú hereckú prácu. Avšak z pohľadu vyvrcholenia príbehu zostávajú ich potenciály nevyužité. Film, po ktorom síce dostanete chuť na prechádzku v kvetinovej záhrade, ale snímok viac vĺn vo vás nebudí, pretože na to nemá potrebnú silu. Škoda za nevyužitú šancu. Osobné hodnotenie: 66% (**) ()

Skeksis

Záhradník s vedľajším povolaním džigolo a bývalý supernacista, ktorý väčšinou mudruje o rastlinkách, vypustí z úst vetu roka: „Nikdy som nepremýšľal o ženách inak ako o ženách.“ - wtf - to chce Nobelovu cenu, Oskara, Zlatý Gllóbus, Zlatý píčus, Zlatú malinu, aj Zlatú pičovinu. Tie jeho reči, ktoré mali zrejme pôsobiť ako keby mal IQ 200, vo výsledku vyzneli, ako by si retard práve uvedomil, že keď zaleje rastlinu, tak aj porastie. No a pri Sigourney Weaver si heterosexuálny muž možno musí položiť otázku, či by sa radšej vyspal s pekným mužom, alebo so škaredou ženou. Nakoniec si tento záhradkársky supernacista narazí mulatku, a spoiler: na konci predvedú podivný tanček, ktorý som nepochopila. Ale inak dobre zahraté a bla, bla... ()

Adramelech

Zprávy o vzestupu antisemitismu v Německu, k němuž došlo po napadení Izraele Hamásem, mě inspirovaly k návrhu alternativního scénáře: Narvel Roth není žádný polepšený neonacista a rasista, nýbrž přesvědčený a aktivní neonacista a rasista. Seznámí se nikoli s mulatkou, nýbrž s Palestinkou. Zde by bylo možné rozehrát psychologické drama. Nebyl by sex s čmoudkou hanobením árijské rasy? – dumá německý vlastenec. Palestinka si zase klade otázku, jestli muslimská žena může roztáhnout nohy před nevěřícím psem. Ukáže se však, že oba mladé lidi něco ideologicky spojuje, totiž antisemitismus. Palestinka se kvůli svému přesvědčení i z lásky ke svému německému příteli začne v neonacistické buňce školit na teroristku, aby se, až přijde čas, oba mohli hrdě postavit své budoucnosti plné krve a hněvu. – Nevím, kdo v Německu schvaluje filmové scénáře, ale z takového scénáře by ho asi kleplo. ()

sedm.1

Ačkoliv by se minimálně celá druhá polovina zápletky dala označit za ryze mainstreamovou, tak Master Gardener rozhodně není podívanou pro mainstreamové publikum. Zpracování celé této podívané se totiž nese v až nezvykle výrazně poklidném, melancholickém duchu, a právě z toho důvodu si myslím, že aby si ho divák mohl skutečně užít, tak byl měl být minimálně v podobném rozpoložení, jelikož pokud by tomu tak nebylo, tak nevěřím, že by to mohlo onoho diváka pak jakkoliv zaujmout, či oslovit. Jinými slovy se jedná prakticky o artově zpracovaný popcorn, což je ovšem všeobecně problém, jelikož na to budou plivat zastánci obou táborů, tedy jak erudovaní cinefilové, tak nenároční filmový konzumenti, z důvodu neslučitelnosti těchto dvou rozdílných proudů. Já každopádně ale patří k té menšině, která této symbióze i proti všem předpokladům v tomto snímku uvěřila, a rád bych tak Master Gardener označil za poměrně funkční podívanou, která mi tedy jen tak mimochodem právě sedla do mé v tu chvíli přítomné nálady, ale především mě tedy bavilo sledovat osudy všech postav, které mě i díky obsazení velmi sedly a zajímaly mě, bavila mě ale i působivá a nevšední atmosféra, zaujal mě onen styl zpracování filmu a rozhodně nemohu opomenout ten ústřední ,,zahradnický” podklad, který je velmi zajímavým, příjemným a nevšedním oživením. Za mě se tak jedná o skutečně výraznou a ojedinělou podívanou, která díky svému zpracování ovšem dokáže zaujmout jen velmi úzký okruh diváků, jenž je tvořen převážně vnímavějšími a melancholičtějšími dušemi. ()

xxmurphyxx

Sklamanie. Že to bude nejaká woke romantická kokotina som tak nejak čakal, ale vzhľadom na trailer som čakal aj nejakú dávku temnoty a brutality, vzhľadom na minulosť hlavnej osoby. Ale klasika, do traileru jebli dve, tri pár sekundové scénky z filmu a zmotali človeka ako pedofil škôlkara. Pri tom sa z toho dalo vytrieskať oveľa, ale fakt, že o veľa viac. Stačilo sa viac pohrabať v minulosti, vykresliť prerod charakteru hlavnej postavy, ktorý tu mimochodom úplne absentuje a dozvieme sa o ňom veľké hovno a bolo by to kľudne na tri, či štyri hviezdy. Obsadenie pri tom mali dobré a výkony detto. Hlavne Edgerton to ťahá celé hore. Koniec ani neriešim. V poslednej dobe mám pocit, že konce filmov z americkej produkcie píšu ľudia s downovým syndrómom z chránenej dielne. Dve hviezdy za Joela a jeho tetovačky. ()

• Film sa natáčal v St. Francisville a New Orleans (Louisiana, USA). Obdobie natáčania trvalo od 3. februára do 4. marca 2022. (Arsenal83)
  • Postavu Mayi mala pôvodne hrať Zendaya, ktorá bola prvou režisérovou voľbou, nahradila ju Quintessa Swindell po tom, čo sa nedohodli na platových podmienkach. (Arsenal83)
  • Joel Edgerton je v tomto filme bývalým predstaviteľom Bielej nadradenosti, čo vystihuje aj jeho účes, ktorý bol obľúbený v Hitlerovej mládeži, hoci dnes sa už nosí bežne bez tejto konotácie. (Arsenal83)