poster

To je úsvit

 • francouzský

  Cela s'appelle l'aurore

 • italský

  Gli amanti di domani

 • anglický

  That Is the Dawn

Drama

Francie / Itálie, 1956, 102 min

 • kobejn
  *****

  Ukázkové melodrama či ukázkový melodram, podle toho, zda si myslíme, že melodram je rodu ženského nebo mužského, pokud ovšem melodram(a) není rodu středního nebo spíš rodu smíšeného, protože To je úsvit je krystalický mix všech rodů a hlavně je to krystalická úkázka právě tohoto žánru. A také vybroušená ukázka decentního mistrovství Mistra Luise. Mistr tentokrát nabídl ukázku druhé stránky svého talentu, a bez legrace, nadsázky a sarkasmu, líčí tragický osud "uražených a ponížených" a také "donkichotský" příběh lékaře a navíc ještě "šílenou lásku". Motivů zde smíchal vícero, věren však zůstal jak žánru, který s přehledem zvládnul, tak i nezkreslenému pohledu na společenskou hierarchii. Je důležité, aby autor dal najevo na čí straně stojí, a přitom zůstal autentický a realistický v rámci možností žánru, který je tentokrát vlastně hlavním hrdinou tohoto filmu - melodram(a,o) je tím, co zde hraje hlavní roli, jeho atributy - láska, konflikty a tragédie jsou zde přítomny v nejjasněji rozlišitelné podobě. Je to vlastně pramáti (pratáti, pradítě) všech možných telenovel - od nich se liší nikoliv motivy, ale tím, že zde nic není přehnáno a postavy jsou skuteční lidé, nikoliv seriálové figurky - jedině umění míry rozlišuje šmejd od umění a Mistr nad mistry měl cit pro míru vrozený. To je úsvit je nádherné a dojímavé žánrově vybroušené dílo - a pokud vím - i v Mistrově tvorbě dost ojedinělé právě pro ctění a respekt k "pokleslému" žánru melodramu, který se poté tak "nádherně" rozpliznul do milionů různých telenovel ve všech kontinentech světa jako vir.(3.12.2011)

 • ilclassico
  ***

  Kdyby to Buñuel natočil v Mexiku, možná bych přidal hvězdičku, ale takhle... Ten hispánsky kolorit mi tam strašně schází. V rámci žánru jen za 3.(15.12.2018)

 • - Autorem literární novely "Cela s'appelle l'aurore" z roku 1952 je spisovatel alžírsko-francouzského původu Emmanuel Roblès. (Conspi)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace